Що таке хантавірус і чи варто панікувати

27 січня 2021, 12:39
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Львівській області виявили перший випадок хантавірусу в Україні. Розповідаємо, що це таке і чому раніше в Китаї чоловік помер від хантавірусного кардіопульмонального синдрому.

Інцидент стався в автобусі, в якому знаходилося більше 30 пасажирів. Медики перевіряють їх на наявність збудника — хантавірусу, а по мережі поширюється інформація, нібито людство стоїть на порозі нової пандемії.

Відео дня

Наскільки виправдані страхи перед хантавірус? Або це просто давно відомий вірус, який не представляє небезпеки, а ЗМІ роздули цю історію тільки заради трафіку?

НВ Здоров’я зібрав підтверджені факти про вірус і хвороби, які він викликає.

Що таке хантавірус?

Хантавірус або ортохантавірус — вірус людини і тварин, часто зустрічається у гризунів.

Сферичні віріони вірусу мають розмір від 80 до 140 нм і покриті ліпідною оболонкою.

Вірус має трьохскладений фрагментований геном з однониткових РНК негативної полярності. Великий сегмент генома кодує РНК-залежну РНК-полімеразу, середній — два глікопротеїни зовнішньої мембрани вірусу, а малий — білок нуклеокапсида.

Вперше вірус проявив себе під час Корейської війни в 1950-х, але тоді рівень розвитку медицини не дозволив описати його. Тоді більше трьох тисяч військовослужбовців США захворіли гемаррогічною лихоманкою, у багатьох відмовили нирки, відкривалося внутрішня кровотеча.

Вірус був детально описаний в 1978 році, коли американські вчені порівняли аналіз легеневих тканин деяких заражених невідомою хворобою мишей з сироваткою крові, яка збереглася з часів спалаху лихоманки часів Корейської війни.

Які хвороби викликає цей вірус?

Хантавіруси діляться. на дві великі категорії: хантавіруси Старого Світу і хантавіруси Нового Світу.

Перші викликають геморагічну лихоманку з нирковим синдромом.

Хвороба вражає нирки і викликає коровоточівость слизової оболонки, шкіри. Від віку і статі схильність до зараження не залежить.

Одужання поступове, займає від трьох до шести місяців. Хвороба протікає важко і не вибіркова в сенсі віку, статі та анамнезу.

Смертність від цього захворювання дуже висока і становить в середньому близько 12%.

Хантавіруси Нового світу провокують хантавірусний кардіопульмональний синдром. Це — набагато більш небезпечне захворювання, смертність від якого досягає показника 36%, хоча в деяких випадках бувало, що і до 60%.

Небезпека хвороби не тільки в дуже високій летальності, але також в тривалому інкубаційному періоді - 2−4 тижні. Хоча бували випадки інфікування через вісім тижнів після контакту з інфекцією.

Хвороба проявляється утрудненим диханням, кашлем, переростає в шок і серцеву недостатність.

Найчастіше інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом або при контакті з мишами, хом’яками, щурами.

Медики відзначають, що інфікування найчастіше відбувається в сільській місцевості, а найбільшу небезпеку становлять лісові гризуни.

Наскільки небезпечний хантавірус?

Найбільшим зіткненням людини з хантавірус можна вважати найперше — в Кореї.

Однак, хантавіруси не раз проявляли себе з тих пір.

На території СРСР спалах вірусу мало місце в 1978 році.

У 1993 році в США від хантавірусу померло кілька людей в штаті Невада.

В Аргентині на протязі 2013−18 рр зафіксовано зростання легеневого синдрому. викликаного хантавірус. Загальна кількість хворих — 114 осіб, летальність доходила до 40%.

Чи є лікування від хантавірусу?

Специфічного лікування хвороб, що викликаються хантавірусом, немає. Будь-яка терапія носить симптоматичний характер і спрямована на полегшення проявів. Часом медики додають антибіотики для лікування супутніх захворювань, але в цілому, успіх боротьби з вірусом залежить від імунної системи людини.

Серед захворілих не зустрічається повторного зараження — виробляється стійкий імунітет. Що стосується щеплень, існує вакцина від обох захворювань, проте вона ще не пройшла клінічні випробування. Про її ефективність говорити рано.

Чи варто побоюватися коронавируса № 2?

З одного боку, новина про смерть в Китаї не повинна викликати особливої паніки, оскільки це одиничний випадок, а самі хантавіруси давно відомі. Про це вчора заявили відразу кілька відомих медиків в США і Канаді.

З іншого боку, підозріло, що померлий в Китаї страждав хантавірусним кардіопульмональним синдромом, який до цього був виключно проявом хантавірусу Нового світу.

Простіше кажучи, будь це геммарогічналихоманка, можна було б говорити про досить звичний азіатський вірус. Хоча його давно не було «чути» і на тлі коронавируса, який поширився по світу всього за кілька місяців, це теж не дуже радісна новина.

Однак, китайський чоловік помер від захворювання, яке більш типово для Північної і Південної Америки. У сукупності з тим, що ми поки в цілому не дуже багато знаємо про хантавірус, цей факт насторожує.

Також дуже оптимістично звучали деякі гучні заяви про те, що хантавірус не може стати «новим коронавірусом» тому що не передається від людини до людини. Насправді, випадки зараження при близькому контакті з хворим були зафіксовані в Чилі та Аргентині.

У обох захворювань, які викликаються хантавірус, набагато більш високий рівень смертності, та й в цілому набагато більш важкий перебіг хвороби, ніж у випадку з коронавірусом.

Це теж привід говорити про хантавірус з побоюванням.

З іншого боку, приводів для негайної паніки немає, оскільки одиничний випадок в Китаї поки ще ні про що не говорить.

У 2018 року експерти ВООЗ дійшли висновку, що значного ризику міжнародного поширення хантавірусу не існує. Цей висновок став результатом спостереження за хантавірус в Центральній і Південній Америці.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X