ГРВІ або бронхіт? Який буває кашель і як його лікувати

15 листопада 2019, 21:09

Поки на вулиці холодно, вітряно і сиро, ви не раз зіткнетеся з питанням, як лікувати кашель. Для цього потрібно зрозуміти, який він і чим викликаний.

Кашель — основний симптом захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів. Щоб вилікувати кашель, потрібно усунути його причину, а встановити її можливо практично завжди. Для цього лікар, перш за все, збирає всі ознаки симптому.

Відео дня

Кашель — це фізіологічний процес у вигляді різкого видиху з характерним звуком, який спрямований на очищення дихальних шляхів, коли однією активності миготливого епітелію для цього недостатньо. Згідно з даними Школи доказової медицини, близько 30% скарг доводиться на нічний кашель. Кашель буває продуктивним — це стосується 10% випадків. Що потрібно врахувати, щоб встановити причину кашлю?

  • Який цей кашель — продуктивний чи ні.
  • Як довго триває? Це дозволить визначити гострий, підгострий або хронічний характер кашлю.
  • Як часто відбувається? В який час доби виникає - денний, нічний, ранковий?
  • Яка глибина кашлю — це легке відкашлювання, характерне для запалення верхніх дихальних шляхів, або кашель викликає біль в міжреберних м’язах, що свідчить про протікання процесу в нижніх дихальних шляхах?
  • За яких обставин відбувається кашель, чим спричиняється? На прояв кашлю можуть впливати фізичне навантаження, психоемоційне напруження, прийом їжі, положення тіла або його зміна, аромати і їжа. Наприклад, посилення кашлю при фізичних навантаженнях — це симптом астми або бронхіту. Іноді ж фізичні навантаження, навпаки, зменшують кашель — так відбувається, якщо його природа психогенна.
  • Чи відчувається біль в грудині і посилюється вона при кашлі? Якщо немає, то біль, швидше за все, може бути неврологічним.

Отримавши повний опис симптоматики, лікуючий лікар може поставити точний діагноз. Кашель буває при ГРВІ, бронхіты, пневмонії, він може бути ознакою туберкульозу і зустрічатися при ряді інших захворювань, причому не тільки респіраторних. Наприклад, кашель, який змінюється від сухого до вологого і трансформується червоністю в горлі - симптом ГРВІ. При цьому він проявляється не з першого дня. Дітям в цьому випадку в більшості випадків призначать рослинні ліки від кашлю.

Причини і лікування кашлю у дітей і кашлю у дорослих можуть відрізнятися (Фото: freepik.com)
Причини і лікування кашлю у дітей і кашлю у дорослих можуть відрізнятися / Фото: freepik.com

Причиною кашлю може бути рясний нежить. В цьому випадку кашель посилюється в положенні лежачи і може провокувати блювоту. Лікування вимагає усунення ринореї.

Кашель при ларингіті супроводжується сухістю, печінням в гортані і сиплим голосом.

Кашель — це ще і симптом кашлюку. Кашель при кашлюку триває не менше від 3 тижнів і характеризується нападами, «гавкаючим» звуком, почервонінням горла, сльозоточивістю, іноді блювотою. Раніше 3 тижнів, якщо коклюшу немає в оточенні, цю хворобу вкрай важко діагностувати.

Кашель може бути варіантом перебігу бронхіальної астми. При такому сухому кашлі ліки-бронхолітики марні, застосовуються інгаляції.

Кашель може супроводжувати і хвороби травної системи, такі як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. У цьому випадку лікування призначає гастроентеролог. При цьому не слід забувати, що самодіагностика і самолікування можуть заподіяти шкоду. Тому рекомендуємо звернутися до свого сімейного лікаря або викликати лікаря додому.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X