Чому при коронавірусі утворюються тромби. Що потрібно про це знати і хто є під загрозою?

25 листопада 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
З початку пандемії коронавірусу згортання крові було ідентифіковано як побічний ефект SARS-CoV-2 (Фото:Vector8DIY/Pixabay)

З початку пандемії коронавірусу згортання крові було ідентифіковано як побічний ефект SARS-CoV-2 (Фото:Vector8DIY/Pixabay)

Для виникнення тромбів в організмі необхідні певні умови, такі як травми, операції або інфекції. Тому зв’язок між COVID-19 та тромбами був виявлений ще на ранніх етапах пандемії серед госпіталізованих пацієнтів.

З початку пандемії коронавірусу згортання крові було ідентифіковано як небезпечне ускладнення SARS-CoV-2. Тоді у хворих лікарі почали фіксувати тромби як у глибоких венах, так і в артеріях, що іноді призводило до інсультів та серцевих нападів.

Відео дня

Хоча ці стани переважно спостерігалися у пацієнтів з тяжким захворюванням COVID-19, у людей з помірним захворюванням також розвивалися тромби. Дані з початку пандемії показали, що частота утворення тромбів при тяжкому захворюванні COVID-19 становить 20-40%, за середнього ступеня тяжкості 3-9%.

Тромбоз піддає людину, госпіталізовану з COVID-19, більшому ризику виникнення нових проблем, таких як інсульт або серцева недостатність, тоді як організм бореться із запаленням, що виникло внаслідок вірусу.

Що потрібно знати про виникнення небезпечного тромбозу, пов'язаного із COVID-19?

На початку пандемії початкові звіти з Китаю показали, що частота венозної тромбоемболії спостерігається майже у половини пацієнтів, але дані подальшого спостереження з американських установ показали набагато нижчі показники.

Наразі все частіше з'являються наукові підтвердження про порушення функції згортання крові, що призводить до утворення тромбів у хворих на COVID-19. Згідно з дослідженнями, тромбоемболія легеневої артерії є у більш ніж половини померлих в результаті COVID-19.

Рівні D-димеру, білкового біомаркера, який зазвичай аналізують для виключення утворення тромбів, помітно підвищений у пацієнтів із COVID-19, які перебувають у тяжкому стані. Що може покращити самопочуття інфікованих при ризику тромбозу і досі залишається активною областю дослідження.

Хоча точно дізнатися, чому при коронавірусі виникають тромби складно, одна з версій вчених полягає в тому, що це результат імунної відповіді організму на запальний процес, який виникає внаслідок COVID-19.

Можливе пояснення у тому, що вірус може пошкоджувати кровоносні судини. Коли організм бореться з інфекцією, імунна система активується, щоб боротися з патогеном, тим самим викликає утворення тромбів.

Деякі експерти пояснюють підвищену швидкість утворення тромбів при COVID-19 як наслідок нерухомості пацієнта під час тривалої хвороби.

Тому лікарям потрібно уважно стежити за пацієнтами з COVID-19 щодо утворення тромбів, щоб найкраще визначити курс і дозування лікарських препаратів.

У кого такі ускладнення, як тромбози, виникають найчастіше?

Як уже відомо, у пацієнтів з COVID-19 може виникнути серйозне ускладнення, а саме утворення тромбів.

Деякі люди мають підвищений ризик утворення тромбів внаслідок коронавірусу за наявності генетичної схильності до тромбозу.

Також більшість випадків утворення тромбів у людей із COVID-19 зареєстровано у госпіталізованих пацієнтів.

Крім того, у зоні ризику люди, які мають супутні захворювання, що можуть призвести до утворення тромбів, наприклад, хвороби серця, діабет та ожиріння.

Виникнення тромбів призводить до інсультів, легеневої емболії ( внаслідок чого ушкоджуються легені) та інфарктів.

Людям з ризиком виникнення тромбів часто призначають ліки для розрідження крові, які можуть допомогти при збільшенні розмірів існуючих згустків та запобігти утворенню нових.

Вчені вивчили дію антикоагулянтів у людей, які були госпіталізовані з COVID-19. В результаті було виявлено, що люди, які лікувалися антикоагулянтами в лікарні, мали більш сприятливий результат хвороби, ніж ті, хто не лікувався.

У майбутньому необхідно буде провести детальніші дослідження, щоб визначити безпеку, ефективність та правильне дозування антикоагулянтів для лікування тромбів, пов'язаних із COVID-19.

Вакцинація та ризик тромбозу

Багато йшлося про ризик серйозних тромбів після вакцинації від COVID-19, але вчені прийшли до однозначного висновку, що вірус SARS-CoV-2 значно збільшує ризик згортання крові у порівнянні з щепленням від коронавірусу.

Дослідження показує, що тромбоз судин мозку, приблизно в 100 разів частіше зустрічаються серед людей з інфекціями COVID-19 в порівнянні зі здоровими людьми і до десяти разів частіше, серед людей, які нещодавно були вакциновані від цього захворювання.

Під прицілом опинилась вакцина Oxford-AstraZeneca, після якої спостерігалися надзвичайно рідкісні згустки крові у людей, які отримали першу дозу цієї вакцини, а не другу дозу, тому вчені заспокоюють, якщо ви вже отримали перше щеплення без всіляких подій, пов'язаних з тромбозом, ви можете сміливо отримувати друге.

Вчені також попереджають, що ризики, пов'язані з вакцинацією, значно нижчі, ніж ті, що пов'язані з COVID-19, адже інфекція може спричинити багато інших ускладнень, крім небезпечного тромбозу.

Поки незрозуміло, чому вакцина Oxford-AstraZeneca може викликати такий рідкісний, але все ж таки існуючий побічний ефект, деякі вчені пов'язують його з аденовірусом шимпанзе, який використовується у вакцині, через те що він може зв'язуватися з тромбоцитами, утворюючи при цьому тромби.

Медики попереджають про симптоми, на які потрібно звернути увагу після вакцинації. А саме, якщо у вас сильний головний біль або біль у спині, сильний біль у животі, задишка, набряк ніг, крихітні червоні плями на шкірі або легкі синці, варто негайно звернутися до лікаря.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X