
Кінець світу не для всіх. Чому деякі країни Європи послаблюють карантин
Розбираємося, в яких країнах знімають обмеження на час карантину через коронавірус
Поки в США фіксують рекордну кількість загиблих від коронавірусу на добу, влади кількох європейських країн заявили про ослаблення карантину, який ввели на початку весни 2020-го через епідемію COVID-19.
Ц ікаве спостереження: епідемія коронавірусу рухається географічно, зі Сходу на Захід.
Перший спалах COVID-19 зафіксували в Китаї на початку 2020-го. До кінця зими — початку весни новим осередком поширення хвороби стала Європа з її епіцентром в Італії.
Сьогодні ж головною жертвою нового штаму коронавірусу SARS-CoV-2 є США: в країні вже підтвердили понад 500 тис. випадків зараження і майже 20 тис. смертей від цієї хвороби. До того ж за одну добу з 8 по 9 квітня там загинуло майже 2000 осіб, що стало новим глобальним антирекордом.
Критична ситуація з коронавірусом і в Москві: там збираються цілі черги з швидких, які везуть пацієнтів до лікарень.
Водночас у китайському місті Ухань, звідки три місяці тому стартувала епідемія, офіційно закінчився карантин.
Деякі європейські країни також поступово починають послаблювати обмеження, введені на час епідемії, і незабаром планують повернути людей до нормального життя.
Які держави заявили про ослаблення карантину і як вони планують це реалізувати — розбираймося разом.

Найсміливіші
Як уже писав НВ, 29 березня Китай офіційно оголосив про припинення епідемії COVID-19.
Після цього влади кількох європейських країн, зокрема Франції, Іспанії, Бельгії, Фінляндії і Німеччини, заявили про «розгляд можливості зняття обмежень» до кінця квітня.
Станом на сьогодні в Чехії значно послабили обмеження на відвідування громадських місць, а в Данії і Норвегії планують відкрити школи й дитячі садки вже після Великодня.
Щоправда, у медиків і вчених неоднозначний погляд на такі дії влади: дехто каже, що це «важливий і обнадійливий приклад» для всього світу, а інші висловлюють свою стурбованість і попереджають, що ще занадто рано послаблювати карантинні заходи.
Експерт з питань охорони здоров’я в Оксфордській школі бізнесу доктор Пітер Дробак каже, що країни, в яких вирішили послабити карантин, одними з перших в Європі ввели «жорсткі заходи соціального дистанціювання і швидко розширили тестування на коронавірус».
Прикладом у боротьбі з епідемією і масового тестування людей на коронавірус стала Німеччина. Завдяки цьому в країні вдалося зберегти низький показник смертності від хвороби, до того ж маючи один з найбільших показників підтверджених випадків зараження в світі, — понад 120 тис.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель днями заявила, що останні дані про коронавірус в її країні дають підстави для «обережної надії», але попередила, що німці повинні дотримуватися поточних обмежень, зокрема і під час Великодня.
Розгляньмо приклади країн, які пішли дещо іншим шляхом.
Швейцарія
У невеликій країні якраз у серці Європи підтвердили майже 25 тис. випадків зараження COVID-19 і трохи більше тисячі смертей.
Поточні обмеження через «соціальне дистанціювання» в Швейцарії мають закінчитися 26 квітня. Однак, влада країни заявляє, що вже цього місяця можуть пом’якшити заходи, зокрема відкриття пунктів пропуску на кордоні, відновлення навчання в школах, а також дозвіл масових заходів.
Міністр охорони здоров’я Швейцарії Ален Берсет каже, що ослаблення карантину ребуває «в межах видимості» і що в країні вже «бачать трохи світла в кінці тунелю».
Австрія
Ще одна центральноєвропейська держава заявила про серйозне ослаблення карантинних заходів, включно з відкриттям усіх магазинів, торгових центрів, салонів краси й освітніх установ.
Влада Австрії планує частково відновити соціальне життя після Великодня. Уже до середини травня там мають запрацювати ресторани і готелі.
Проте, австрійський канцлер Себастьян Курц заявив, що люди як і раніше повинні будуть носити маски в супермаркетах і громадському транспорті, і «небезпеку коронавірусу ще не подолано».
«Австрія відреагувала швидше і стриманіше, ніж інші країни. Таким чином, ми змогли запобігти найгіршому. Тепер ця обставина дає нам можливість швидше вийти з цієї кризи, але тільки в тому разі, якщо ми всі будемо послідовно дотримуватися цих заходів», — сказав Курц.
