Ізраїльські вчені знайшли прості, але дуже ефективні ліки від коронавірусу. Правда, є нюанси

16 березня 2021, 20:05

Нове дослідження показує, що невеликі дози аспірину щодня можуть знизити ваші шанси захворіти коронавірусом. Правда, сильно радіти поки що рано.

Невелике дослідження групи ізраїльських медиків показує, що прийом невеликих доз аспірину (який часто практикується для профілактики захворювань серцево-судинної системи) може стати захистом від COVID-19.

Відео дня

Передумовою для дослідження стали дані про те, що аспірин активно застосовувався в 1918 році під час епідемії «іспанки». Це було ще до того, як дослідження показали, що аспірин ефективний у боротьбі з РНК-вірусами.

Вчені вирішили перевірити, чи може аспірин служити захистом від коронавірусу або хоча б полегшувати перебіг хвороби.

Що з'ясували вчені?

Результати дослідження були опубліковані в авторитетному виданні The FEBS Journal.

Дослідники на чолі з Елаєм Магеном з медичного центру в Ашкелоні (Ізраїль) проаналізували дані про тести на коронавірус у групи з 10500 пацієнтів, частина з яких щодня приймали дозу 75 мг аспірину для профілактики серцево-судинних захворювань у період з лютого до липня 2020 року. Тобто в розпал першої хвилі пандемії коронавірусу.

Маген і його колеги з'ясували, що люди, які приймали аспірин, мали в середньому на 29% менше шансів захворіти коронавірусом у порівнянні з іншими.

Друге спостереження — серед тих, хто захворів COVID-19 у гострій формі було вкрай мало людей, які раніше приймали аспірин. Серед тих, хто не заразився, їх відсоток був вище.

Але і це ще не все.

Проаналізувавши історії хвороб, дослідники дійшли висновку, що у тих, хто все-таки захворів COVID-19, процес одужання проходив по різному, залежно від того, чи приймали вони аспірин чи ні.

Ті, хто приймав аспірин, видужували набагато швидше. Період хвороби у них був, в середньому, на два-три дні коротшим.

Маген визнає, що результати дослідження є попередніми, однак, за його словами, вони виглядають дуже багатообіцяюче.

Тепер потрібні масштабні дослідження в реальному часі з наглядом за пацієнтами в лікарнях, констатує колега Магена з університету Бар-Ілана Мілана Френкель-Моргенстерн в інтерв'ю Science Daily. Тільки так можна зрозуміти, чи може аспірин допомогти імунній системі людини в боротьбі з COVID-19.

stillfx/Depositphotos
Фото: stillfx/Depositphotos

Чому саме аспірин?

Аспірин найчастіше застосовується для лікування цілого ряду станів, наприклад, головного болю, лихоманки, різних запалень.

Під час численних досліджень було показано, що регулярний прийом невеликих доз аспірину знижує ризик смерті від серцевого нападу або, в інших випадках, розвитку інсульту.

У США, Ізраїлі та ряді інших країн дуже поширена практика, коли медики прописують пацієнтам у віці старше 50 років, у яких підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, регулярний прийом аспірину в незначних дозах.

На думку американського кардіолога Майкла Гойфмана з лікарні Лонг-Айленда, результати ізраїльських колег здаються цікавими, але будуть потрібні додаткові дослідження.

Тоді й можна буде сформулювати повноцінну гіпотезу, констатує він в інтерв'ю виданню MedicineNet.

Зокрема, Гойфман вважає, що могли зіграти певну роль додаткові чинники. Наприклад, люди, які приймають аспірин, могли також приймати й інші супутні медичні препарати. Які, власне, і могли зіграти свою роль у захисті від COVID-19.

Можливо, пацієнти, які почали приймати аспірин до початку пандемії за іншими медичними показаннями, в цілому схильні більше слухатися рекомендацій медиків, і тому мали менше шансів захворіти коронавірусом. Уже хоча б тому, що краще дотримувалися соціальної дистанції, припускає Гойфман.

У будь-якому випадку дослідження про таку роль аспірину в боротьбі з коронавірусом повинні бути дуже уважними, зазначає медик, оскільки аспірин пов'язаний з певними ризиками для здоров'я у деяких категорій пацієнтів. Зокрема, це внутрішні кровотечі у пацієнтів з гастроенетерологічними захворюваннями тощо.

Тому навіть якщо наступні дослідження підтвердять позитивну роль аспірину, його не можна буде одразу масштабно пропагувати як засіб профілактики від коронавірусу.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X