Як розпізнати рак грудей на ранній стадії
Часто дівчата забувають, що про своє здоров’я можна піклуватися самостійно, а даремно: первинне самообстеження грудей може врятувати життя.
Андрій Якобчук, провідний онкомамолог і пластичний хірург, розповідає про те, як часто потрібно перевірятися і як краще робити обстеження, щоб вчасно помітити рак грудей.
Самообстеження грудей — обов’язкова процедура, яку дівчата повинні проводити регулярно.
З її допомогою можна виявити захворювання на ранніх етапах, і якщо оперативно почати лікування, то з ймовірністю в 95% можна повністю позбутися від недуги.
За останні 20 років тенденція на захворювання на рак грудей в Україні зросла майже в три рази, тому так актуально регулярно перевіряти стан свого здоров’я.
Сумна статистика зачепила не тільки нашу країну. Американські вчені констатують: серед жінок рак молочної залози є найбільш часто діагностованим типом цієї хвороби і основною причиною смерті від неї. Близько 11,6% випадків захворювання на рак грудей закінчуються летально.
Як часто потрібно піклуватися про здоров’я молочних залоз
Про важливість регулярних скринінгів виникнення онкології повідомляє в своєму дослідженні Міжнародне агентство з вивчення раку.
Постарайтеся зробити самообстеження новою звичкою: в ряд зі скролінгом соцмереж зранку або масками для волосся раз на два тижні.
Структура молочної залози може змінюватися залежно від стадії менструального циклу, груди — боліти і ущільнюватися, тому важливо не переживати завчасно, до перевірки. Самообстеження необхідно виконувати раз на місяць, на 2−3-й день після менструації. Якщо настала менопауза, зупиніться на певному числі місяця і регулярно перевіряйтеся.
Щоб бути впевненою у власному здоров'ї, записуйтеся щороку на обстеження у мамолога. Вік — не перешкода для хвороб: наймолодшій пацієнтці, в якої ми виявили рак молочних залоз, було всього 18 років.
До 35 років щорічно робіть УЗД молочних залоз, найкраще — на 10-й день менструального циклу.
Після 35 років потрібно щороку робити мамографію — це рентгенівський знімок, який дозволяє побачити рак на початкових стадіях. Такий метод може виявити хворобу, що розвивається, на кілька років раніше, ніж пальпація і огляд у лікаря. У більш ранньому віці груди щільніші, тому маленькі пухлини видно погано.
Як самостійно оглянути груди
Подивіться на схематичну будову молочної залози: її можна поділити на 4 квадранти (верхні: зовнішній і внутрішній, нижні: зовнішній і внутрішній) і сосково-ареолярну зону. Так вам буде легше пояснити лікарю, де і що вас турбує. Процедуру можна проводити в положенні стоячи і лежачи: в нижній частині грудей легше виявити зміни, коли лежиш, а у верхній — коли стоїш.
Стоячи
— Спочатку огляньте в дзеркалі груди, розправивши плечі і опустивши руки. Зверніть увагу, чи симетричні вони, чи правильної форми.
— На шкірі не повинно бути почервоніння, ущільнень і втягнення грудей і сосків.
— Поспостерігайте за тим, щоб із сосків не з’являлися виділення.
— Заведіть руки за голову і подивіться, чи не змінилася структура грудей.
— Приберіть одну руку за голову і протилежною від груді рукою (тобто ліва рука досліджує праву грудь і навпаки) масажуйте її маленькими рухами, прямуючи від країв до соска.
Лежачи
— Дослідіть груди точно так само, як і в положенні стоячи: акуратно маленькими круговими рухами прощупайте груди. Пальпуйте спочатку зверху, а потім — більш щільно, намагаючись намацати ребра.
— Перевірте області ключиць і пахв, чи не збільшені лімфовузли.
— Акуратно стисніть соски, щоб перевірити наявність або відсутність виділень.
Коли варто звернутися до лікаря
При будь-яких змінах, які сталися після останнього самообстеження або перевірки у лікаря. Особливо — якщо виявили
— ущільнення,
— збільшення лімфовузлів,
— опухлу або почервонілу шкіру,
— втягнення соска, втягнення або випинання шкіри,
— виділення із сосків.
Не поспішайте ставити собі діагноз, а відразу зверніться до лікаря.
Чим швидше ви це зробите, тим швидше вилікуєтесь. Не кожна пухлина — обов’язково рак: в більшості випадків жінки стикаються з доброякісними пухлинами.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.