У людей залишилися гени, які рятують від чуми — і вони допомагають нам зараз

8 березня, 11:48
Гени, що захищали від чуми, у людства збереглися (Фото:pixabay)

Гени, що захищали від чуми, у людства збереглися (Фото:pixabay)

Нещодавно вчені з’ясували, що ті, хто мав дві ідентичні копії гена ERAP2, мали на 40−50% більше шансів вижити при чумі. Як виявилось, зараз цей набір теж працює, але вже для порятунку від коронавірусу.

Чорна смерть, яка спустошувала Євразію і Північну Африку в XIV столітті, вплинула на генетику людини — і, згідно з новим дослідженням, продовжує робити це донині.

Міжнародна група вчених переглянула три великі дослідницькі бази даних: UK Biobank, FinnGen та GenOMICC. Кожна з них містить інформацію про сотні тисяч учасників, що дозволило авторам дослідження побачити, чи пов’язані комбінації ERAP2 з іншими проблемами зі здоров’ям.

Відео дня

Команда виявила, що подвоєння ідентичних копій ERAP2, яке рятувало людей від смерті при чумі, нині знижує ризик респіраторних захворювань, наприклад, коронавірусу.

При цьому люди з двома однаковими копіями також стикаються з вищим ризиком аутоімунних захворювань: хвороби Крона, системного червоного вовчаку, склеродермії, діабету 1 типу та інших.

«Цей ген, по суті, розщеплює білки для імунної системи», — пояснює фахівець з інфекцій Фергус Гамільтон з Брістольського університету у Великої Британії. — Незважаючи на те, що ми не знаємо точного механізму, що впливає на тяжкість захворювання, носії алелів, які забезпечують великий захист від респіраторних захворювань, також можуть мати проблеми з імунітетом".

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Показати ще новини
Радіо NV
X