Рано радієте. Чому ті, хто перехворіли на Covid-19, можуть мати серйозні проблеми зі здоров’ям - фото
НВ Преміум

Рано радієте. Чому ті, хто перехворіли на Covid-19, можуть мати серйозні проблеми зі здоров’ям

19 травня 2020, 21:00

Розбираємося, які довгострокові наслідки можуть чекати на тих, хто перехворів на COVID-19

Медики і вчені з різних країн заявляють, що у перехворілих на СOVID-19 можуть розвиватися серйозні наслідки хвороби. До того ж ці наслідки стосуються не тільки фізичного здоров'я пацієнтів, а й їхнього психологічного стану,  медики кажуть про розвиток депресії і посттравматичний синдром у тих, хто переніс коронавірус.

Відео дня

Україна стала далеко не першою країною, де зняли деякі обмеження на час карантину на початку травня 2020-го, і тепер готується до поступового виходу з епідемії. Водночас по всьому світу кількість підтверджених випадків COVID-19 наближається до п'яти мільйонів, а загалом загиблих від цієї хвороби налічують приблизно 320 тис. осіб.

Як варіант вирішення цієї ситуації, в деяких країнах пропонують вводити імунні паспорти, — своєрідний дозвіл не дотримуватися правил карантину, виходити на роботу і вільно пересуватися для тих, хто вже переніс коронавірус.

Вчені виступають категорично проти таких документів, оскільки: а) досі невідомо, чи існує імунітет від коронавірусу і чи виключає він можливість повторного захворювання; б) для отримання імунних паспортів люди можуть навмисне йти на ризик зараження, піддаючи своє здоров'я серйозній небезпеці.

Нещодавно фахівці додали до цього списку і третій аргумент: у тих, хто переніс COVID-19, можуть розвиватися серйозні наслідки хвороби, зокрема проблеми з легенями, нирками і серцем.

Крім того, медики говорять і про можливість розвитку проблем із психічним здоров'ям. Зокрема, пацієнти, які перехворіли коронавірусом, можуть страждати від депресії і посттравматичного синдрому.

Що відомо про наслідки СOVID-19 і що про це думають вчені — розбираймося разом.

Pixabay

Фото: Pixabay

Не просто грип


1 Проблеми з серцем

Днями в Національній комісії охорони здоров'я (НКОЗ) Китаю заявили про «довгострокові наслідки захворювання COVID-19» і розширили покриття медичного страхування для своїх пацієнтів.

Зокрема, медики з Китаю попередили, що потенційним ефектом нового коронавірусу може стати ушкодження відразу кількох внутрішніх органів, втрата м'язової маси і психологічні розлади.

Фахівці з НКОЗ поінформували медиків усередині країни про те, що у пацієнтів, які перенесли COVID-19, можуть виникнути проблеми з легенями і серцево-судинною системою, заявили про необхідність довгострокового лікування таких людей і класифікували ці стани як хронічні.

Повідомляється також, що в Китаї зросли потреби в реабілітації пацієнтів, яких виписали з лікарень після лікування нового коронавірусу. Тепер ці люди зможуть претендувати на державне медичне страхування.

За даними НКОЗ, ускладнення від коронавірусу і довгострокові наслідки хвороби стосуються передусім тих, у кого були важкі симптоми COVID-19. Саме у таких пацієнтів високі шанси ушкодження органів і тривалої реабілітації після хвороби.

Серед основних проблем зі здоров'ям у перехворілих на COVID-19 експерти виділяють стенокардію і аритмію, — ці захворювання серця можуть з'являтися безпосередньо через вірус, а також через те, що пацієнти довго перебували на постільному режимі.

До інших довгострокових наслідків коронавірусу представники НКОЗ віднесли втрату м'язових функцій, розлади стравоходу і низку проблем із психічним здоров'ям, зокрема депресію, безсоння і різні зміни когнітивних функцій.

2 Проблеми з психікою

Дослідники з Королівського коледжу Лондона і Каліфорнійського університету в Берклі також пишуть, що під час попередніх спалахів коронавірусу, зокрема епідемії SARS і MERS на початку 2000-х, у перехворілих пацієнтів розвивалися розлади психіки в довгостроковій перспективі.

