Починайте рахувати овечок. У Фінляндії з’ясували, наскільки сильно безсоння впливає на мозок

24 травня, 14:43
Безсоння в середньому віці збільшує ризик когнітивних порушень у пенсійному (Фото:photographee.eu/depositphotos)

Безсоння в середньому віці збільшує ризик когнітивних порушень у пенсійному (Фото:photographee.eu/depositphotos)

Про те, що нестача сну впливає на когнітивні здібності, наука знала давно. Фінські вчені провели масштабне багаторічне дослідження з метою з’ясувати, наскільки сильно позначиться на функціях мозку безсоння.

У дослідженні взяло участь 3748 осіб. Його унікальність у тому, що спостереження тривали протягом 17 років, що дозволило всебічно оцінити наслідки недосипання після виходу на пенсію у тих, хто почав відчувати проблеми зі сном у середньому віці.

Відео дня

За оцінками вчених, найбільший вплив безсоння мало на тих, хто вийшов на пенсію по інвалідності, а не у зв'язку з досягненням пенсійного віку. Втім, у останніх вплив недосипу теж відчувався. У середньому ризики погіршення пам'яті упродовж 2,9 - 10,2 років безсоння зростали на 5,4%, погіршення навченості - на 4,4%, причому ця проблема розвивалася ще швидше - в інтервалі з 2,8 до 7 років. . Концентрація уваги також впала — на 5% у проміжку між 2,6 та 9,6 роками.

Результати підрахунків скоригували вчені залежно від стану здоров'я респондентів. При цьому найбільший вплив на зниження когнітивних особливостей все одно приділяється проблемам зі сном.

Так, найгірші результати концентрації уваги, пам'яті та здатності начатися були зафіксовані у тих, хто відчував регулярні проблеми із засинанням. А найменші — у респондентів, які не страждали на безсоння.

Вчені пояснюють це біохімічними процесами. Уві сні організм людини виводить тау-білок - білок, асоційований з мікротрубочками, який формує ураження нейрофібрил, наприклад, при хворобі Альцгеймера. Як наслідок, проблеми зі сном можуть збільшити вміст цього білка і підвищити ризик недоумства. Проблеми якості сну також пов'язані з накопиченням β-амілоїду, що може збільшити ризик розвитку деменції.

У майбутньому фінські фахівці планують провести дослідження ефективності лікування безсоння для покращення розумових здібностей.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X