Коронавірус, йди. В яких країнах люди втомилися від карантину і що про це думають вчені - фото
НВ Преміум

Коронавірус, йди. В яких країнах люди втомилися від карантину і що про це думають вчені

29 квітня 2020, 07:00

Розбираємося, як передчасне завершення карантину вплине на розвиток епідемії і що з цього приводу кажуть медики

У деяких штатах США і країнах Європи починають послаблювати карантинні заходи. Експерти припускають, що таке рішення є передчасним, і через нього може збільшитися кількість заражених COVID-19, а також вирости показник летальних випадків від цієї хвороби.

Відео дня

К лючова суперечка про епідемію нового коронавірусу у різних країнах розгортається навколо питання ефективності обмежень і додаткових заходів на час карантину.

Поки одні люди свердлять поглядом спортсменів у парках зі своїх вікон, інші вважають, що формальне носіння затертих одноразових масок може тільки погіршити ситуацію.

Показовою стала шведська модель, де влада спершу покладалася на свідомість своїх громадян і сподівалася, що відсутність жорсткого карантину разом з ефективною системою охорони здоров'я дозволить більшості громадян перенести вірус у легкій формі.

Однак, до середини весни у Швеції значно збільшилася кількість заражених COVID-19, і тепер ця країна займає 13 місце у світі за показником загиблих від цієї хвороби.

В абсолютних лідерах пандемії як і раніше перебувають США: там уже підтвердили понад мільйон випадків зараження коронавірусом і майже 57 тис. смертей. Попри це, у деяких штатах почали послаблювати карантинні заходи. Експерти вважають, що таке рішення влади може погіршити епідемію і збільшити кількість жертв.

До чого може привести передчасне завершення карантину і що може отримати Україна з ситуації з епідемією в інших країнах - давайте розбиратися разом.

Pixabay

Фото: Pixabay

Досвід США


Поки українська влада офіційно продовжила карантин до 11 травня 2020-го і представила план поступового виходу країни з епідемії, в США почали повертати деякі штати до звичайного життя вже зараз.

Губернатор Техасу Грег Еббот заявив, що люди зможуть без обмежень виходити з дому з 30 квітня, а з першого травня роботу відновлять невеликі роздрібні магазини, торгові центри, ресторани, театри, бібліотеки і музеї.

«Прийшов час встановити новий курс, який відповідально дозволить відкрити бізнес в Техасі. Ми відновимо роботу з урахуванням стандартів безпеки для підприємств, співробітників і клієнтів. Ці стандарти засновані на даних і рекомендаціях медиків», - пояснив Еббот.

Відновлювати життя у штатах після карантину стала також влади Джорджії, Мічигану, Гавайських островів і Аляски. При цьому, політики сподіваються збільшити кількість тестованих людей на день до декількох десятків тисяч і продовжити боротьбу з епідемією.

Губернатор Каліфорнії, навпаки, говорить, що зняття обмежень через карантин у його штаті відбудеться за «тижні». Хоча люди там все одно масово виходять на пляжі під час вихідних.

У цей же час збільшився прогноз смертності від коронавірусу: комп'ютерна модель показала, що з такими темпами вже до серпня у США від COVID-19 загине близько 74 тис. людей. Хоча попередній прогноз становив 60 тис. летальних випадків до цього часу.

«Наш прогноз зараз - 74 тис. смертей. Це наша найкраща оцінка. Діапазон доволі широкий, тому що існує багато невідомих чинників, але наша найкраща оцінка зростає, і ми помічаємо тривалі піки у деяких штатах. У даних про мобільність ми також бачимо ознаки того, що люди стають більш активними, і це також впливає на нашу оцінку», - говорить доктор Кріс Мюррей з Вашингтонського університету.

За його словами, у різних штатах карантин послаблюють занадто рано, і рівень соціального дистанціювання може вплинути на загальну кількість загиблих. Мюррей говорить, що безпечною стратегією буде масове тестування людей, їх ізоляція та відстеження контактів тих, у кого підтвердили COVID-19.

Професор епідеміології в Університеті Каліфорнії в Сан-Франциско Джорджа Резерфорда стурбований тим, що люди зараз починають все частіше виходити на вулицю, оскільки хвороба продовжує поширюватися.

«Нам доведеться послаблювати всі обмеження обережно. Дозволити людям самим вирішувати, тому що їм нудно, - це не найкращий спосіб. Зараз не час для того, щоб здаватися», - сказав Резерфорд.

Навіть у США, з рекордною кількістю людей, що заразилися і загинули від COVID-19, дослідники підтвердили, що вже з середини квітня люди почали виходити на вулиці набагато частіше, порушуючи правила карантину. Експерти дізналися це, відстежуючи дані про переміщення користувачів через їх смартфони.

