Крок до нових ліків? Нейробіологи виявили, в чому особливість клітин мозку людей з депресією

5 лютого 2021, 10:14
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вивчення тканин мозку людей, які померли від самогубства, вперше зв’язало хронічну депресію з різким падінням числа певних типів підтримуючих нервових клітин.

Це відкриття «відкриває нову область досліджень, яка в один прекрасний день може привести до ранньої діагностики та лікування депресії», впевнені вчені з Канади.

Дослідники з Інституту психічного здоров’я Дугласа і Університету Макгілла в Канаді проаналізували тканину мозку, взяту у 10 чоловіків з діагнозом депресія, що померли в результаті самогубства. Їх порівнювали з 10 зразками тканин, узятих розкриттям з різних областей мозку у чоловіків, раптово померлих без психіатричного діагнозу.

Відео дня

Особливий інтерес викликала кількість нервових клітин, які називаються астроцитами, один з типів підтримуючих клітин.

Депресія характеризується широким розмаїттям симптомів і поведінки, включаючи зменшення або відсутність задоволення, постійне почуття провини або горя, втрату апетиту і, в деяких випадках, намір завдати собі шкоди. Як саме ці риси можуть з’явитися в результаті змін в клітинах, які просто простягають руку допомоги нашим нервовим шляхам, — це велике питання.

«Ми проаналізували астроцити в головному мозку, фарбуючи певні білки, виявлені в їх структурі, — віментин і GFAP», — говорить нейробіолог Ліам О’Лірі, який завершив це дослідження в університеті Макгілла.

«Фарбування віментина раніше в цьому контексті не застосовувалося, але воно забезпечує чітке, повне і безпрецедентне подання всієї мікроскопічної структури цих клітин», — додав учений.

Показовими порівняння між різними видами астроцитів. Подібно до клітин GFAP, астроцитів, що експресують виментин, було значно менше серед зразків тканини мозку, узятих у чоловіків з депресією. Але відмінності між ними в префронтальній корі були вдвічі більше для клітин віментину, що сильно вказує на роль цього білка.

«Багатообіцяюча новина полягає в тому, що на відміну від нейронів мозок дорослої людини постійно виробляє безліч нових астроцитів. Пошук способів, які підсилюють ці природні функції мозку, можуть поліпшити симптоми у людей з депресією», — говорить старший автор і психіатр Університету Макгілла Нагіб Мехавар.

Раніше НВ писав, що люди, які народилися між 1946 і 1970-ми роками частіше за інших повідомляють про депресії і тривожність у віці 40−50 років.

Дослідники проаналізували дані, зібрані за останні чотири десятиліття про більш ніж 28 тис. людей у віці від 23 до 69 років, щоб дослідити рівень психологічного стресу в зрілому віці і їх відмінності між поколіннями.

Серед тих, хто народився в 1958 і 1970 роках, кількість тих, що мають проблеми у віці 20−30 років було нижче, ніж молодих людей, що народилися в інші роки. Але до віку від 46 до 53 років рівень тих, хто відчував психічні проблеми, виростав аж до 20% у народжених в 1970-м і 19% у народжених в 1958-му році.

Цікаво, що у народжених в 1946 році навпаки з віком рівень психологічного стресу і, як наслідок, хвороб, знижується.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X