А ви так зможете? У жителя Німеччини виявили незвичайну зорову здатність

2 вересня 2021, 09:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Хлопець може змінювати розмір зіниці зусиллям волі (Фото:pixabay.com)

Хлопець може змінювати розмір зіниці зусиллям волі (Фото:pixabay.com)

Німецькі медики описали випадок 23-річного чоловіка, який здатний звужувати і розширювати зіницю за командою.

Студент з Німеччини навчився зусиллям волі звужувати і збільшувати свої зіниці, що раніше вважалося неможливим.

Два крихітні протилежні м’язи в оці керують розмірами кожної зіниці, розширюючи або збільшуючи їх у темряві, щоб пропустити більше світла, і звужуючи їх у яскравому середовищі, щоб обмежити кількість світла.

Відео дня

Цей процес вважався повністю автоматичним: коли ви входите в темну кімнату, вам не потрібно свідомо просити зіниці змінити розмір. Зіниці також можуть змінюватися в розмірах у відповідь на інші чинники, такі як підвищене збудження.

Раніше було відомо, що деякі люди можуть змінювати розмір зіниці за своїм бажанням, але за непрямими методами.

«Наприклад, дослідники вже знали, що проста думка про Сонце може звузити зіниці, а роздум про темну кімнату або уявний розрахунок чогось може розширити їх», — сказав Крістоф Штраух, старший автор нового звіту про хвороби, доцент кафедри експериментальної психології Утрехтського університету у Нідерландах.

Але ніхто не думав, що можна змінити розмір зіниці, безпосередньо керуючи нею, як м’язами, — до тих пір, поки студент психології з Ульмського університету в Німеччині не зв’язався зі Штраухом після проходження одного з його курсів.

Коли йому було 15 або 16 років, юнак, якого в протоколі хвороби ідентифікували за ініціалами Д.В., зрозумів, що він може змінити розмір своїх зіниць.

«Я показав одному, що можу „грати“ очними яблуками, і він помітив, що мої зіниці стали маленькими», — сказав Д.В. Штрауху і його колегам з Ульмського університету. Але Д.В. не помічав, що у нього є ця здатність, поки він не став довго грати в комп’ютерні ігри.

«Звуження зіниці — це відчуття, що вона щось стискає, напружує; збільшення її відчувається як повне розслаблення очей», — сказав Д.В. дослідникам.

Спочатку він змінював розмір зіниці, фокусуючись перед об'єктом або за ним, але з практикою він навчився робити це, не фокусуючись на об'єктах. Він сказав дослідникам, що для зміни розміру зіниці все, що йому потрібно зробити, — це зосередитися на оці; йому не потрібно уявляти яскраве або темне середовище.

Це відрізняє Д.В. від інших людей, які продемонстрували здатність змінювати розмір зіниці, сказав Штраух. Більш того, те, що він може безпосередньо відчувати м’язи в зіницях, «дивно, оскільки це вважалося неможливим».

Провівши серію тестів, дослідники підтвердили, що Д.В. дійсно володів цією здатністю — і вони не виявили ніяких ознак того, що він побічно змінював розмір своїх зіниць.

Використовуючи тип сканування мозку, відомий як функціональна магнітно-резонансна томографія (фМРТ), дослідники виявили підвищену активацію певних частин мозку, що беруть участь в здатності приймати рішення і робити що-небудь з власної вільної волі.

Дослідники не можуть з упевненістю сказати, що Д.В. безпосередньо контролював свої зіниці, але після численних тестів вони не знайшли ніяких доказів того, що він використовував будь-які непрямі стратегії.

За словами Штрауха, дослідження більшого числа людей, які можуть володіти цією здатністю, можуть допомогти дослідникам описати і зрозуміти це незвичайне явище і те, звідки воно взялося.

«До нас звернулися досить багато людей, які вірять, що вони можуть зробити те саме — і це дійсно круто», — сказав він.

Раніше НВ писав, що в США медики описали випадок чоловіка, який втратив зір на праве око на два дні після перенесеного коронавірусу. Ця ситуація може дати додаткове розуміння того, як SARS-CoV-2 впливає на нашу імунну систему, змушуючи організм атакувати сам себе.

У звіті, детально описаному групою лікарів з Коледжу лікарів і хірургів Вагелоса Колумбійського університету в Нью-Йорку, чоловік оговтався від гіршого з нападів COVID-19, але через тиждень у нього заболіла голова.

Незабаром за цим пішло потемніння в його правому оці, до такої міри, що він міг розрізняти тільки великі рухи. Будь-який рух цим оком також викликав сильний біль.

Комп’ютерна томографія показала, що джерелом проблем пацієнта були сильно запалені пазухи по правій стороні обличчя. Випадок був настільки серйозним, що через це руйнувалася сама кістка, що вимагало екстреної процедури видалення якомога більшої кількості запаленого матеріалу з кожної порожнини.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X