Чума XXI століття. Яка популярна хвороба може погіршити пандемію коронавірусу - фото
НВ Преміум

Чума XXI століття. Яка популярна хвороба може погіршити пандемію коронавірусу

29 травня 2020, 20:00

Розбираємося, як глобальна проблема ожиріння впливає на показники захворюваності та смертності від COVID-19

Коротко:

  • що таке індекс маси тіла
  • як ожиріння пов'язане з коронавірусом
  • скільки людей у світі мають зайву вагу

Медики заявляють, що головним фактором захворюваності та смертності від коронавірусу може бути ожиріння. Це підтверджують нові дослідження, згідно з якими люди з надмірною вагою є однією з головних груп ризику під час пандемії COVID-19.

Відео дня

У Національній академії наук України повідомили, що в нашій країні вже пройшов пік епідемії COVID-19, який припав на перший тиждень травня 2020-го.

Незважаючи на це, вчені та медики ще довго вивчатимуть причини зараження людей новим штамом коронавірусу, а також особливості протікання хвороби у пацієнтів з різними особливостями організму.

Раніше експерти заявляли, що, крім людей старшого віку, особливу небезпеку COVID-19 становить для пацієнтів з ослабленим імунітетом, курців і тих, у кого є проблеми з серцем, цукровий діабет, астма та інші захворювання.

Однак, донедавна мало хто говорив про ще один ключовий зараження і смертності від коронавірусу — ожиріння. Цю хворобу багато хто називає головною епідемією XXI століття.

Нові дослідження показують, що зайва вага також відіграла ключову роль у поширенні COVID-19 і появі серйозних симптомів цієї хвороби: згідно зі статистикою в різних країнах, серед загиблих від коронавірусу набагато частіше зустрічалися люди з ожирінням, і надмірна вага значно підвищує шанси на госпіталізацію пацієнта з симптомами нового респіраторного захворювання.

Який показник зайвої ваги вважається небезпечним для вашого здоров'я і що про це думають вчені — розбираймося разом.

medicaleconomics.com

Фото: medicaleconomics.com

Індекс маси тіла


Днями доктор медичних наук у Стенфордському університеті і співзасновник компанії Enara Health, яка займається дослідженнями і лікуванням ожиріння, Рамі Бейлоні опублікував статтю про те, як надлишкова маса тіла пов'язана зі смертністю від COVID-19.

Вчений і медичний підприємець бере за основу так званий індекс маси тіла (ІМТ), який дозволяє визначити, чи є у людини надмірна або недостатня вага, завдяки показникам її маси і зростання.

Щоб визначити ІМТ, потрібно поділити вагу людини в кілограмах на квадрат її зросту в метрах. Наприклад, якщо ваш зріст — 1,8 м, а вага — 80 кг, показник ІМТ у вас буде 24,6 (80: (1,8*1,8)).

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, нормою є ІМТ від 18,5 до 25. Все, що нижче ІМТ 18,5, вважається дефіцитом маси тіла, а ІМТ від 25 до 30 свідчить про надмірну вагу. Ожирінням різного ступеня вважається ІМТ від 30 до 40 і більше.

Доктор Рамі Бейлоні наводить як приклад результати недавнього дослідження вчених з Нью-Йоркського університету, згідно з якими важкий ступінь ожиріння (ІМТ понад 40) є більшим ризиком госпіталізації пацієнта з COVID-19, ніж серцева недостатність, куріння, діабет або хронічне захворювання нирок.

Згідно зі статистикою смертності і захворюваності COVID-19 у Китаї, у понад 88% людей, які загинули від коронавірусу, була зайва вага. І тільки 18,95% пацієнтів з COVID-19 і зайвою вагою вдалося вижити.

Аналогічна статистика у Франції демонструє, що пацієнтам з COVID-19 і ІМТ більш ніж 35 у сім разів, імовірніше, потрібна штучна вентиляція легенів, ніж зараженим коронавірусом, у яких ІМТ менше 25.

