Російський слід? Один з варіантів коронавірусу міг викликати епідемію в 19 столітті в Росії

17 лютого, 09:20
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Літографія часів пандемії грипу (Фото:Вікіпедія)

Літографія часів пандемії грипу (Фото:Вікіпедія)

У 1889 році в Російській імперії виникла загадкова респіраторна хвороба, яка потім поширилася по всьому світу, викликавши як мінімум три хвилі зараження протягом кількох років.

Тепер деякі вчені підозрюють, що це захворювання, яке отримало назву «російський грип», насправді могло бути викликане пандемічним коронавірусом, подібним до SARS-CoV-2.

Відео дня

Між двома пандеміями легко провести паралелі. Наприклад, під час пандемії російського грипу школи та робочі місця було закрито через величезну кількість інфікованих. Інфіковані часто втрачали відчуття смаку та нюху, а у деяких тривалі симптоми зберігалися протягом кількох місяців.

В цілому, російський грип, мабуть, вбивав набагато більше людей похилого віку, ніж дітей, на відміну від вірусів грипу, які, згідно з наявними історичними даними, включаючи державні медичні записи, газети та журнальні статті, однаково смертельні для обох вікових груп.

Хоча ці риси пандемії російського грипу жахливо нагадують риси нинішньої пандемії, ідея про те, що російський грип міг бути викликаний коронавірусом, залишається спекулятивною, вважає Пітер Палезе, дослідник грипу та професор медицини в Медичній школі Ікана в Маунт Сінай у Нью-Йорку.

Деякі експерти підтримали цю думку, але інші заявили, що вони підозрюють, що хоча можуть бути вагомі докази на підтримку цієї ідеї, вони просто ще не знайдені.

Доктор Джеффрі Таубенбергер, керівник відділу вірусного патогенезу та еволюції в Національному інституті алергії та інфекційних захворювань, і Джон Оксфорд, почесний професор вірусології Лондонського університету королеви Марії вивчали зразки легеневої тканини, що збереглися до пандемії грипу 1918 року. Серед цих тканин вони сподіваються виявити невловимий вірус російського грипу.

Доктор Скотт Подольський, професор глобальної охорони здоров'я та соціальної медицини Гарвардської медичної школи, і Домінік У. Холл, куратор Анатомічного музею Уоррена в Гарварді, також шукають легеневу тканину того ж періоду.

Якщо в цих легенях виявиться генетичний матеріал вірусу російського грипу, це може дати натяк на те, як закінчилася пандемія, оскільки з тогочасних новин мало що можна зрозуміти. І якщо пандемія кінця 19 століття була викликана коронавірусом, деякі вчені вважають, що цей вірус все ще може циркулювати як один із чотирьох коронавірусів, що викликають звичайну застуду, а не тяжке захворювання.

Раніше НВ писав, що, на думку ВООЗ, пандемія коронавірусу у світі ще не закінчилася, можлива поява нових штамів. Про це повідомила головна наукова співробітниця Всесвітньої організації охорони здоров'я Сумія Свамінатан.

"Ми бачили, як вірус розвивається, мутує, тому ми знаємо, що буде більше варіантів, що викликають занепокоєння", - зазначила вона.

Представниця ВООЗ наголосила, що пандемію ще не завершено.

А глава ВООЗ Тедрос Гебрейєсус повідомив, що руйнівні наслідки пандемії коронавірусу у світі відчуватимуться десятиліттями. Він зазначив, що пандемія посилила економічну, соціальну нерівність та нерівність у питаннях охорони здоров'я у всьому світі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X