Пора починати хвилюватися? Вчені розкрили новий спосіб захисту бактерій від антибіотиків

3 лютого 2021, 14:18
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені виявили новий механізм стійкості бактерій до дії антибіотиків — за рахунок різких змін форми клітин.

Якийсь час назад антибіотики здавалися універсальною зброєю проти багатьох небезпечних бактеріальних інфекцій. Але чим ширшим ставало їхнє застосування, тим очевидніше ставало, що мікроби адаптуються до них все краще.

Відео дня

Команда вчених з Великобританії і США на чолі з Шіладітьей Банержи опублікували нове дослідження цієї теми в журналі Nature Physics.

Вони експериментували з поширеними у прісних водоймах бактеріями Caulobacter crescentus, вирощуючи їх в присутності невеликих кількостей хлорамфеніколу — це антибіотик широкої дії, який порушує синтез білка на бактеріальних рибосомах. У звичайному живильному середовищі його недостатньо для повного знищення бактерій, але він істотно уповільнює їхнє розмноження і зростання.

Вчені виявили, що, після зміни близько десяти поколінь бактерій, ті повністю змінили форму і знову набрали нормальні темпи зростання. Клітини витягнулися в довжину і загнулася, утворивши форму, схожу на майже повністю замкнуте коло. Однак, коли дослідники прибирали антибіотик із середовища їхнього проживання, мікроби знову поверталися до своєї звичайної «прямої» формі.

«Це свідчить про нові механічні адаптації до присутності антибіотиків», — пишуть автори дослідження. Вони вважають, що витягнута форма дозволяє бактеріям збільшувати внутрішній обсяг клітини, знижуючи концентрацію антибіотика всередині. Також, за рахунок звуження клітини і вигину, скорочується площа її поверхні, що стримує проникнення нових молекул.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X