Рідкісні глибоководні бактерії зруйнували один із загальноприйнятих принципів імунології — але все не так страшно, як здається

2 квітня 2021, 20:03
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Бактерії з дна Тихого океану на глибині близько 4 тис. метрів були б не помічені імунною системою людини, якби потрапили в організм. Та чи потрібен нам захист від них?

Уже давно вважають, що імунітет людини за весь час еволюції розвинувся настільки, що він уміє «перевіряти» кожен мікроб і розрізняти серед них шкідливі для організму. Як виявилося — усе не так просто.

Відео дня

Глибоководні бактерії виявилися настільки «дивними», що наша імунна система пропускає їх. Можливо, уся справа в тому, що ті ніколи в історії не стикалися із ссавцями, пояснюють американські імунологи у своїй статті в журналі Science Immunology.

«Вважали, що імунна система універсальна — її не хвилює, чи є щось загрозою, вона просто позбавляється від цього. Але дотепер ніхто не перевіряв це твердження», — пояснює Джонатан Каґан, імунолог у Бостонській дитячій лікарні й один із керівників дослідження в коментарях для Live Science.

Ученим потрібно було знайти бактерії, які раніше не контактували з імунною системою ссавців. Для цього підійшло місце в центральній частині Тихого океану, в охоронній зоні архіпелагів Фенікс у Республіці Кірибаті.

Океанський інститут Шмідта
Фото: Океанський інститут Шмідта

«Це не просто глибокий океан, але й найглибша, найдревніша, найвіддаленіша й найзахищеніша частина океану», — пояснює вибір учених Ренді Ротьян, морський еколог з університету Бостона. Крім того, що там немає постійних мешканців-ссавців, у цю частину океану не запливають навіть кити під час своїх міграцій. Це місце було ідеальним для пошуку невідомих для людського організму бактерій.

Там вони зібрали і в підсумку змогли культивувати 117 видів бактерій. Після вивчення 50 із них пред’явили мишачим і людським імунним клітинам — 40 із них наш імунітет цілковито проігнорував.

Щоб дізнатися, які особливості океанських глибоководних бактерій робили їх невидимими для імунітету людини, учені піддали клітини миші й людини впливу тільки однієї конкретної частини бактеріальної клітинної стінки, званої ліпополісахаридом (ЛПС).

Саме цю зовнішню частину стінки бактеріальної клітини імунна система ссавців використовує для ідентифікації так званих грамнегативних бактерій і боротьби з ними. Грамнегативні бактерії мають щільнішу клітинну стінку, яка захищає їх від антитіл — у звичайних умовах наш захист реагує на наявність ЛПС у бактеріях і позначає їх як потенційно небезпечні для організму.

Але у випадку з глибоководними бактеріями імунітет промовчав. Учені пояснюють це тим, що ліпідні ланцюги на ліпосахариді цих мікробів довші, ніж у тих, із якими більш-менш регулярно стикається наш організм. Але чому саме ця особливість змушує імунний захист мовчати — поки що невідомо.

Але є й хороші новини — попри здатність глибоководних бактерій безперешкодно проникати в наш організм, вони не становлять жодної небезпеки для людини. Причин тут відразу дві: по-перше, вони не еволюціонували для того, щоб ухилятися від імунітету ссавців, а тому «будь-яка патогенність була б випадковою». Наш захист повинен ідентифікувати «кожного мікроба, якого ми зустрічаємо на шляху до Starbucks», але в нього нема потреби виявляти мікроби, що живуть у середовищі, із яким ми ніколи не зіткнемося природним чином, пояснює Каґан.

По-друге, температура, тиск і хімічне середовище всередині нашого тіла дуже відрізняються від дна океану, яке є їхнім природним місцем існування.

У своїх майбутніх дослідженнях учені планують повернутися на Кірибаті, щоб вивчити місцеві організми — наприклад, корали — і їхню імунну систему, адже глибоководні бактерії еволюціонували і стали такими саме заради їх зараження. Надалі вони планують застосувати ці знання, щоб допомогти в розробці ефективніших імунотерапевтичних засобів.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X