Навіщо потрібен сон і скільки годин на добу треба спати

11 листопада 2019, 22:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Сьогодні багато людей стикаються з проблемами зі сном. Сучасний темп життя, використання гаджетів 24/7, робота, спілкування, транспорт тощо змушують нас постійно переживати стрес і почуватися втомленими вже з ранку.

Декому вдається вибрати оптимальну тривалість сну і витрачати час, що залишився в добі, на справи, а дехто щодня змінює свій режим, іноді може зовсім пропустити нічний відпочинок, доводити організм до знемоги і лише потім вдосталь відсипатися.

Відео дня

Нещодавно вчені з Бостонського університету визначили, що такий життєвий ритм може бути небезпечним для людини, адже сон прямо пов'язаний зі здоров'ям організму. Згідно з новим дослідженням, яке опублікували днями в журналі Science, відсутність сну може негативно впливати на роботу мозку.

Що дізналися вчені?

Автори дослідження проаналізували глибоку фазу сну людини. Виявилося, що на відміну від швидкої фази, або як її ще називають фази швидкого руху очей, під час глибокого сну спинномозкова рідина активніше омиває мозок, і нейрони починають синхронізуватися, припиняючи свою роботу на деякий час.

Через це мізкам не потрібно багато кисню, і в нього потрапляє менше крові, що дає можливість очистити мозок від токсичних речовин на зразок бета-амілоїду. Цей білок накопичується в тканинній рідині мозку через роботу клітин і є одним з його метаболічних відходів.

Flickr
Фото: Flickr

Надлишок бета-амілоїду в мозку пов'язують із розвитком хвороби Альцгеймера. Ну а позбутися цього білка можна якраз під час глибокого сну, коли тканинна рідина мозку обмінюється із спинномозковою рідиною.

Тому експерти зробили висновок, що регулярна відсутність сну може призвести до вікової деменції та проблем із функціонуванням мозку в більшості випадків.

Кілька років тому це підтвердили вчені з Університету Рочестера, які провели експеримент на мишах. Цього разу дослідники з Бостона проаналізували стан мозку піддослідних людей під час сну за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ) і магнітно-резонансної томографії (МРТ).

Вимірюючи рівень кисню в крові і активність нейронів, вчені могли визначити, скільки спинномозкової рідини потрапляє в мозок в різні фази сну.

«Сон є надзвичайно важливим як для когнітивних функцій мозку, так і для підтримки його здорової роботи. Повільні хвилі в нейронній активності сприяють консолідації пам'яті, а спинномозкова рідина очищає мозок від продуктів метаболізму», — пишуть автори роботи.

Результати цього дослідження можуть використовувати в майбутньому під час розробки ліків для зниження рівня бета-амілоїду в мозку і боротьби з хворобою Альцгеймера. Тепер вчені мають з'ясувати, як саме інші фази сну впливають на стан мозку.

На що ще впливає сон?

healthline.com
Фото: healthline.com

Кілька тижнів тому нейробіологи з Університету Південної Каліфорнії в Сан-Франциско виявили у деяких людей ген, який дає їм можливість спати всього по 4-5 годин на добу без шкоди для здоров'я.

Цей ген — NPSR1 — кодує білок, який впливає на регуляцію сну і неспання організму і зустрічається лише у одного з чотирьох мільйонів людей. Тож, на жаль чи на щастя, більшості homo sapiens необхідний регулярний і тривалий відпочинок.

Численні дослідження демонструють, що порушення сну та регулярна його відсутність можуть викликати низку проблем зі здоров'ям. Насамперед страждає мозок і нервова система: у тих, хто спить мало, часто змінюється настрій, з'являються проблеми з пам'яттю, мисленням і концентрацією.

З боку травної системи брак сну може підвищувати ризик розвитку діабету і призвести до того, що люди дуже швидко набирають вагу. Немає плюсів від нерегулярного сну і для серцево-судинної системи: окрім ослабленого імунітету та підвищеного тиску, зростають шанси серцевих нападів. Страждає навіть статеве життя: у чоловіків і жінок, які не дають організму відпочивати, може знижуватися рівень гормонів і падати лібідо.

І це не кажучи про те, що у людини, яка мало відпочиває, з'являються проблеми з опорно-руховим апаратом, зокрема, — балансом тіла. До того ж до втрати уваги, безсонні ночі загрожують  «нещасними» випадками на дорозі або просто на вулиці.

Водночас різні стимулятори на зразок кави й енергетиків не є вирішенням цієї проблеми, оскільки регулярний здоровий сон можна порівняти з регулярним здоровим харчуванням, — ці чинники впливають практично на всі функції організму.

У крайніх випадках тривалий брак сну може призвести до безсоння, депресії, параної та навіть суїциду.

Скільки потрібно спати?

sleepfoundation.org
Фото: sleepfoundation.org

Традиційно, медики радять спати в середньому від семи до дев'яти годин на добу людям віком від 18 до 64 років. Так, це приблизно третина доби і, відповідно, третя частина нашого життя, але так уже влаштований наш організм на цьому етапі еволюції.

Але, не варто забувати, що це саме «середня» необхідна кількість сну для людини. У кожному конкретному випадку тривалість сну може залежати від режиму і життєвого ритму, якості харчування, шкідливих звичок тощо.

Експерти з Гарвардської медичної школи пишуть: «Не можна сказати, що дорослі, які сплять всього шість годин на добу, обов'язково поліпшать своє здоров'я, якщо спатимуть більше. Щоб зробити надійні висновки, потрібно організувати дослідження, в якому тисячі дорослих у середньому спатимуть менше семи годин на добу, від семи до дев'яти годин і більше дев'яти годин на добу. Крім того, потрібно стежити за здоров'ям цих тисяч людей протягом 30 і більше років. Можете собі уявити, як важко в реальному світі провести подібне дослідження».

У сучасних умовах життя медики радять відмовлятися від використання гаджетів за кілька годин до сну, проводити легкі фізичні вправи, прогулянки, приймати душ або ванну, читати і навіть медитувати перед тим, як лягати в ліжко.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X