«Ми бачили те, що, як ми сподівалися, не повинно було статися, але насправді сталося. Здається, всі ми трохи втомилися. Схоже, що люди починають розслаблятися і хочуть більше подорожувати більше подорожувати», - говорить провідний дослідник і директор Інституту транспорту в Університеті Меріленда Лей Чжан.

Експерти стурбовані зняттям обмежень під час карантину, оскільки у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) днями підтвердили, що немає ніяких доказів того, що люди, які перехворіли COVID-19 не можуть підхопити вірус ще раз.

«Дослідження показують, що у людей, які одужали, є антитіла до вірусу. Деякі з цих людей мають дуже низький рівень нейтралізують антитіл в крові, що дозволяє припустити, що клітинний імунітет також може мати вирішальне значення для відновлення. Станом на 24 квітня 2020 року жодне дослідження не оцінювало, чи забезпечує присутність антитіл до SARS-CoV-2 імунітет до подальшої інфекції цим вірусом у людей», - зазначено на сайті ВООЗ.

Колишній керівник Центру з контролю і профілактики захворювань США (CDC) Доктор Річард Бессер поясни , що з припиненням карантину і успішним проходженням тесту на COVID-19 у людей може виникнути хибне відчуття безпеки, і вони ризикують змінити свою поведінку на основі цього.

Нагадаємо, днями медики з Китаю заявили, що у країні підтвердили «не менше 10» випадків повторного зараження СOVID-19. До цього у Південній Кореї кількість випадків рецидиву у людей, що вилікувалися від коронавірусу, збільшилася до 141. У половини з них знову з'явилися симптоми хвороби, а чверть була віком до 30 років.

Pixabay

Фото: Pixabay

Хто ще послаблює карантин?


США - далеко не єдина країна, у якій вирішили трохи послабити обмеження на час карантину і дозволити людям частіше виходити на вулиці та спілкуватися одне з одним.

Як раніше писав НВ, у Швейцарії, Австрії, Данії, Чехії, Норвегії і кількох інших країнах зняли деякі обмеження на час карантину вже з середини квітня 2020-го.

Крім Швеції, в деяких інших європейських країнах також відкрили додаткові пункти пропуску на кордоні, дозволили роботу дитячих садків і шкіл, магазинів, торгових центрів, салонів краси і спортивних клубів.

«Ми чітко заявляємо, що тепер ми можемо відносно добре керувати цією пандемією, і не дозволяти їй керувати нами. Ми не стикаємося з масовим збільшенням числа пацієнтів, ідентифікованих або госпіталізованих», - говорив міністр охорони здоров'я Чехії Адам Войтех.

Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен, у свою чергу, заявив, що ослаблення карантину буде «схоже на ходіння по канату», оскільки занадто різкі рішення можуть призвести до погіршення ситуації, і вводити будь-які дозволи потрібно поступово.

Тому у Данії залишать закритими зовнішні кордони країни, а заборона на збори більше 10 чоловік, роботу церков, кінотеатрів і торговельних центрів триватиме як мінімум до 10 травня.

Про відкриття шкіл, дитячих садків, музеїв, бібліотек та деяких магазинів заявила також влада Франції. Правда, ресторани і кафе там відкриються не раніше червня. За останніми даними у Франції підтвердили понад 166 тис. випадків зараження коронавірусом і майже 23,5 тис. смертей від COVID-19.

Експерт з питань охорони здоров'я у Оксфордській школі бізнесу доктор Пітер Дробак пояснив, що країни, в яких вирішили послабити карантин, одними з перших у Європі ввели «жорсткі заходи соціального дистанціювання і швидко розширили тестування на коронавірус».

Ймовірно, ослаблення карантину пов'язане з приходом літа, оскільки деякі експерти заявляли про те, що спекотна погода нібито вбиває вірус. Попри ці заяви, вчені впевнені, що епідемія триватиме і COVID-19 не є сезонною хворобою.

Медики також попереджають, що більша кількість людей у громадських місцях збільшить ризик поширення вірусу.

Що стосується України - в нашій країні також планують незабаром ослабити заходи на час карантину. Зокрема, влада Києва заявила про відновлення роботи салонів краси, перукарень, скверів і парків, невеликих непродовольчих магазинів, адвокатських і нотаріальних бюро і т. і. з 12 травня 2020-го.

Однак, глава українського уряду Денис Шмигаль розповів, що навіть після закінчення карантину «україна, як і весь світ, повинна навчитися жити за новими стандартами».

Прем'єр-міністр написав про необхідність підтримки безпечної дистанції між людьми, постійної дезінфекції рук, носіння засобів індивідуального захисту, а також переходу до безконтактної економіці.

На момент написання цієї статті в Україні підтвердили 9410 випадків зараження COVID-10 і 239 смертей від нового штаму коронавірусу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X