Коронавірус не перестає дивувати. П’ять фактів про COVID-19, які ми дізналися у листопаді 2021 року

4 грудня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
COVID-19 вважається новою інфекцією, попри те, що вона з нами вже два роки (Фото:Branimir Balogović/Unsplash)

COVID-19 вважається новою інфекцією, попри те, що вона з нами вже два роки (Фото:Branimir Balogović/Unsplash)

COVID-19 вважається новою інфекцією, попри те, що вона з нами вже два роки, вчені по всьому світу продовжують безперервно досліджувати коронавірус. Майже кожен день ми дізнаємося щось нове про підступну хворобу, яка спричинила пандемію.

Через два роки, як у нас почали діяти суворі правила карантинних обмежень, багато хто після вакцинації, почав повертатися до більш нормального життя. Але більшість залишаються у групі ризику без імунізації, і експерти все ще відстежують появу варіантів вірусу, які можуть становити нові загрози.

Відео дня

Вчені та представники громадської охорони здоров'я продовжують працювати ретельніше, щоб знайти більше відповідей на ключові питання про те, як хвороба впливає на організм і чому деякі випадки більш серйозні, ніж інші, та визначити найкращі методи лікування COVID-19.

1. Омікрон - новий варіант коронавірусу

Новий варіант коронавірусу, що отримав назву Омікрон, викликає занепокоєння серед експертів та світових лідерів.

Починаючи з 24 листопада, як південноафриканські вчені вперше виявили новий варіант COVID-19 з безліччю мутацій, які можуть робити його заразнішим, він поширюється досить швидкими темпами — крім Південної Африки, його вже зафіксували і в Європі.

Всесвітня організація охорони здоров'я класифікувала новий варіант COVID-19 з Південної Африки як «варіант, що викликає занепокоєння», це означає, що він може бути заразнішим, викликати більш серйозні захворювання і знижувати ефективність вакцин та лікування.

Вчені вважають новий штам Омікрон «найтривожнішим» варіантом з усіх відомих, оскільки він містить велику кількість мутацій, які можуть не тільки зробити його більш переданим, але й допомогти  йому ховатися від імунної системи. У шиповому білку міститься 32 мутації - це набагато більше, ніж у Альфа та Дельта варіантах разом узятих.

На цей час точно неясно, чи новий варіант більш стійким до щеплень, але якщо це так, то виробникам вакцин доведеться якнайшвидше створювати нові версії. На щастя, з технологією мРНК легко змінити рецептуру вакцини. Головний лікар Moderna, Пол Бертон, повідомив BBC, що їхня компанія готова вже до початку наступного року підготувати новий бустер - один укол, який буде адаптований для боротьби з Омікроном.

2. Бустери рекомендуються майже всім повністю вакцинованим дорослим

Побоювання з приводу ослаблення імунітету та поява нових варіантів SARS-CoV-2 поставили питання перед вченими про ревакцинацію, а саме про її доцільність. Доза бустера призначена для підвищення імунітету після початкової вакцинації.

У ході досліджень, з'ясувалося, що додаткова доза вакцини COVID-19 після початкової вакцинації не тільки не нашкодить, а й навпаки, здатна збільшити захист від коронавірусу.

У зв'язку з цим багато країн вже переступили до ревакцинації своїх громадян, які повністю вакциновані і чия імунна відповідь згодом ослабла.

Деякі дослідження показують, що люди з ослабленим імунітетом не захищені вакциною так само, як і люди з сильною імунною системою, тому їм також може бути корисна додаткова доза для максимального захисту від COVID-19.

Щодо України, то Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що третє щеплення від коронавірусу в Україні робитимуть тоді, коли принаймні одну дозу отримають не менше 60% дорослого населення.

«Третя, бустерна доза в Україні буде. Але пріоритетом для влади та для всіх зараз має бути вакцинація принаймні першими дозами. Чим більше українців буде вакциновано двома дозами, тим краща епідситуація в країні. Ми перейдемо на бустер, коли вакцинуємо щонайменше 60% українців, принаймні, однією дозою», — зазначив Ляшко.

3.

У нас з'являться пігулки від COVID-19

Останні два місяці принесли винятково хороші новини у боротьбі з Covid-19. На сьогодні з'явилися два абсолютно нові та унікальні методи лікування, які ефективно запобігають госпіталізації та летальним випадкам коронавірусу.

Пероральні препарати від коронавірусу можуть зробити Covid-19 менш небезпечним, крім того, це справжній порятунок для країн з низькою доступністю до вакцин, жителі яких наражаються на найбільший ризик через відсутність імунізації.

Таблетки від коронавірусу, які можна приймати вдома, можуть суттєво знизити навантаження на лікарні та медичних працівників.

Згідно з заявою компанії Pfizer, велике дослідження їхньої експериментальної противірусної таблетки показало, що цей препарат може скоротити кількість госпіталізацій та смертей від Covid майже на 90%.

