Підлий коронавірус. П’ять ознак того, що ви зловживаєте алкоголем на карантині
У США з початку карантину продажі спиртного зросли вдвічі. В Україні такої статистики немає, але немає і підстав вважати, що ми п'ємо менше за американців.
Маркетингова компанія Nielsen опублікувала статистику — у США з моменту початку карантину в березні продажі спиртного в магазинах зросли на 55%. А в онлайн — більш ніж на 200%.
Навіть туалетний папір і санітайзери не демонструють такого зростання.
І хоча більшість американців, згідно з опитуваннями, запасаються алкоголем про запас — на випадок, якщо доступ до магазинів буде обмежений, пити вони теж стали більше.
Зважаючи на відвідуваність деяких статей на НВ, в тій чи іншій мірі, присвячених алкоголю, українців ця доля також не оминула.
Спокуслива думка пропустити скляночку-другу, щоб скрасити тривалу самоізоляцію, відвідує багатьох.
І втриматися від неї не просто, особливо, якщо ваш домашній бар завбачливо заповнений спиртним.
ВООЗ рекомендує вживати не більше однієї порції спиртного в день для жінок, і двох — для чоловіків.
Для абсолютно здорової людини не критично злегка перевершити цю норму, особливо в період стресу. А карантин якраз і є таким. Ви відірвані від своїх звичних методів зняття стресу — як-от фітнес-клуби, йога, прогулянки в парку, кіно, ресторани і, найголовніше, зустрічі з друзями.
Однак, якщо ви відчуваєте, що ваші звички починають змінюватися, і ви все частіше звертаєтеся до спиртного, час задуматися, каже Сарі Ейтчес, медик з Лос-Анджелеса.
Найбільша небезпека полягає в тому, що найчастіше це відбувається непомітно. Ви просто поступово заміщаєте алкоголем свої втрачені через карантин звички. І навіть не підозрюєте про це.
Не варто думати, ніби ви не алкоголік лише тому, що ви не схожі на «класичних п’яничок», у яких вічно трясуться руки, і які пускають своє життя під укіс через свою залежність, підкреслює американський психолог Сара Аллен Бентон.
Є таке поняття як «функціональний алкоголізм», каже вона. Воно описує людей, у яких залежність вже розвивається, але ще не заважає їм виконувати свої обов’язки на роботі і в сім'ї.
Тож навіть, якщо вам здається, що допоки алкоголь не заважає роботі або іншим важливим справам, у вас все гаразд, це не завжди так, констатує Бентон.
Ось п’ять ознак того, що алкоголь у вашому житті поступово стає проблемою.

1 Ви п'єте, тому що вам нудно
Самоізоляція на карантині — жахливо нудна штука. Особливо для тих, хто звик вести активний спосіб життя і постійно спілкуватися з друзями.
У перші дні карантину ви, ймовірно, просто не відключали скайп, спілкуючись з іншими людьми, але згодом ця звичка відпала сама. Ніякі відеодзвінки не замінюють реального спілкування.
Тому вкотре опинившись на дивані перед серіалом, ви цілком можете виявити у себе в руці келих з вином або чарку з коньяком.
На думку американського психолога Ендрю Мендонса, це — дуже очевидна ознака зародження алкогольної залежності.
Подібно до того, як алкоголізм виростає з «невинної» звички знімати стрес за допомогою спиртного, також працює і механізм залежності у випадку з нудьгою.
Через якийсь час ви й не помітите, як почнете «нудьгувати» все частіше. А ще трохи згодом, вам і зовсім складно буде «не нудьгувати» без келиха в руці.
Дайте скайпу ще один шанс. Якщо відчуваєте нудьгу, зателефонуйте друзям або рідним, каже Мендонса. Не використовуйте алкоголь як засіб розвеселити себе.
2 Ви п'єте, тому що відчуваєте стрес
Раз вже ми заговорили про стрес, з’ясуймо остаточно. Порція спиртного дійсно може допомогти зняти напруження.
