Плакали надії. Французькі науковці довели, що гідроксихлорохін не є ефективним проти коронавірусу
Згідно з новим дослідженням французьких учених, препарат гідроксихлорохін не є ефективним проти коронавірусу. До того ж має низку небезпечних побічних ефектів.
Результати дослідження опубліковано в авторитетному медичному виданні BMJ.
«Це дослідження показує, що гідроксихлорохін не лікує пацієнтів з Covid-19», — заявив інфекціоніст Пол Оффіт з Дитячої лікарні у Філадельфії.
За його словами, все навіть гірше, адже гідроксихлорохін має побічні ефекти — ускладнення із серцем, які потребують припинення застосування цих ліків.
Йдеться про гідроксихлорохін — протималярійний препарат (більш відомий під комерційною назвою плаквеніл), який від початку березня активно обговорюється як найефективніший наразі засіб від коронавірусу.
Президент США Дональд Трамп в одному зі своїх твітів заявив, що гідроксихлорохін змінить «правила гри» в боротьбі з пандемією.
На думку американського президента, гідроксихлорохін «дуже ефективний і нешкідливий».
«Що вам втрачати? Приймайте препарат!» — заявив Трамп 4 квітня.
Попит на гідроксихлорохін в США одразу збільшився до такого ступеня, що труднощі з доступом до нього виникли у тих пацієнтів, які приймали його у зв’язку з іншими недугами.
Однак медики назвали ці заяви надто оптимістичними, вказуючи на необхідність подальших досліджень.
«Люди можуть заявляти що завгодно, потрібні докази, — коментує Оффіт. — І в даному випадку їх немає, радше навпаки».
Оффіт має на увазі французьке дослідження, результати якого були опубліковані днями. У ньому брав участь 181 пацієнт з Covid-19, у яких вже розвинулася пневмонія, яка потребувала штучної вентиляції легень (ШВЛ).
Лікарі призначили половині з них гідроксихлорохін, друга половина препарат не отримувала.
Медики не виявили жодної статистичної відмінності — ні в шансах на виживання, ні в потребі підключення до ШВЛ.
20% від загальної кількості пацієнтів, які приймали гідроксихлорохін, зажадали ШВЛ або померли протягом семи днів після початку експерименту.
З-поміж тих, хто не приймав препарат, потрібне було підключення ШВЛ або померли за той же термін 22% пацієнтів.
Померли 2,8% пацієнтів, які приймали гідроксихлорохін, і 4,6% з тих, хто його не отримував.
Цю різницю можна вважати статистичною похибкою, стверджують автори дослідження.
Однак у восьми пацієнтів виникла тахікардія, через яку медикам довелося припинити призначати гідроксихлорохін.
Причому, коментують автори дослідження, цей побічний ефект гідроксихлорохіну не є абсолютною новиною.
Гідроксихлорохін протягом десятиліть застосовували для лікування пацієнтів з малярією, вовчаком та ревматоїдним артритом. І цей побічний ефект (порушення серцевого ритму) неодноразово висвітлювали в дослідженнях.
На думку авторів дослідження, їхня робота показує, що використання гідроксихлорохіну для лікування госпіталізованих пацієнтів з Covid-19 не виправдане.
Таким чином робота французьких вчених спростовує результати гучного дослідження їхнього колеги-співвітчизника Дідьє Раульта, який на початку березня опублікував дослідження про ефективність плаквенілу проти коронавірусу.
Раульт заявив, що препарат проти малярії виявився вельми ефективним проти коронавірусу, вилікувавши більше 70% пацієнтів в його контрольній групі. Про побічні ефекти препарату Раульт не повідомляв.
26 березня Міністерство охорони здоров’я Франції офіційно рекомендувало гідроксихлорохін для лікування хворих на Covid-19. Через кілька днів про «чарівний засіб» від коронавірусу заявив і президент США Дональд Трамп.
10 квітня французька фармацевтична компанія Sanofi заявила, що представить 100 млн доз плаквенілу урядам країн, уражених епідемією, якщо буде доведено ефективність препарату в боротьбі з коронавірусом.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.