Смартфон — не лікар. Вчені довели, що додатки для діагностики здоров’я зазвичай помиляються

30 травня 2020, 08:34
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Багато людей звертаються до Google або спеціальних програм для самостійної діагностики, але онлайн-перевірки симптомів є точними тільки в третині випадків.

Такі дані були отримані в новому дослідженні австралійського Університету Едіт Коуен.

В ході дослідження було проаналізовано 36 міжнародних мобільних засобів перевірки симптомів, і було встановлено, що вони поставили правильний діагноз після першої появи симптому всього в 36% випадків, а після третьої появи симптому — в 52% випадків.

Відео дня

Дослідження також показало, що рекомендації про те, коли і де звертатися за медичною допомогою, були точними в 49% випадків.

Провідний автор роботи Мішель Хілл сказала, що результати повинні дати людям паузу для роздумів.

«Хоча може бути заманливо використовувати ці інструменти, щоб з’ясувати, що може викликати ваші симптоми, в більшості випадків вони ненадійні в кращому випадку і можуть бути небезпечні в гіршому випадку», — сказала вона.

Такі додатки просять користувачів перерахувати їх симптоми, перш ніж представляти можливі діагнози. Також програма видає рекомендації про те, чи повинен користувач звернутися до лікаря або в лікарню і наскільки швидко.

За словами пані Хілл, онлайн-перевірки симптомів можуть давати помилкове відчуття безпеки.

«Ми всі були винні в тому, що були кіберхондриками і гуглили при перших ознаках головного болю. Але реальність така, що до цих сайтів і додатків слід ставитися дуже обережно, так як вони не бачать всієї картини — вони не знають вашої історії хвороби або інших симптомів», — сказала вона.

Дослідження показало, що рекомендації по сортуванню, тобто про те, коли і де звертатися за медичною допомогою, дають більш точні результати, ніж при діагностиці.

«Ми порахували, що рекомендації по зверненню за медичною допомогою у випадках невідкладної допомоги були доречні приблизно в 60% випадків, але в разі непередбачених ситуацій вони знизилися до 30−40%», — сказала Хілл.

Проте, за словами Хілл, онлайн-системи перевірки симптомів все ж можуть знайти своє місце в сучасній системі охорони здоров’я.

«Вони не є заміною для відвідування лікаря, але вони можуть бути корисні для надання додаткової інформації, коли у вас вже є офіційний діагноз. Ми також бачимо, що засоби перевірки симптомів ефективно використовуються при нинішній пандемії COVID-19», — сказала вона.

Раніше НВ повідомляв, що у Великобританії розроблений штучний інтелект для діагностики COVID-19. Модель використовує дані з програми під назвою COVID Symptom Study для прогнозування зараження новим коронавірусів.

Більше 3,3 млн осіб у всьому світі завантажили додаток COVID Symptom Study і використовують його для щоденних звітів про стан свого здоров’я, незалежно від того, чи почувають вони себе добре або мають які-небудь нові симптоми, такі як постійний кашель, лихоманка, втома і втрата смаку або запаху.

Дослідники говорять, що це може допомогти населенню в тих регіонах, де доступ до тестування обмежений. Два клінічних випробування у Великобританії і США повинні початися найближчим часом.

Крім того, вони припускають, що поєднання цього прогнозу ШІ з широким розповсюдженням додатка може допомогти виявити тих, хто може бути заразним, як тільки почнуть з’являтися ранні симптоми, зосередивши зусилля по відстеженню та тестування там, де вони найбільше потрібні.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X