Гормон, який важливий як інсулін. Американські вчені здійснили сенсаційний прорив у боротьбі з діабетом

10 січня, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Існує ще один гормон, який допомагає регулювати цукор в крові (Фото:Matt Chesin/Unsplash)

Існує ще один гормон, який допомагає регулювати цукор в крові (Фото:Matt Chesin/Unsplash)

Все, що ми знали про інсулін і його роль у лікуванні діабету до сьогодні могло бути не повною картиною. Нове дослідження пропонує кардинально нові можливості терапії цукрового діабету, адже, як виявилося, інсулін — це не єдиний регулятор рівня цукру в крові.

Близько 100 років тому відкриття гормону інсуліну надало поштовх для прогресу у сфері лікування діабету. З того часу інсулін, що виробляється підшлунковою залозою, вважався основним засобом для лікування патологій, пов’язаних із високим рівнем цукру в крові.

Відео дня

Але наш організм безмежний для нових відкриттів. Дослідження вчених із США передбачає, що діабет можна лікувати не лише за допомогою інсулінотерапії.

Існує ще один гормон, який виробляється в зовсім іншій області нашого тіла і механізм його дії кардинально відрізняється від вже відомого нам інсуліну.

Що з’ясували вчені?

Інсулін регулює метаболізм вуглеводів, жирів та білків в організмі, все це здається дуже важливим, і це справді так. Без належної функції інсуліну у ваші клітини не проникає достатня кількість глюкози, і через це ви відчуваєте втому та інколи роздратування, крім того, високий рівень глюкози крові може призвести до пошкодження системи кровообігу та нервів.

Коли ви вживаєте їжу, рівень глюкози в крові підвищується, і це змушує підшлункову залозу виділяти інсулін, щоб цукор міг зберігатися як енергія для подальшого використання. Без цієї здатності підшлункової залози, як у людини з діабетом 1 типу або прогресуючим діабетом 2 типу, рівень цукру в крові може піднятися небезпечно високо або впасти надто низько.

Дослідники з Інституту Солка (Каліфорнія, США) виявили, що є ще один гормон, який виконує ту ж роботу, що й інсулін, але трохи по-іншому.

Гормон, званий FGF1, виробляється у жировій тканині організму, як і інсулін, він швидко знижує рівень цукру в крові, але дослідження на мишах показали, що новий гормон працює незалежно від нього.

У новому дослідженні вчені виявили, що FGF1 пригнічує розщеплення жирової тканини, що знижує здатність печінки виробляти глюкозу. Інсулін робить те саме, але FGF1 виконує це через інший «сигнальний шлях» в організмі.

Подібно до інсуліну, FGF1 пригнічує розщеплення жирів, що, у свою чергу, допомагає контролювати рівень цукру в крові. Інсулін діє через фермент під назвою PDE3B, який запускає ланцюжок подій, званий сигнальним шляхом, а FGF1 використовує інший фермент — PDE4.

«Тепер, коли ми маємо новий шлях, ми можемо з’ясувати його роль у регулюванні гомеостазу енергії в організмі і як ним маніпулювати», — сказав старший автор дослідження Майкл Даунс.

Крім того, у лабораторних мишей із резистентністю до інсуліну ін'єкції FGF1 значно знижують рівень цукру в крові.

За словами авторів дослідження, цей механізм є другою гілкою лікування діабету, яка може допомогти при небезпечному стані, якщо виникли труднощі з резистентністю до інсуліну. Таким чином, ви все ще можете контролювати рівень глюкози у крові.

Які існують проблеми для реалізації нового способу лікування діабету?

Хоча новий метод, здається, дуже перспективним і є так званою «подушкою безпеки» для людей з резистентністю до інсуліну, поки залишається під питанням, як саме результати досліджень на тваринах зрештою застосувати до людей з діабетом 2 типу, щоб не порушити межі етичності експерименту.

Ще одне питання полягає в тому, чи будуть люди з резистентністю до інсуліну стійкими до гормону FGF1. Вчені відзначають, що є ймовірність, що для деяких людей терапія за допомогою FGF1 може бути неефективною.

Діабет 2 типу — це складний стан, при якому люди мають різні метаболічні профілі: тому вчені наголошують, що необхідні додаткові лабораторні дослідження, щоб вивчити інсуліноподібну дію FGF1 для застосування у довгостроковій перспективі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X