Це не вітамінка. Вчені розповіли, чим небезпечний профілактичний прийом аспірину

23 травня, 12:01
Профілактичний прийом аспірину марний, а часом навіть шкідливий (Фото:Syda_Productions/Depositphotos)

Профілактичний прийом аспірину марний, а часом навіть шкідливий (Фото:Syda_Productions/Depositphotos)

Тромбози — основна причина серцево-судинних катастроф, які забирають життя більшості жителів розвинених країн. Довгий час для профілактики тромбів використовувався аспірин. Але нещодавно з’ясувалося, що його шкода куди вища за користь.

Незалежні експерти Цільової групи профілактичних служб США провели аналіз медичних даних пацієнтів, які приймали аспірин. Дослідження охоплювало великий період часу — близько 30 років, що дозволило медикам зробити масштабні висновки щодо наслідків профілактичного прийому цього популярного препарату різними людьми.

Відео дня

Дослідження ЦГПС показало незначну користь прийому ацетилсаліцилової кислоти особами віком 40-59 років. Поширена схема прийому 100 і менше мг на день препарату знизила ризик інфаркту на 10%, без зниження летальності.

Шкода від прийому аспірину в цій віковій групі також була охарактеризована як незначна.

А ось у осіб старших за 60 років картина виявилася зовсім іншою. Аналіз медичних карток 119 тис показав, що вживання невеликих доз ацетилсаліцилату призводить до збільшення ризику небезпечних шлунково-кишкових кровотеч на 58%. При цьому ризик нелетальних внутрішньочерепних кровотеч також зріс.

Також вчені проаналізували вплив профілактичних доз аспірину на можливість розвитку колоректального раку. Деякі ранні дослідження показували статистично значуще зменшення ймовірності виникнення злоякісних новоутворень прямої та товстої кишки у тих осіб, які приймали ацетилсаліцилат.

Проте більш масштабне дослідження, проведене ЦГПС, виявило недоліки попереднього, спростувавши його висновки. На думку дослідників, аспірин, як мінімум, неефективний для профілактики колоректального раку. При цьому цільова група згадує про дослідження, яке показало шкоду профілактичного прийому цього препарату особами, схильними до виникнення злоякісних пухлин кишечнику.

Вчені закликають людей усіх вікових груп припинити приймати аспірин без порад лікаря. Вони акцентують на тому, що популярні та загальнодоступні ліки можуть бути не менш шкідливими, ніж рецептурні препарати.

"Багато людей навіть не думають про аспірин як про ліки, вони думають про нього більше як про вітамін, - говорить доктор Аміт Кера, директор профілактичної кардіології в Південно-західному медичному центрі Техаського університету. — Але те, що він продається без рецепта, не означає, що це не ліки зі своїми перевагами та ризиками».

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X