Алкоголь у будь-яких дозах під час вагітності призводить до катастрофічних наслідків для дитини — голландські вчені

Спиртне в будь-яких дозах шкодить плоду і буквально відбивається на зовнішності дитини (Фото:w3design/Depositphotos)
Провівши масштабний аналіз рис обличчя 5600 дітей, група дослідників з Університету імені Еразма Роттердамського з’ясувала, що навіть мінімальні дози спиртного призводять до розвитку фетального алкогольного синдрому (ФАС).
Дослідники використовували алгоритм машинного навчання, щоб проаналізувати 200 особливостей зовнішності, частина з яких традиційно вважається пов’язаною з ФАС. Також вчені провели опитування матерів учасників, у якому їх запитували про кількість алкоголю, що вживалася під час вагітності.
Завданням дослідників було з’ясувати, які дози спиртного можуть призвести до розвитку відхилень у дітей. І відповідь їх трохи здивувала.
Виявилося, що навіть символічні 12 грамів на тиждень вже призводили до ФАС.
Найчастіше у матерів, що п’ють, народжувалися діти з невеликими очима, тонкими губами і вкороченим носом. Це класичні ознаки фетального алкогольного синдрому. Крім них дослідники відзначили підборіддя, що виступає вперед. Раніше це не вважалося однією з ознак синдрому.

«Я б назвав обличчя „дзеркалом здоров’я“, оскільки воно відображає загальний стан дитини, — каже Геннадій Рощупкін, епідеміолог та керівник дослідження. — Вплив алкоголю на дитину до народження може мати серйозні несприятливі наслідки для її здоров’я, і якщо мати регулярно випиває велику кількість алкоголю, це може призвести до розладу алкогольного спектру плода, що відбивається на обличчях дітей».
Вчені констатували, що ці ознаки виявлялися протягом тривалого часу, але з віком мали тенденцію до зменшення. Так, у групі 13-річних дітей усі вищезгадані ознаки були менш вираженими, ніж серед дев’ятирічних.
Крім впливу на зовнішність дитини, прийом алкоголю матір'ю під час вагітності може впливати і на когнітивні здібності. Дітям з ФАС складніше концентрувати увагу, вони мають найгірші показники пам’яті та навченості.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.