Моральне падіння? Вчені зможуть проводити дослідження на двотижневих ембріонах — раніше такі експерименти вважалися неетичними

29 травня 2021, 07:03
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Міжнародне товариство дослідження стовбурових клітин послабило обов’язкове правило 14 днів — саме стільки часу вчені могли досліджувати ембріон у лабораторних умовах. У науковому співтоваристві впевнені — це може допомогти їм зробити великий прорив.

Правило 14 днів — це вже десятиліттями чинний термін, протягом якого вченим дозволяється досліджувати ембріони в лабораторії. Вважалося, що вже на 15-й день ембріон починає формувати свою особистість, через що може відчувати біль.

Відео дня

Правило було прийнято в 1979 році у США як рекомендація, якою керуються дослідники і органи регулювання. У Великобританії воно діє з 1984 року — причому на рівні закону. Цим шляхом пішли ще дюжина країн, включно з Канадою, Південною Кореєю і Австралією.

Однак тепер у США зробили перший крок до скасування правила. Вчені давно просили збільшити термін з 14 до 28 днів, мотивуючи це тим, що багато досліджень вимагають більшого терміну роботи з ембріонами. А в 2018 році медики з Британії і Нідерландів у спільному дослідженні показали, що навіть на 28-й день у ембріона не існує функціональних нейронних зв'язків або сенсорних систем. Тобто, в цей термін він не може відчувати біль або страждання, як це вважалося раніше. Як виявилося, вони починають формуватися лише на 42-й день життя ембріона.

«Різні аналізи показують, що немає ніяких етичних причин для відмови від зміни меж. Дослідження ембріонів — це найважливіший крок, який допоможе нам зробити безліч серйозних відкриттів, тому розширення цієї дуже довільної межі — це зусилля, яке необхідно досягти», — стверджує Софія Маккаллі, фахівець з біоетики з Департаменту глобальної охорони здоров'я і соціальної медицини Королівського коледжу в Лондоні в своїй колонці в Journal of Medical Ethics.

Вона вважає, що рішення про «моральний термін» 14 днів приймалося під тиском застарілих поглядів на життя — наприклад, у той час вважалося, що аборти робити не можна. Більш того, тоді штучно вирощені ембріони жили максимум п'ять днів, а тому термін у два тижні здавався цілком обгрунтованим.

І ось, 26 травня Міжнародне товариство дослідження стовбурових клітин (ISSCR) оголосило, що послаблює це правило. Тепер там пропонують, щоб дослідження, в яких вчені планують працювати з ембріонами більше двох тижнів, розглядалися індивідуально і піддавалися кільком перевіркам для визначення моменту, коли експерименти варто припинити.

«Такий нагляд складніший, але й більш цінний. Загальні заборони, закріплені в законі, привабливі своєю простотою, але в той же час вони погіршують становище суспільства. Рекомендації міжнародних наукових товариств можуть стати лідером у забезпеченні впевненості вчених і громадськості», — заявляє Робін Ловел-Бедж, біолог з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні і голова керівного комітету ISSCR.

І, наприклад, у США, саме рекомендації ISSCR були першим, до чого зверталися контрольні комітети — вважається, що це єдиний регулярно оновлюваний набір керівних принципів, якими керується наукове співтовариство. Тому скасування правила 14 днів — навіть на індивідуальному рівні з купою повторних — це вже велика перемога наукового співтовариства, відзначає Джозефін Джонстон, спеціалістка з біоетики з Центру Гастингса в Гарнізоні, Нью-Йорк.

Що дасть зміна цього правила? Починаючи з 15-го дня ембріон дійсно починає розвиватися зовсім інакше, але це не означає, що це робить його дослідження неправильним з моральної точки зору. Навпаки — вивчення цих змін, які відбуваються з плодом, дадуть необхідний поштовх усім вченим для нових досліджень.

Дослідники впевнені, що завдяки цьому рішенню нас чекає «великий прорив» — вони зможуть краще запобігати викидням, розроблять нові методи лікування і поліпшать допоміжні репродуктивні технології. Також вчені зможуть в принципі краще вивчити процеси формування перших примітивних тканин, нервової системи та органів під час гаструляції. Скасування правила 14 днів допоможе і майбутнім мамам, адже, завдяки новим експериментам, підвищиться безпека та ефективність поточних процедур ЕКО [запліднення в лабораторних умовах].

Однак важливо розуміти, що просте скасування спірного правила — це не миттєва панацея. Пройдуть роки, перш ніж дослідники зможуть отримати всі необхідні дозволи для експерименту, а потім не тільки втілити його в життя, але й імплементувати на практиці. Більш того, їм доведеться навчитися зберігати життя ембріонів in vitro [в пробірці] довше, ніж зараз.

У цьому їм можуть допомогти органели — тобто органи, вирощені в штучному середовищі. Це слабовивчена технологія на цей момент, однак вона має великий потенціал не лише для дослідження ембріонів, але й для медицини в цілому.

Також за останнє десятиліття вчені навчилися створювати все більш складні моделі ембріонів з плюрипотентних стовбурових клітин людини, а не з яйцеклітини і сперми. Ці структури занадто рудиментарні, щоб вирости і стати людиною, а тому вважається, що використання цих моделей в майбутньому допоможе повністю відмовитися від дослідження справжніх ембріонів. Проте, для відточування цих технологій вченим також була необхідна відміна правила 14 днів.

«Комусь ці наукові досягнення здаються страшними і незручними. Вони піднімають складні питання про етику, переконання, норми і цінності. Більшість вчених хочуть чітких меж, що визначають, які експерименти прийнятні як з юридичної точки зору, так і з громадської. І люди хочуть заспокоєння. Ось чому ISSCR оновило свої рекомендації», — каже Ловел-Бедж.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X