Шість способів, як впоратися з емоційним вигоранням. Або що робити, якщо ви дійшли до точки кипіння

27 липня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Справитися з відчуттям перевтоми і перевантаженості може бути непросто, поступово ці симптоми можуть перерости в щось більше, аж до морального і фізичного виснаження.

Емоційне вигоряння охоплює як моральну, так і фізичну сторону вашого організму. Саме слово «вигорання» підказує, що людина може відчувати внутрішню порожнечу, яку варто не тільки заповнити, але ще і вибратися з неї.

Відео дня

Якщо ви постійно відчуваєте високі рівні стресу і не вживаючи заходів, щоб управляти або зменшити його, врешті-решт виснаження бере своє.

Які перші «дзвіночки» вигоряння? Ви можете почати відчувати себе менш мотивованим, оскільки здається, що ніщо з того, що ви робите, не має значення. Аж до того, що вас дратують завдання, над якими ви працюєте. І ці ознаки наростають як сніговий шар, поширюючись по всьому тілу, що проявляється втомою і дратівливістю.

Перевтома є головною причиною емоційного вигорання. Втома не завжди настає через те, що у вас занадто багато справ, іноді причиною є дефіцит відпочинку.

Але який би тригер не провокував цей важкий моральний стан, з ним точно можна і потрібно боротися. Як саме?

Займіться чимось новим

Ні ми не пропонуємо вам звільнятися і шукати нову роботу, пропонуємо вам просто зайнятися новим і захоплюючим хобі, яке може допомогти вам відновити фізичну і моральну енергію.

Більш того, для різноманітності свого дозвілля ви можете змінювати свої захоплення щороку - один рік зайнятися йогою, в іншому піти на кулінарні курси, подорожувати, бігати, займатися музикою або іншими речами, які вам цікаві. Це дуже розслабляє і  є соціально привабливим і творчим виходом із ситуації.

Вмійте скидати напругу

Вигорання може накопичуватися, що призводить до сильного стресу. Якщо ви час від часу не можете розслабитися, то можна просто вибухнути. Звичайно, небуквально, але психологічно можна зламатися, через це можуть з'явитися спалахи гніву, які можуть зашкодити вашій кар'єрі і навіть вашим особистим відносинам.

Як правило, фізична активність ідеальний спосіб, щоб зняти стрес. Для когось це бойові мистецтва, для інших це футбол, теніс або плавання. Те, як ви відпускаєте агресію і розчарування, не має значення, якщо це не несе шкоду для вас або інших. Важливим є те, що ви знайдете спосіб випустити пар.

Знайдіть джерело

Важко внести зміни, коли ви не орієнтуєтеся, що спровокувало такий стан у вашому житті.

Часто вигоряння може бути наслідком проблем на роботі, такими як стрес від все складнішої роботи або від її обсягу. Але ви також можете випробувати вигоряння, якщо у вас строгий академічний графік.

Спроби зробити занадто багато поодинці також створюють ідеальні умови для емоційного виснаження.

Стрес, який супроводжується цими факторами, може бути керованим сам по собі, але в комбінації з цими проблемами він може легко знищити вас, якщо ви не зробите кроків для отримання підтримки.

Відпочиньте від алкоголю і кофеїну

Багато людей справляються зі стресами вдаючись до пляшки чогось міцного або поповнювати енергію черговою чашкою кави, енергетичними напоями, сигаретами і навіть просто їжею. Всі вони можуть заспокоїти, але ви можете швидко стати від них залежним, особливо якщо ви використовуєте їх, щоб впоратися зі значним або зростаючим стресом на роботі.

Хоча така проста річ, як кава, здається нешкідливою, вона може позбавити вас такого необхідного сну і надмірно навантажити ваше серце. А вже в шкоді алкоголю і тютюну не нам вам розповідати. Крім того,  неправильне харчування може привести до збільшення ваги і пов'язаними з ним проблемами зі здоров'ям. Отже, хоча ви можете думати, що вони вам потрібні більше, ніж будь-коли, знайдіть що-небудь ще, щоб заспокоїти свої нерви. Прогуляйтеся, займіться хобі або просто посидьте тихо.

Знайдіть людину, якій ви довіряєте

Якщо ви не знаєте, як почати розбиратися в причинах вигоряння і шукати способи полегшити стрес, це нормально.

Вигорання може стати настільки приголомшливим, що визначення того, як з ним боротися є незрозумілою і заплутаною ситуацією. Також важко визначити потенційні рішення, коли ви відчуваєте себе повністю вичерпаним.

Залучення коханої людини, якій ви довіряєте, може допомогти вам відчути підтримку і зменшити самотність — друзі, члени сім'ї та партнери можуть допомогти вам знайти можливі рішення.

Напевно ці люди досить близькі до вашого життя, щоб мати певне уявлення про те, що допоможе вам, але все ж знаходяться на достатній відстані, щоб розглянути ситуацію з іншого боку. Можливо, ваші близькі вже знають на особистому досвіді, що таке вигоряння і вони могли б поділитися цінними знаннями.

Поверніть собі контроль

Вигорання може змусити відчути себе безсилим. Вам може здаватися, що ваше життя проноситься мимо, і ви не встигаєте за ним.

Якщо зовнішні фактори сприяли вигоряння, ви можете звинувачувати ці обставини і насилу зрозуміти, що ви можете зробити, щоб змінити ситуацію.

Ви, можливо, втратили контроль над тим, що сталося, що привело вас до цієї точки, але ви завжди можете повернути собі контроль і почати заряджатися.

Для початку спробуйте правильно розставити пріоритети. Деякі справи просто можна відкласти, поки у вас не з'явиться більше часу і енергії. Крім того, можна спробувати делегувати кілька своїх завдань, якщо ви не встигаєте зробити їх самостійно.

Після відходу з роботи зосередьтеся на тому, щоб розслабитися і зарядитися енергією на наступний день.

Поговоріть з іншими учасниками і повідомте їм, що відбувається. Поясніть, що вам потрібна підтримка, щоб піклуватися про своє здоров'я і продуктивно справлятися з навантаженням.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X