Природний відбір. Чому коронавірус вб'є більше чоловіків, ніж жінок - фото
НВ Преміум

Природний відбір. Чому коронавірус вб'є більше чоловіків, ніж жінок

4 квітня 2020, 21:00

Розбираємося, кому більше загрожує коронавірус — чоловікам чи жінкам

Згідно з дослідженнями, чоловіки миють руки набагато рідше, ніж жінки. І це далеко не єдина причина, чому COVID-19 більше загрожує чоловічій статі.

Існує стереотип про те, що чоловіки ставляться до свого здоров’я менш відповідально, ніж жінки.

Відео дня

Нібито тому в більшості країн середня тривалість життя вища саме у жінок.

Звісно, це не стосується всіх чоловіків без винятку, і деякі з них можуть ретельно стежити за своїм здоров’ям, так само як і деякі жінки зі зневажливим ставленням до себе.

Як не дивно, в умовах епідемії деякі стереотипи про чоловіків підтвердилися, і вчені з’ясували, що це може вплинути на гендерний поділ загиблих від COVID-19.

Зокрема, деякі дослідження підтверджують, що чоловіки миють руки набагато рідше, ніж жінки. Крім того, серед чоловіків частіше зустрічаються ті, хто палить і вживає алкоголь.

Як це пов’язано з коронавірусом? — розбираймося разом.

LightField Studios

Фото: LightField Studios

Не чоловіча справа


Кандидат наук у галузі комунікації в Університеті штату Мічиган Карл Борхгревінк провів невелике дослідження в кампусі свого університету і проаналізував, як часто приблизно 3800 чоловіків і жінок мили руки.

З’ясувалося, що серед жінок у вбиральнях не мили руки взагалі тільки 7% жінок, але 15% чоловіків. Водночас 78% жінок мили руки з милом, а приблизно половина чоловіків — просто ополіскували водою.

Борхгревінк з’ясував, що загалом тільки 5% людей мили руки досить довго, щоб захиститися від інфекцій.

Давніше дослідження вчених з Великої Британії, під час якого фахівці встановили в туалетах і на мильниці бездротові датчики, враховує дані про майже 200 тис. людей, які користувалися цими туалетами протягом трьох місяців.

Автори роботи зазначили, що лише третина чоловіків і 65% жінок мили руки з милом.

«Показово, що чим більше людей було в туалеті, тим з більшою ймовірністю вони починали мити руки. Якщо навколо не було нікого, люди, як правило, йшли, і ніхто цього не помічав», — каже професор психології здоров’я в Університетському коледжі Лондона Сьюзан Мічі.

За її словами, жінки більш зосереджені на догляді за дітьми, будинком і особистою гігієною, на відміну від чоловіків. Психолог каже, що це пов’язано не з генетичними схильностями, а з соціально-запрограмованою поведінкою.

Карл Борхгревінк, натомість, каже, що у багатьох чоловіків є щось на кшталт «почуття непереможності», через яке вони думають про свою невразливість.

Вчені радять жінкам мотивувати чоловіків мити руки і нагадують, що бактерії вбиває мило, а не вода.

independent.co.uk

Фото: independent.co.uk

До чого тут коронавірус?


Як уже писало НВ, згідно з відкритими даними про заражених і загиблих від коронавірусу по всьому світу до 20 березня 2020-го, чоловіки мають вищий показник смертності і зараження.

Наприклад, в Італії на 10 смертельних випадків захворювання COVID-19 серед жінок припадало 24 фатальних випадків серед чоловіків.

У Китаї таке співвідношення становило 10/18 також на користь чоловіків, у Німеччині — 10/16, в Ірані і Франції — 10/14, у Південній Кореї — 10/12.

Трохи інша ситуація з випадками зараження коронавірусом: в Італії на 10 жінок з COVID-19 припадає 14 чоловіків з цією хворобою, в Ірані і Німеччині —13, а в Китаї кількість заражених (більще 81,5 тис.) чоловіків і жінок приблизно однакова.

Винятки зафіксували в Південній Кореї (6 заражених чоловіків на 10 жінок із загальної кількості хворих 9,1 тис.) і Франції (9 чоловіків на 10 жінок з коронавірусом із загальної кількості заражених 22,3 тис.).

«Дані показують, що в кожній країні рівень смертності серед чоловіків з діагнозом COVID-19 становить від 10% до 90% вище в порівнянні з жінками», — казала професорка глобальної громадської охорони здоров’я в Університетському коледжі Лондона Сара Хоукс.

cnn.com
Фото: cnn.com

Дослідники пов’язують це з тим, що у чоловіків по всьому світу також гірші показники стану здоров’я, смертності від різних захворювань і більше шкідливих звичок, у порівнянні з жінками.

Наприклад, у чоловіків набагато частіше діагностують коронарну хворобу серця, інфаркт, захворювання дихальних шляхів.

Це ж стосується і вживання тютюну/алкоголю: за даними за останні кілька років, у світі чоловіків, які палять, приблизно в п’ять разів більше, ніж жінок, що палять, а глобально чоловіки випивають приблизно в п’ять разів більше алкоголю, ніж жінки.

У Китаї приблизно 50% чоловіків і лише 3% жінок по всій країні палять.

Показники населення, яке палить, серед чоловіків і жінок важливі в оцінці ризиків зараження і смертності від коронавірусу, оскільки ця хвороба вражає дихальні шляхи людини і може бути небезпечнішою для курців.

Китайські судові медики раніше опублікували звіт, згідно з яким коронавірус викликає запальні симптоми в дихальних шляхах і мішечках легенів.

«Результати розтину померлих пацієнтів показали, що характерною запальною реакцією є ушкодження глибоких частин дихальних шляхів і легеневих альвеол, до яких призводить пневмонія, викликана новим типом коронавірусу», — пояснили вчені.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X