Чехія
У Чеській Республіці заявили про введення дозволу з 14 квітня на заняття спортом у громадських місцях без маски, якщо поруч немає людей.
З цього ж дня в країні мають відкрити магазини продажу комп’ютерного обладнання, велосипедів, станції обслуговування техніки. Влада Чехії також заявила про дозвіл на виїзд за межі держави з 14 квітня.
Як і у випадку з Австрією, влада Чехії була однією з перших у Європі, хто оголосив надзвичайний стан у березні, затвердивши суворі обмеження ще тоді, коли хворих на COVID-19 було тільки кілька десятків.
«Ми чітко заявляємо, що тепер ми можемо відносно добре керувати цією пандемією, і не дозволяти їй керувати нами. Ми не стикаємося з масовим збільшенням кількості пацієнтів, ідентифікованих або госпіталізованих», — сказав міністр охорони здоров’я Чехії Адам Войтех.
Данія
Данці, які спочатку негативно ставилися до слабких карантинних заходів своїх сусідів шведів, заявили, що з 15 квітня діти в їхній країні знову зможуть піти в дитячі садки і школи.
«Можливо, це буде трохи схоже на ходіння по канату. Якщо зупинитися на шляху — ми можемо впасти, і якщо ми підемо занадто швидко, щось може піти не так. Тому ми повинні зробити один обережний крок поступово», — каже прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен.
Водночас зовнішні кордони країни залишаться закритими, залишиться заборона на зібрання більш ніж 10 осіб, і як мінімум до 10 травня не працюватимуть церкви, кінотеатри і торгові центри.
Всі фестивалі і масові заходи будуть заборонені в країні до серпня 2020-го.
Норвегія
Ще одна північна держава, в якій планують відновити навчання в школах і дитячих садках, починаючи з 20 квітня.
«Ми прагнемо до того, щоб всі учні повернулися в школи до літа… Працюючи разом, ми отримали контроль над вірусом і можемо поступово знімати обмеження. Ми зробимо це разом, обережно і не поспішаючи», — сказала прем'єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг.
З 20 квітня норвежці також зможуть без обмежень подорожувати країною, проте, обмеження на масові спортивні та культурні заходи залишиться до 15 червня.
Зате через кілька тижнів у країні поступово відновлять свою роботу заклади, які передбачають тісний контакт людей, на кшталт перукарень і терапевтичних кабінетів.

Досвід Швеції
Раніше НВ писав, що Швеція — це одна з небагатьох країн, яка відмовилася від серйозних обмежень на час карантину: у країні працюють школи, кафе, ресторани, готелі, відкриті кордони з сусідніми державами, а люди готуються до великодніх канікул і поїздок на лижні курорти.
«Так це працює в Швеції. Вся наша система боротьби з інфекційними захворюваннями базується на добровільних засадах. Система імунізації є повністю добровільною і має 98-відсоткове охоплення… Ви даєте людям можливість робити те, що їм вдається найкраще. Судячи з нашого досвіду, це працює дуже добре», — пояснив державний епідеміолог Андерс Тегнелл.
На час карантину влада вирішила закрити лише коледжі і старші школи, а також заборонити заходи, на яких присутні більш ніж 50 осіб.
Водночас заклади громадського харчування, так само як і готелі, школи, дитячі садки, спортклуби, гірськолижні курорти і навіть зовнішні кордони Швеції залишилися відкритими.
Державні епідеміологи також вважають, що введення жорстких заходів на час карантину може погіршити епідемію, оскільки батьки і бабусі з дідусями будуть змушені сидіти зі своїми дітьми вдома, піддаючи себе ризику і збільшуючи навантаження на служби охорони здоров’я.
Однак, 9−10 квітня в Швеції зареєстрували понад 100 випадків смерті від зараження коронавірусом, а загальна кількість смертей там вже становить майже 900 осіб.
Раніше підхід Швеції до епідемії викликав критику за кордоном: багато політиків порівнювали ситуацію в країні з Данією і Фінляндією, де вжили жорсткіші заходи щодо стримування захворювання.
Нагадаємо, незважаючи на заяви про можливе зниження рівня поширення COVID-19 з настанням літа, вчені впевнені, що епідемія триватиме, і ця хвороба не є сезонною.
«Я впевнений, що сезонні зміни в поведінці вірусу відіграють свою роль у його поширенні. Але в порівнянні з тим ефектом, який справляє соціальне дистанціювання, це буде дуже незначний вплив. Це може привести до незначних наслідків, але вони не замінять самоізоляцію», — заявив вірусолог з Імперського коледжу Лондона Майкл Скіннер.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.