alt
НВ Преміум
6 карток

SARS-CoV-2 і COVID-19. Все, що потрібно знати про вірус, який викликав пандемію

25 березня 2020, 06:07

1

Що таке коронавіруси?

Коронавіруси — це ціле сімейство вірусів, які вражають людину або тварин. Вони викликають респіраторніі прояви у свого носія, причому ступінь тяжкості стану може бути різною і залежить від типу вірусу, а також інших факторів: віку, стану здоров'я, статі, групи крові носія.

Передача від людини до людини можлива у семи коронавірусів, серед яких і збудник Covid-19. При цьому фіксувалися випадки передачі від тварини до людини і навпаки, проте вони носять одиничний характер.

Після захворювання на коронавірус виробляється нетривалий імунітет, який, як правило, не захищає від повторного інфікування. Коронавіруси широко поширені – за різними даними, антитіла від них є у 80% населення.

Найбільшою є небезпека зараження під час спалахів захворювання. Тому уникайте масових скупчень людей, не виходьте з дому без крайньої необхідності та дотримуйтесь правил гігієни і дезінфекції, особливо, якщо ви перебуваєте в осередку захворюваності.

2

Звідки взявся саме цей коронавірус?

Днями вчені університету Сорбонни висунули цікаву гіпотезу. Згідно з їхніми дослідженнями, нинішній коронавірус – продукт злиття двох вірусів тварин.

Відомо, що печерні кажани є переносниками деяких бета-вірусів, до сімейства яких відноситься збудник Covid-19, а проміжним господарем могла бути пальмова цивета. Однак на думку вчених, передача між кажаном і людиною неможлива.

З іншого боку, резервуаром для вірусу міг бути панголін – і в цьому випадку досить імовірне зараження людини. Геномний аналіз показав схожість збудників у цієї тварини і у людини.

Ці дослідження дали можливість вченим припустити, що нинішній вірус – продукт злиття двох вірусів, що проникли в один і той же організм. Це призвело до рекомбінації геномів, створивши химеру.

Вчені не можуть відповісти, в чиєму саме організмі стався процес: кажана, панголіна або цивети.

3

Чому саме Covid-19 викликав пандемію?

Небезпека нового збудника полягає в тому, що він має високу контактність, передається повітряно-крапельним шляхом і часто закінчується летально для літніх людей, а також тих, у кого є проблеми зі здоров'ям.

Фактори ризику: захворювання серцево-судинної системи, онкологічні хвороби, імунодефіцит, астма, діабет. Ці захворювання дуже поширені, що робить збудника Covid-19 по-справжньому небезпечним. Потрібно пам'ятати, що хвороба вражає людей будь-якого віку, але в осіб до 39 років частіше спостерігається легкий перебіг хвороби, ніж у старшого покоління.

Велике значення в протидії пандемії має стан системи охорони здоров'я в осередку захворювання. Брак медпрацівників, апаратури та ліків призводить до збільшення кількості летальних випадків. Своєчасні дії місцевої влади допомагають локалізувати і контролювати захворюваність, як це видно на прикладі Китаю та Німеччини.

До необхідних заходів із боротьби з коронавірусами відносять: самоізоляцію, обмеження роботи підприємств, дезінфекцію житлових будинків і установ, заборону на внутрішні переміщення між регіонами, а також виїзд за кордон.

4

Як швидко поширюється Covid-19?

Статистика невтішна: з моменту першого спалаху до 24 березня 2020 року захворіли майже 400 тис. осіб, померло 17 тис. Вірус поширюється швидко, на думку Пітера Пайота, всесвітньо відомого вірусолога, кількість хворих може подвоюватися щотижня. Проте, поширення цілком можна стримувати дотриманням карантинних заходів.

Дуже важливим є інформування населення, оскільки поширення хвороби багато в чому залежить саме від заходів, вжитих кожною людиною.

Вірогідність зараження при прямому контакті з носієм вірусу становить від 5 до 10%, але не варто забувати, що вірус може жити на різних поверхнях протягом тривалого часу.

Важко спрогнозувати загальну кількість хворих через Covid-19 і тривалість нинішньої пандемії. Вчені не мають єдиної думки щодо живучості вірусу за різних температур, проте в цілому для коронавірусів характерна сезонність – взимку хворіє більше людей.

5

Як протікає хвороба Covid-19?

Covid-19 викликає респіраторні прояви: кашель, сухість у горлі, а також слабкість і лихоманку. Захворювання може проходити безсимптомно, зі слабко вираженою симптоматикою, середньо вираженими і важкими проявами. При цьому частка тяжкого перебігу хвороби становить 20%, супроводжується пневмонією і можливим набряком легенів. У цьому випадку хворому потрібна термінова госпіталізація, а також медикаментозне лікування, штучна вентиляція легенів або інтубація.

Слід знати, що найчастіше зараження відбувається при контакті з особами, що мають виражену симптоматику. Але випадки зараження були і при безсимптомному перебігу хвороби.

При виникненні перших симптомів ГРЗ варто звернутися до лікаря і надалі виконувати його рекомендації. Не варто виходити з дому без крайньої необхідності, а якщо вона виникне, використовувати маску або респіратор. Якщо людина живе не сама, їй необхідно обмежити контакти з членами сім'ї, використовувати особистий посуд, частіше провітрювати приміщення.

6

Чи існують ліки від Сovid-19?

Специфічного лікування Сovid-19 поки не існує, проте низка препаратів вже тестується і показує ефективність. Експериментальне лікування препаратами озельтамівір і ритонавір показало обнадійливі результати. Зокрема, осельтамівір застосовується для лікування хворих на Сovid-19 в Україні.

Медики в інших країнах, наприклад, у Таїланді, використовують комбінацію препаратів від ВІЛ і грипу, і говорять про її високу результативність. За словами лікарів у лікарні Бангкока, їм вдалося вилікувати 71-річну пацієнтку протягом 48 годин.

У цей час лікарі США використовують Плаквеніл – ліки від малярії на основі гідроксіхлорину, і також вважають його ефективним.

Ці приклади дозволяють дати оптимістичний прогноз, але наразі єдиного лікування від хвороби Сovid-19 немає, терапія носить симптоматичний характер.

Також поки не розроблено вакцину, а експерти дають різні прогнози щодо термінів її створення, випуску на ринок і вартості.

Радіо НВ