Коронавірус — це репетиція. Що буде з людством, коли антибіотики перестануть працювати - фото
НВ Преміум

Коронавірус — це репетиція. Що буде з людством, коли антибіотики перестануть працювати

3 червня 2020, 21:00

Згідно з новим дослідженням, популярні антибіотики незабаром можуть перестати бути ефективними у боротьбі з серйозними інфекційними захворюваннями

Вчені з США виявили нову особливість бактерій, яка може зробити невиліковним захворюванням навіть звичайну кишкову паличку. Ці бактерії вже живуть в організмі людей, і потихеньку стають стійкими до антибіотиків.

Відео дня

Завдяки винаходу антибіотиків у кінці XIX — на початку XX століття, смертельні бактеріальні інфекції стали для людей безпечнішими за нежить.

Різні стафілококи, черевний тиф, холеру та інші захворювання, які становили загрозу для людства ще сто років тому, тепер можна вилікувати за допомогою доступних препаратів.

Але останні кілька років вчені все частіше говорять про стійкість до антибіотиків. Ця стійкість з'являється через два фактори: природна здатність бактерій протистояти дії антибіотиків; і поширене самолікування антибіотиками, внаслідок чого ці препарати стають неефективними в боротьбі з мікроорганізмами.

Днями у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) підтвердили, що надмірне використання антибіотиків під час пандемії коронавірусу призведе до ще більшої кількості смертей від інших захворювань. Керівник ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус підкреслив, що стійкість до антибіотиків є «однією з найбільш нагальних проблем нашого часу».

Водночас вчені з США опублікували результати нового дослідження, згідно з якими багато вже вивчених бактерій, на кшталт кишкової палички, можуть стати стійкими до антибіотиків і знову становити небезпеку для людства.

Біологи знайшли окремі гени, які нейтралізують дію антибіотиків у величезної кількості бактерій. Поки більшість бактерій з цими генами нешкідливі, і вони навіть живуть у нашому організмі. Але якщо така генна мутація торкнеться бактерій, які викликають серйозні інфекційні захворювання — пандемія коронавірусу може виявитися тільки репетицією для систем охорони здоров'я по всьому світу.

Розповідаємо, що означає дослідження американських вчених для сучасної медицини і які антибіотики незабаром можуть стати неефективними.

medicalxpress.com

Фото: medicalxpress.com

Живучі бактерії


Вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі і Національного інституту здоров'я США заявили, що певні гени у бактерій, які живуть у земному ґрунті й організмі людей, можуть знищувати одну з найпопулярніших груп антибіотиків, зокрема останнє покоління цих препаратів.

Йдеться про групу тетрацикліну — антибіотики, які використовують для лікування пневмонії, різних інфекцій дихальних шляхів, сечостатевих органів, шкіри і м'яких тканин, кон'юнктивіту, вугрової висипки, сибірки, холери та багатьох інших захворювань.

Біологи з США з'ясували, що гени, які роблять мікроорганізми стійкими до цих антибіотиків, присутні в набагато більшій кількості різних видів бактерій, ніж вчені вважали раніше.

«Вперше ми виявили гени, які руйнують дію тетрацикліну, п'ять років тому в нешкідливих бактеріях навколишнього середовища. Тоді ми говорили про можливий ризик того, що гени можуть потрапити в бактерії, які викликають інфекційні захворювання, що буде дуже важко лікувати», — пояснив один з авторів дослідження, професор імунології та молекулярної мікробіології в Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі Гаутам Дантас.

За його словами, тепер вчені виявили ці гени в клінічних зразках бактерій, що переносить стійкість до тетрацикліну з площини теоретичних ризиків у площину діючих проблем медицини.

У межах дослідження біологи проаналізували 53 зразки земного ґрунту, 176 зразків відходів життєдіяльності людини і два зразки випорожнень тварин. Як наслідок, вчені знайшли 69 можливих генів, які нейтралізують дію тетрацикліну.

Ці гени кодують білки, які дозволяють бактеріям знищувати токсичну частину молекули тетрацикліну, тим самим запобігаючи дію цих препаратів.

Щоб перевірити результати своєї роботи, біологи з Сент-Луїса клонували виявлені гени в бактеріях кишкової палички, яка з самого початку не має стійкості до тетрациклінових антибіотиків.

У випадку з клонованими генами, які вчені отримали з бактерій в організмі людей, кишкова паличка знищила всі 11 тестованих тетрациклінів. Деструктивні гени з ґрунтових бактерій виявилися менш ефективні, і з ними кишкова паличка знищила тільки деякі тетрацикліни.

