І розуму, і серцю. Сім простих правил, які суттєво знижують ризик деменції

26 травня, 20:48
Уникнути деменції, навіть будучи генетично схильним до неї, цілком можливо (Фото:SimpleFoto/Depositphotos)

Уникнути деменції, навіть будучи генетично схильним до неї, цілком можливо (Фото:SimpleFoto/Depositphotos)

Сім простих правил життя Американської кардіологічної асоціації допоможуть зберегти здоров’я не лише серцево-судинної системи, а й головного мозку.

Згідно з дослідженням, опублікованим 25 травня 2022 року в медичному журналі Американської академії неврології, сім здорових звичок та факторів способу життя допоможуть уникнути розвитку деменції у людей із найвищим генетичним ризиком.

Відео дня

Ось їхній повний перелік: активність, правильне харчування, зниження ваги, відмова від куріння, підтримання здорового кров'яного тиску, контроль рівня холестерину та зниження рівня цукру в крові.

Раніше ці фактори рекомендувалися кардіологами особам із високим ризиком серцево-судинних захворювань. Але останні дані переконливо доводять, що вони можуть бути корисними для профілактики цереброваскулярних порушень. У тому числі, викликаних генетичною схильністю.

У дослідженні, проведеному фахівцями Американської академії неврології, взяли участь 8823 особи європейського походження та 2738 осіб африканського походження, за якими спостерігали протягом 30 років. На початку дослідження середній вік людей становив 54 роки.

Учасники дослідження повідомили про свої рівні всіх семи факторів здоров'я. Сумарні бали варіювалися від 0 до 14, де 0 - найнездоровіший бал, а 14 - найздоровіший. Середній бал серед осіб європейського походження становив 8,3, а серед осіб африканського походження – 6,6.

Дослідники розрахували показники генетичного ризику на початку спостереження, використовуючи повногеномну статистику хвороби Альцгеймера, яка використовувалася для вивчення генетичного ризику деменції.

Учасники європейського походження були розподілені на п'ять груп, а особи африканського походження були розподілені на три групи на основі показників генетичного ризику. До групи з найвищим генетичним ризиком увійшли люди, які мали хоча б одну копію варіанта гена АРОЕ, пов'язаного з хворобою Альцгеймера.

З тих, хто мав європейське походження, 27,9% мали варіант APOE e4, а тих, хто мав африканське походження, 40,4% мали варіант APOE e4. У групі з найменшим ризиком був варіант APOE e2, пов'язаний зі зниженим ризиком деменції.

До кінця дослідження деменція розвинулася у 1603 чоловік європейського та у 631 особи африканського походження.

Для людей європейського походження дослідники виявили, що люди з найвищими показниками факторів життя мали нижчий ризик розвитку деменції у всіх п'яти групах генетичного ризику, включаючи групу з АРОЄ.

У групах європеоїдів з найвищим ризиком деменції спостерігалося зменшення ймовірності її розвитку на 30% та 43% залежно від способу життя.

Африканська група показала менший результат, але все ж таки досить відчутний, знизивши ризик деменції на 6-17%.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X