У листопаді 2021 року компанія Pfizer оголосила, що її таблетка для лікування Covid-19 була визнана, під час ключового клінічного випробування, високоефективною у запобіганні тяжким захворюванням серед людей із групи ризику, які отримували препарат незабаром після появи симптомів, що зробило її другою противірусною таблеткою, яка продемонструвала ефективність проти коронавірусу

Препарат Pfizer відомий як Paxlovid – це експериментальна противірусна терапія з інгібітором протеази SARS-CoV-2, він допомагає блокувати активність ферменту, який коронавірус використовує для розмноження. Рекомендовано приймати три таблетки двічі на день протягом п'яти днів.

Компанія опублікувала дані дослідження 5 листопада 2021 року, наступного дня після того, як у Великій Британії схвалили молнупіравір, препарат, розроблений компаніями Merck & Co спільно з компанією Ridgeback Biotherapeutics як перша пероральна противірусна таблетка від коронавірусу.

Пігулки для лікування COVID-19 від компанії Merck стали першими пероральними препаратами для лікування коронавірусу. Дослідження показали, що ці ліки можуть знизити частоту госпіталізацій та смертності приблизно на 50% у пацієнтів із захворюванням легкої та середньої тяжкості.

Препарат 4482/EIDD-2801 або молнупіравір, ефективний для придушення передачі коронавірусу SARS-CoV-2 протягом 24 годин. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Nature Microbiology.

Якщо препарат схвалять, лікар зможе прописати пацієнтові таблетку після розвитку інфекції. Ранній прийом таблеток може допомогти пацієнтам швидше одужати, що зручно, для ефективного лікування вам знадобиться тільки склянка води.

Таблетки від Merck виявилися настільки ефективними, що незалежний комітет рекомендував достроково припинити дослідження фази III, оскільки було б неетично продовжувати давати деяким учасникам плацебо. Жоден із майже чотирьохсот пацієнтів, які отримували молнупіравір у випробуванні, не помер, і препарат не мав серйозних побічних ефектів.

Вже 4 листопада Велика Британія стала першою країною, що схвалила блискавку, планується, що дозвіл на використання в екстрених випадках надійде від Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США в грудні.

4. Стрес може посилити перебіг коронавірусу

За іронією долі, відчуття стресу не тільки завдає психологічного дискомфорту, а й може погіршити перебіг захворювання коронавірусу. Нове дослідження американських учених ще раз доводить, що стрес може посилити ситуацію з COVID-19.

Ретроспективне дослідження в США, опубліковане в JAMA Network Open, показує, що дорослі пацієнти з COVID-19, які приймали антидепресанти, з меншою ймовірністю помирали від інфекції, ніж пацієнти-невротики, які їх не приймали.

Група антидепресантів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІОЗС), які використовуються для лікування депресії та інших психологічних станів, є одними з найчастіше призначених та широко доступних класів антидепресантів.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско та Стенфордського університету проаналізували інформацію понад 83,5 тис. пацієнтів, які хворіли на коронавірус з січня по вересень 2020 року.

Дослідники заявили, що можливі пояснення переваги СІОЗС у пацієнтів із COVID-19 включають їхню здатність  (зокрема, флуоксетину) знижувати рівні прозапальних цитокінів, модулювати ушкоджуючі аспекти запальної реакції та пригнічувати проникнення SARS-CoV-2 у клітини. За їхніми словами, деякі дослідження показали, що СІОЗС і, зокрема, флуоксетин мають противірусну дію.

Чим більше ви відчуваєте стрес, тим вразливішими ви стаєте для вірусів, тому що стрес може послабити вашу імунну відповідь. Але є кроки, які ви можете зробити, щоб протистояти спільній тривозі.

5. Жінки частіше, ніж чоловіки хворіють тривалим COVID-19

Тривалі симптоми коронавірусу, які включають задишку, болі в суглобах або м'язах. Хоча більшість людей одужує протягом перших 3-4 тижнів після зараження COVID-19, у значної кількості людей зберігаються затяжні симптоми протягом тижнів або місяців після цієї початкової чи гострої фази захворювання.

Ці симптоми, які люди називають тривалий COVID-19 або гострий COVID-19, включають задишку, втрату нюху та смаку, туман у мозку, головний біль та втому.

Дослідження показали, що більш як половина людей, госпіталізованих з COVID-19 на початковій стадії інфекції SARS-CoV-2, демонструють стійкі порушення функції серцево-судинної системи, які можуть зберегтися ще на кілька місяців після виписки.

І як з'ясувалося, жінки більш схильні до цього неприємного ефекту коронавірусу. Вчені виявили, що госпіталізовані жінки з важким COVID-19, частіше, ніж чоловіки, мають стійкий дефіцит серцево-судинної системи та функції легень після виписки.

Експерти все ще вивчають стан після COVID у режимі реального часу, тому що вірус досі відносно новий. За деякими оцінками, приблизно у чверті пацієнтів з COVID-19 з'являються постковідні симптоми.

Ці симптоми можуть змінюватись від постійних проблем з диханням та втоми до розладу сну, менструальних збоїв, не кажучи вже про зміни смаку та запаху.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X