У зла має бути ім'я. Як вчені пропонують називати нові штами коронавірусу

20 лютого 2021, 06:54
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Мутацій коронавірусу стало так багато, що вчені мають труднощі з їх найменуваннями. Деякі дослідники знайшли оригінальний вихід із ситуації.

З подачі групи американських і британських дослідників, поширені штами коронавірусу стали отримувати особисті імена, які досить легко запам’ятати.

Протягом тривалого часу мутації коронавірусу отримували виключно технічні назви, наприклад, B117.

Відео дня

Їх складно вимовляти і запам’ятовувати навіть самим ученим. Не кажучи вже про широкий загал.

Засоби масової інформації додали хаосу, почавши називати штами коронавірусу за місцем або регіоном їх походження.

Вченим це не сподобалося.

«Коронавірус становить глобальну загрозу, а не локальну, і назви штамів повинні відображати це», — вважає Кеті Бака з Гарвардського університету.

Початок новій системі імен було покладено випадково.

Ейн О’Тул з Единбурзького університету обговорювала з колегами новий штам, якому було присвоєно назву D614G. «Вимовляти таку назву часто дуже складно, — розповідає О’Тул в інтерв'ю The Guardian. — Тому ми стали називати цей штам ім'ям Даг (відштовхуючись від букв D і G)».

Даг -— скорочення від імені Дуглас. Так штам D614G згодом перетворився на Дугласа.

Наступним на черзі виявився штам N501Y. Відштовхуючись від букв N і Y, вчені назвали його жіночим ім'ям Неллі.

Цікавіша історія сталася зі штамом E484K, згадує О’Тул. «Спочатку ми вибрали ім'я Ерік, але так звали одного з наших колег, і щоб весь час не плутатися, було придумано назву Eeek», — розповідає дослідниця.

На думку О’Тул, для штамів можна було б використовувати ту ж систему найменування, що використовується вже багато років для ураганів. Наприклад, деякі відомі урагани називалися Катріна, Мітч, Гарві тощо.

У таких прізвиськах немає ніякої шкоди, вважає Емма Годкроф, епідеміолог з Бернського університету (Швейцарія).

На її думку, головне — стандартизувати імена, щоб всі вчені без проблем розуміли, про який саме штам йдеться.

Годкрофт належить ініціатива давати новим штамам коронавірусу назви видів птахів. Наприклад, вона назвала деякі з недавно відкритих у США штамів коронавірусу Pelican (Пелікан) і Mockingbird (Пересмішник).

Раніше НВ писав про нове дослідження, яке показало, що вакцина COVID-19 від Pfizer викликає ослаблену імунну відповідь проти варіанту коронавірусу, виявленого в Південній Африці.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X