«У нас немає довгострокових даних для COVID-19, але аналіз попередніх епідемій може дати нам уявлення про те, на що звернути увагу найближчі кілька місяців і років. Коли пацієнтів з SARS і MERS обстежили кілька місяців по тому, у 15% була депресія і у 15% був тривожний розлад», — пишуть психіатри Едвард Чесні і Джонатан Роджерс.

За їхніми даними, більш ніж у третини пацієнтів, які перенесли коронавіруси SARS і MERS розвивався посттравматичний синдром. Вчені радять медпрацівникам звернути на це увагу під час лікування COVID-19 сьогодні.

«Можливо, вірус безпосередньо впливає на мозок або це результат перевантаження імунної системи організму. Не менш ймовірно, що психіатричні наслідки є результатом соціальної ізоляції або психологічної травми від тяжкої хвороби», — пояснюють Чесні і Роджерс.

3 Проблеми з імунітетом

Кілька тижнів тому вчені з Університету Фудань у Шанхаї опублікували дослідження, згідно з яким хвороба COVID-19 у довгостроковій перспективі може призвести до відключення функцій T-лімфоцитів.

Ці імунні клітини відповідають за визначення патогенів в організмі та боротьбу з ними. Ушкодження T-лімфоцитів є причиною розвитку ВІЛ, і, за даними вчених, ця проблема актуальна тільки для SARS-CoV-2, а не для попередніх коронавірусів.

Натомість нефролог Алан Клігер з Єльського університету підтвердив, що майже у половини госпіталізованих пацієнтів з COVID-19 у сечі міститься кров або білок, що є ознакою ушкодження нирок.

Проблеми з нирками помічають не лише у людей старшого віку, а й у молодих пацієнтів, які перенесли коронавірус.

4 Проблеми з легенями

Ключовою проблемою для тих, хто перехворів на новий штам коронавірусу, залишається серйозний ризик ушкодження легенів і дихальної системи.

Професор Джеймс Чалмерс з госпіталю Данді в Шотландії каже, що він і його колеги зараз спостерігають «посткоронавірусні захворювання легенів» у невеликої кількості пацієнтів, які пройшли інтенсивну терапію під час лікування COVID-19.

«У пацієнтів з гострим респіраторним дистрес-синдромом (ГРДС), який часто спостерігають при важкій хворобі COVID-19, іноді також розвивається постійне ушкодження легенів або фіброз», — розповідає керівник відділення пульмонології в Центрі серця і легенів у Браунс-Міллс, штат Нью-Джерсі, доктор Ендрю Мартін.

За його словами, вірусні респіраторні інфекції на кшталт COVID-19 можуть призвести до чого завгодно, — від простого кашлю протягом кількох тижнів або місяців, до серйозних хронічних проблем з дихальною системою, наприклад — астми.

Медики повідомляють, що проблеми з серцем, нирками та іншими органами передусім можуть бути викликані порушеннями дихальної системи, і після COVID-19 їм знадобиться тривале лікування.

Серед груп ризику експерти виділяють людей віком за 65 років, пацієнтів з хронічними захворюваннями легенів або інших органів, а також людей з ослабленим імунітетом, ожирінням і діабетом.

Для реабілітації таких людей може знадобитися відновлення кисневого балансу в їхньому організмі, а також поступові навантаження і сеанси з психологами, оскільки пацієнти можуть бути серйозно виснажені як фізично, так і психологічно.

5 Проблеми з функціями мозку

Деякі експерти припускають і ускладнення стовбура головного мозку: на початку квітня 2020-го медики з госпіталю в штаті Іллінойс опублікували результати дослідження, згідно з якими у більш ніж третини пацієнтів з COVID-19 були неврологічні проблеми.

Вчені пов'язують це з тим, що вірус може проникати в мозок через нюхові нерви і порушувати його належну роботу.

Автор дослідження доктор Шері Дюан пояснює, що вірус може впливати на ділянки мозку, які контролюють кардіореспіраторну систему. Нібито через це деякі пацієнти не можуть нормально дихати навіть після одужання.

Незважаючи на це, у дослідників поки занадто мало даних для того, щоб робити якісь висновки про довгострокові наслідки COVID-19. Вчені підтверджують, що ускладнення з різними органами і психічні розлади, які з'являються у пацієнтів, які перехворіли на коронавірус, можуть з'являтися через інші стани їхнього організму.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X