«Наш світ стикається з двома пандеміями просто зараз. COVID-19 є різкою і безжальною пандемією, яка непропорційно полює на людей, що страждає від ще серйознішої і тривалішої пандемії — ожиріння», — пише Бейлоні.

За його даними, увагу до цієї проблеми чомусь знижено, і навіть експерти ВООЗ попереджали про особливу небезпеку COVID-19 для людей з хронічними захворюваннями, але не виділили в цьому списку пацієнтів з ожирінням.

«Люди з надмірною вагою потребують більшої кількості кисню. Це означає, що їхній організм фактично піддається більшому тиску», — каже професор Навід Саттар з Університету Глазго.

Нестача кисню може стати серйозним фактором у прояві важких симптомів COVID-19.

У Медичній школі при Університеті Джонса Гопкінса також заявляють, що в США ожиріння стало одним з ключових чинників ризику в разі зараження COVID-19, оскільки майже у половини госпіталізованих пацієнтів ІМТ був вище 30.

Вчені не відкидають, що саме тому в США був високий відсоток госпіталізації молодих людей: приблизно 20% пацієнтів з важкими симптомами були віком від 20 до 44 років.

«Настав час, щоб наше суспільство і наша система охорони здоров'я присвятили стільки ж коштів на лікування ожиріння, скільки і діабету або серцевим захворюванням. Продовжувати ігнорувати зростання свідоцтв смертельних жертв ожиріння — до, під час і після спалаху COVID-19 — означає продовжувати ігнорувати найзгубнішу пандемію в історії людства», — заявляє Рамі Бейлоні.

simplyb.ca

Фото: simplyb.ca

Дієта — наше все


Доказом проблем з ожирінням у багатьох людей сьогодні є підвищений інтерес суспільства до різних дієт і всіляких способів схуднення.

Кілька місяців тому вчені з США, Китаю й Австралії опублікували результати дослідження про популярність різних дієт за останні 20 років.

Зібравши дані про понад 48 тис. респондентів різних вікових груп, вчені дійшли висновку, що в 2016-му 42% американців дотримуються будь-якої дієти для схуднення. Це на 23% більше, ніж кількість людей, які дотримувалися дієти на початку 2000-х.

Вчені заявляють, що найпопулярнішим методом скидання зайвої ваги залишається зниження споживання їжі, заняття спортом, споживання великої кількості води, фруктів, овочів, салатів тощо.

«Зміна звичок харчування, менше споживання цукру, цукерок і солодощів, зниження кількості нездорової їжі, фаст-фуду стали найчастіше застосовуваною стратегією зниження ваги в останні роки», — пишуть автори дослідження.

Експерти пов'язують сьогоднішні проблеми з ожирінням не тільки з нездоровим харчуванням, а й з неправильним способом життя. Зокрема, до надмірної ваги можуть призвести часті недосипання, які порушують обмін речовин, а також антидепресанти, засоби від алергії, нападів та інші медикаменти.

Крім підвищених ризиків перебігу COVID-19, медики також пов'язують ожиріння з появою серцево-судинних захворювань, діабету, хвороб жовчного міхура, остеоартрозу, подагри, втрати дихання уві сні, астми і деяких ракових захворювань.

Вчені прогнозують, що закриття шкіл на час карантину по всьому світу може значно збільшити кількість дітей з ожирінням.

«Якщо закриття шкіл триватиме до кінця 2020-го через ризик поширення COVID-19, рівень ожиріння серед дітей у США може зрости ще на 2,4%. У такому випадку, до березня 2021-го через COVID-19 з'явиться приблизно 1,27 млн нових випадків дитячого ожиріння», — каже доцент школи Брауна в Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі Руопенг Ан.

За даними ВООЗ, кількість людей з ожирінням збільшилася втричі з 1975-го: в 2016-му більш ніж 1,9 млрд людей, які старші за 18 років, мали надлишкову вагу, а у 650 млн було ожиріння.

У 2019 році приблизно 38 млн дітей до 5 років мали зайву вагу або ожиріння.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X