Буде несолодко. Вчені підрахували, на скільки років діабет скорочує життя

22 вересня 2020, 14:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Британські дослідники змоделювали очікувану тривалість життя у людей з діабетом і без нього.

Середня людина з діабетом 1 типу буде жити на 8 років менше, а люди з діабетом 2 типу — на 2 роки менше, з’ясували медики з Університету Манчестера.

У своїй моделі експерт з моделювання Майк Стедман з Андовера, Великобританія, і доктор Адріан Хілд, з Університету Манчестера застосували відносні показники смертності від діабету до показників чисельності населення для кожного віку і статі, а потім розрахували очікувану тривалість життя в майбутньому для груп населення з діабетом 1 типу (ЦД1), діабетом 2 типу (ЦД2) і без діабету.

Відео дня

Різниця між загальною очікуваною тривалістю життя для всіх зареєстрованих груп населення з розбивкою за віком і статтю з діабетом 1 і 2 типу та еквівалентної групи населення без діабету дала загальну «втраченук кількість років життя» (LLY).

Дослідники взяли дані 6165 лікарів загальної практики, які обслуговують 41,3 млн осіб, з яких 217000 були зареєстровані в реєстрі як люди з діабетом 1 типу та 2,50 мільйона — в реєстрі ЦД2. У моделі «середній» людина з ЦД1 (вік 42,8 року) має очікувану тривалість життя 32,6 року (доживає до 75,4 років) в порівнянні з 40,2 року (доживає до 83,0 років) в популяції, що не страждає на діабет того ж віку, що відповідає втраті приблизно 7,6 років життя.

Модель показала, що «середня» людина з ЦД2 (вік 65,4 роки) має очікувану тривалість життя 18,6 року (доживе до 84,0 років) в порівнянні з 20,3 року (доживши до 85,7 років) для людей без діабету, що відповідає втрати 1,7 року життя.

У порівнянні із середнім LLY для чоловіків, середній LLY на людину було на 21% вище для жінок з ЦД1 і на 45% вище для жінок з ЦД2

Автори згадують деякі обмеження свого дослідження, а саме, що використовуються дані про смертність на національному рівні, а не дані на рівні практикуючих лікарів. Крім того, цілком імовірно, що цьому сприяють інші фактори, такі як куріння, малорухливий спосіб життя, надмірна вага, гіпертонія.

Вони стануть предметом майбутнього повного аналізу з даними на рівні загальної практики.

Раніше НВ писав, що ознаки майбутнього діабету можна виявити у дітей з 8-річного віку. Аналіз холестерину в крові може оцінити передумови до діабету за 50 років до діагностики хвороби.

«Ми знали, що діабет не розвивається за одну ніч. Але ми не знали, наскільки рано в житті можуть проявлятися ознаки хвороби, і як виглядають ці ранні ознаки», — говорить співавтор дослідження епідеміолог Джошуа Белл.

Автори роботи заявили, що не дивлячись на те, що діабет в основному проявляється в зрілому віці, перші передумови до розвитку цієї хвороби можна виявити за 50 років до її діагностування. Зокрема, вчені підтвердили, що ознаки розвитку майбутнього діабету можна виявити у дітей з 8-річного віку.

Для цього достатньо проаналізувати рівень холестерину в крові: наприклад, якщо у восьмирічної дитини буде низький рівень «хорошого» холестерину ЛВПЩ (ліпопротеїни високої щільності), і високий рівень «поганого» холестерину ЛНЩ (ліпопротеїни низької щільності), — у такої дитини більш високі шанси на розвиток діабету в зрілості.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X