Захищала наших пращурів від деменції. Вчені виявили незвичайні властивості гонореї

19 липня, 13:22
Гонокок — одна з причин мутації гена CD33, що захищає від хвороби Альцгеймера (Фото:Giovanni_Cancemi/Depositphotos)

Гонокок — одна з причин мутації гена CD33, що захищає від хвороби Альцгеймера (Фото:Giovanni_Cancemi/Depositphotos)

Дослідники з Медичної школи Каліфорнійського університету з’ясували, що низка інфекційних агентів, серед яких і гонорея, спровокувала розвиток захисних механізмів у мозку стародавніх людей.

Люди є одним із небагатьох видів, здатних жити довго після завершення репродуктивного періоду. Існує безліч гіпотез, які пояснюють чому це відбувається. але нещодавно вченим вдалося виявити механізм, що дає нам змогу прожити довге та здорове життя.

Відео дня

Порівняння геномів людини та інших біологічних видів показало, що Homo sapiens має унікальну версію гена CD33 — рецептора, що експресується в імунних клітинах.

Стандартний рецептор CD33 зв'язується з одним із моносахаридів - сіаловою кислотою, якою покриті всі клітини людини. Коли імунна клітина відчуває сіалову кислоту через CD33, вона розпізнає іншу клітину як частину тіла і не атакує її, запобігаючи аутоімунній відповіді.

Рецептор CD33 також експресується в імунних клітинах головного мозку (мікрогліях), де він допомагає контролювати запальні процеси в нейронах. Однак мікроглії також відіграють важливу роль у видаленні пошкоджених клітин головного мозку та амілоїдних бляшок, пов'язаних із хворобою Альцгеймера. Зв'язуючись із сіаловими кислотами на цих клітинах та бляшках, звичайні рецептори CD33 фактично пригнічують цю важливу функцію мікроглії та підвищують ризик розвитку деменції.

Але в процесі еволюції людина змогла придушити цей механізм шляхом мутації CD33. Рецепт, що мутував, більше не реагує на сіалові кислоти на пошкоджених клітинах і бляшках, дозволяючи мікроглії руйнувати їх.

Люди, чий ген мутував, не стикаються з деменцією у похилому віці.

Аджит Варкі, доктор медичних наук, професор медицини в Медичній школі Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, та його колеги виявили докази сильного позитивного відбору, що виник унаслідок впливу інфекцій.

Збудники деяких хвороб, наприклад гонореї, покривають себе моносахаридами. Вважається, що вони роблять це щоб обдурити імунну систему жертви.

Американські вчені виявили, що на певному етапі еволюції, який трапився точно після верхнього палеоліту, людина перестала реагувати на покриті сіаловими кислотами бактерії.

Це могло зробити її більш сприйнятливою до них, але також забезпечило безперебійну роботу мікроглій. Що, у свою чергу, захистило носіїв гена, що мутував, від деменції.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X