Але навіть у звичайні часи (докарантинні) психологи вважали, що боротьба зі стресом за допомогою спиртного — це крок до залежності, пояснює Аманда Браун з Колумбійського університету.
Стрес викликає у вас емоції, з якими ви не завжди можете впоратися відразу, каже вона. І замість того, щоб дозволити своїй психіці знайти спосіб адаптуватися до проблеми, ви вдаєтеся до алкоголю, який сам собою може викликати ще більше проблем, ніж первинний стрес, з яким ви боретеся.
3 Ви постійно переживаєте, чи вистачить вам спиртного
Ця начебто не дуже суттєва ознака насправді дуже красномовна.
Тільки по-справжньому залежні курці завжди запасаються сигаретами про запас. Або біжать по наступну пачку сигарет, як тільки бачать, що у відкритій пачці їх залишилося кілька штук.
Так само і з алкоголем.
Якщо ви постійно думаєте про те, що будете пити завтра. І робите спеціальні вилазки в магазин з метою заздалегідь поповнити запаси алкоголю, найімовірніше, ви вже зловживаєте алкоголем, каже Браян Вінд, фахівець з реабілітації від алкогольної залежності з університету Вандербільта.
4 Ви п'єте на роботі
Більшість з нас, на щастя, все ще не втратила роботу на карантині.
А це означає, що працювати потрібно з дому.
Когось це забавляє, адже можна цілий день не вставати з дивана, аби лиш діставав шнур живлення для ноутбука. Хтось радий можливості працювати з улюбленим котом на колінах.
Хтось потішається, одягнувши пристойну сорочку для відеодзвінка з начальством, але водночас не вдягнувши штанів — все одно співрозмовнику не видно.
А хтось не може відмовити собі в задоволенні випити чарочку в робочий час. Начальство ж не запитає, чому від вас пахне спиртним.
Працюючи вдома, потрібно поводитися так само, начебто б ви були в офісі, наголошує Вінд. Якщо ви починаєте пити алкоголь у робочий час, найімовірніше, у вас вже починається залежність.
5 У вас погіршується самопочуття
Кожен з нас хоча б раз у житті відчував похмілля. А ті, у кого було бурхливе студентське життя — трохи частіше.
Отже, симптоми похмілля вам відомі. Це слабкість, головний біль, зневоднення, чутливість до таких подразників як світло, шум і голос дружини.
Помічаєте за собою таке на карантині? Можливо, ви злегка зловживаєте алкоголем.
До того ж, за словами Сарі Ейтчес, порушення сну, звичок у харчуванні і відсутність бажання рухатися — теж можуть бути ознаками похмілля.
Те, що ви вважаєте за виснажливі ознаки карантинної нудьги, може бути сигналом, що вам час почати поменше налягати на спиртне.
Є й інші лячні ознаки — неспокій, пітливість, прискорення серцебиття, тремтіння рук.
Це те, що іноді називають «синдромом відміни».
Організм звикає до алкоголю, він стає необхідним для нормального функціонування. І якщо ви раптово перестали «дозаправлятися», організм починає висловлювати своє обурення.
Це — небезпечна стадія, попереджають медики. Вона свідчить про те, що вам потрібно негайно припиняти пиячити.
Інакше, коли карантин закінчиться, а коронавірус буде успішно переможений, ви можете зіткнутися з іншими проблемами, можливо, не меншого для вас особисто масштабу.
Втім, спробуємо завершити на оптимістичній ноті.
Кевін Гарт, відомий американський нейробіолог з Колумбійського університету в одному з нещодавніх інтерв'ю сказав, що не вірить у те, що після коронавірусу на людство чекає масова алкогольна залежність.
На думку Гарта, якщо люди і почнуть більше пити після того, як карантин закінчиться, то не через звички, вироблені на карантині, а через стрес, який буде викликаний наслідками пандемії — як-от економічна криза, безробіття
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.