Фермент, який призводить до стійкості бактерій до цього виду антибіотиків, назвали Tet (X7). Після аналізу генетичних послідовностей клінічних зразків мікроорганізмів, вчені виявили Tet (X7) у бактерії, яка викликала інфекцію легенів у одного з жителів Пакистану в 2016-му. Тоді пацієнта лікували в реанімаційному відділенні.

Повідомляється, що за останні кілька десятків років дослідники витратили сотні мільйонів доларів на розробку нових поколінь тетрацикліну, які зможуть обійти відомі вченим види стійкості бактерій до цього антибіотика.

Автори відкриття вважають, що виявлення ферменту Tet (X7) може стати справжньою катастрофою для громадської охорони здоров'я, якщо швидко не знайти рішення цієї проблеми. Зараз біологи намагаються з'ясувати, як працює білок, який нівелює властивість тетрациклінових антибіотиків.

Раніше керівники цього дослідження представили хімічну сполуку, яка нібито зберігає потенціал тетрацикліну і робить бактерії в 2–4 рази чутливішими до кількох видів цих антибіотиків останнього покоління.

«Стійкість до антибіотиків настане. Нам потрібно випередити її і розробити засоби захисту наших антибіотиків, тому що, якщо ми почекаємо, поки настане криза, буде занадто пізно», — заявляють біологи з США.

phys.org

Фото: phys.org

Бережіть тварин. Заради себе


Крім природної здатності бактерій розвивати стійкість до антибіотиків, діяльність людей на Землі також призводить до зниження ефективності цих життєво важливих препаратів.

Зокрема, ведення сільського господарства промисловими методами призводять до того, що серед тварин на фермах поширюються супербактеріі, які також стійкі до антибіотиків.

Про це нещодавно заявила відома приматолог і натуралістка Джейн Гудолл, підкреслюючи, що люди самі винні в появі пандемії COVID-19, експлуатуючи ресурси планети без будь-яких обмежень. За її словами, подібні пандемії будуть з'являтися і в майбутньому, якщо люди не припинять нищити екосистему Землі.

«Ми викликали це на себе через нашу абсолютну неповагу до тварин і навколишнього середовища. Наша неповага до диких тварин і наша неповага до тваринницьких господарств створили таку ситуацію, коли хвороба може поширитися і заразити людину», — пояснила Гудолл.

Торік вчені з Флориди підтвердили, що одними з переносників супербактерій, стійких до антибіотиків, є великі дельфіни або афаліни з лагуни Індіан-Рівер. Дослідники припустили, що ці бактерії потрапили в воду з густонаселених регіонів суші, де люди нехтують правильним використанням антибіотиків і наражають весь світ на величезну небезпеку.

А швейцарські вчені опублікували комплексний звіт про «Глобальні тенденції стійкості до антибіотиків у тварин у країнах з низьким і середнім рівнем доходу», і проаналізували, як змінилася антибіотикорезистентність за останні 20 років.

За їхніми даними, з 2000 року виробництво м'яса зросло на 68%, 64% і 40% в Азії, Африці і Південній Америці відповідно, а близько 73% від всіх антибіотиків застосовують саме для лікування сільськогосподарських тварин.

Фахівці дійшли висновку, що в період з 2000-го по 2018-й частка протимікробних сполук з резистентністю вище 50% (P50) збільшилася з 0,15 до 0,41 у курчат, з 0,13 до 0,34 у свиней і з 0,12 до 0,23 у великої рогатої худоби.

«На глобальних картах стійкості до антибіотиків (доступних на сайті resistancebank.org) показано гарячі точки в північно-східній Індії, північно-східному Китаї, північному Пакистані, Ірані, східній Туреччині, південному узбережжі Бразилії, Єгипті, дельті річки Хонга у В'єтнамі, районах навколо Мехіко і Йоганнесбурга. Області, де стійкість до антибіотиків тільки починає розвиватися, — це Кенія, Марокко, Уругвай, південна Бразилія, центральна Індія і південний Китай», — зазначено в звіті.

Як уже писав НВ, кілька років тому в ВООЗ заявили про можливість настання пост-антибіотичної ери, якщо людство не вирішить проблему стійкості до антибіотиків. У такій ері ефективні антибіотики будуть доступні тільки для дуже заможних людей.

Експерти з ВООЗ рекомендують завжди шукати інші шляхи лікування і звертатися до професіоналів, перш ніж пити антибактеріальні засоби; у жодному разі не вживати ліки самостійно і не пропонувати їх іншим людям; підвищувати рівень особистої гігієни і піклуватися про своє здоров'я, щоб уникнути вживання антибіотиків у принципі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X