«Вірус мутує, мутував і завжди буде мутувати. І навіть самі люди мутують». Інтерв'ю з українським генетиком про COVID-19 і не тільки

2 квітня 2021, 07:37
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

З різних країн надходять повідомлення про виникнення нових штамів коронавірусу, що означає його мутацію — отже деякі вакцини проти COVID-19 можуть мати знижену ефективність до різновидів вірусу.

Радіо НВ поговорило з Олександром Колядою про те, чим небезпечні нові штами, коли коронавірус стане не небезпечнішим за грип та чи важливо пацієнту знати, яким штамом він заразився.

Відео дня

Олександр Коляда

генетик, засновник та науковий директор молекулярно-генетичної лабораторії Diagen

— По всьому світу, в тому числі в Україні, триває вакцинація від COVID-19. Але вірус постійно мутує. Ми програємо цю війну чи такі постійні мутації — це нормальний процес?

— Це нормальний процес. Якщо подивитись історично, у світі є десь 40 вакцин від різних хвороб, серед них від вірусних — приблизно п’ять. І всі вони постійно оновлюються, що говорить про те, що віруси справді мутують. І вакцинація — дуже перспективний, найбільш ефективний, але не ідеальний інструмент для боротьби саме з вірусними інфекціями.

— А чи може Україна щось дати світовій науці? Наскільки я знаю, в Україні тільки недавно почали секвенувати SARS-CoV-2, раніше ці зразки відправляли до Німеччини. Чи є у нас можливість досить швидко виявляти та реагувати на нові мутації коронавірусу?

— Так, звичайно, якраз наша група [вчених] і займається секвенуванням коронавірусу в Україні. Чи буде це корисно? Так, буде — у будь-якій країні може виникнути якась цікава мутація, яка буде більш чи менш небезпечною, і світова спільнота має це знати. Тому що віруси не мають кордонів, і не дуже важливо, це Україна, Польща, Франція чи ПАР, адже за кілька днів ці віруси, які є в Україні, опиняться десь в Америці, чи навпаки. Отже це наше загальне діло. Мутації виникають, і треба дуже пильно стежити за тим, щоб на планеті Земля не з’явилися «білі плями», де щось із вірусом відбувається, а ми про це нічого не знаємо. Саме для цього і в Африці секвенують коронавірус, і в Україні вже почали секвенувати.

— А у практичному застосуванні чи важливо для людини, яка захворіла на коронавірус, знати, яким саме штамом вона заразилася? Чи має це значення під час лікування?

— Вірус мутує, мутував і завжди буде мутувати. І навіть самі люди мутують — кожна людина є мутантом за 70 різними ділянками свого геному і відрізняється від своїх батьків. Але ж ви не лякаєтесь одне одного? Тому для людини, враховуючи ті штами, що зараз циркулюють у світі, не дуже важливо знати, який у неї штам.

Я не знаю, як зміниться поведінка людини, якщо вона знатиме, що заражена, наприклад, британським штамом. Але для системи охорони здоров’я це важливо, адже кожен штам має свої характеристики: швидкість передачі, тяжкість протікання захворювання. І для того, щоб спрогнозувати кількість захворілих, розподілити тести, більш детально дивитися на одну людину, а не на іншу, — це важливо.

— А є якісь правила мутацій? Чи відомо, чого чекати в недалекому майбутньому? У науковців є сподівання, що зовсім скоро ми сприйматимемо коронавірус як звичайний грип і лікуватимемося так само звично і зрозуміло?

— Ні, мутації - це завжди гра без правил. Це несподівано, вони можуть виникнути у будь-якій ділянці [вірусу]. Коротка перспектива така: у вірусу відбуватимуться багато мутацій, якісь сприятимуть його поширенню. В далекій перспективі (100−200 років) його чекає та сама доля, що спіткала грип, — тобто він буде все менш і менш заразним, адже має знайти якісь точки дотику з людськими цілями на це життя. Але це далека перспектива, сотня років. А в короткій можна чекати будь-чого.

— Наскільки взагалі вірогідно, що будуть розроблені якісь ефективні ліки проти коронавірусу?

— Заглядати в майбутнє — справа неперспективна. Давайте казати чесно: від вірусних хвороб ліків у нас здебільшого немає. Є два виключення — це вірус імунодефіциту та гепатит. Але на це пішло 20 років і дуже багато грошей та роботи. Тому я не думаю, що за якісь роки нам вдасться знайти специфічні до коронавірусу ліки. Звичайно, через 10−20 років вони будуть. Я не думаю, що вони швидко з’являться.

— Британський штам коронавірусу поширюється швидше й активніше, ніж його "попередники". Це найбільша його небезпека? Про що ще варто знати?

— На даному етапі - так, це найбільша його небезпека. Стосовно того, чи призводить він до більш важкого перебігу захворювання, дані суперечливі, тому ми поки що не можемо нічого сказати. Але лякати теж нікого не треба — це ні до чого не призводить.

— Я не є біологом, але намагаюся насправді зрозуміти, що відбувається. Одна з дописувачок сторінки Міністерства охорони здоров’я на Facebook зазначає під дописом про те, що третя хвиля пандемії в Україні пов’язана із британським штамом коронавірусу: «Це все дуже дивно, адже на початку пандемії біологи і вірусологи в один голос казали, що вірус буде з часом мутувати і ставати слабшим, що з погляду науки віруси завжди мутують тільки у бік полегшення, щоб не вбити свого носія. Тепер ми маємо вірус, який поводить себе із точністю до навпаки». Можете пояснити чому?

— Тому що це розмови про коротку чудову перспективу. Якщо подивитися на грип за останні 100 років, то ви побачите, що з кожним роком його небезпечність зменшувалася, починаючи з епідемії іспанки. Але так само у ті роки були деякі [смертоносні] хвилі епідемії, які спостерігалися, наприклад, в Китаї кожні 10 років. Тобто тут паралельно ідуть декілька процесів. Просто процес знезараження вірусу є більш тривалим, але він з часом переможе.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X