Ваш реальний розмір, або Чому ви — не господар власного життя

30 червня 2020, 15:40
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як жити в моменті (Фото:Фотоархів гештальт-терапевта І. Погодіна)

Як жити в моменті (Фото:Фотоархів гештальт-терапевта І. Погодіна)

Ви — господар свого життя? Це шаблонна теза, з якою мало хто зможе посперечатися. Але тут є базова попередня установка, яка робить вас уразливими.

Ви керуєте своїм життям. Ставите цілі, досягаєте їх. Кидаєте собі виклики, сердитеся на себе, якщо щось не виходить. Ви самі керуєте своєю долею. Рано чи пізно така людина стає «більше», ніж вона є насправді. І в цей момент вона перестає бути самим собою. Саме з цієї причини ХХ століття називають століттям нарцисизму. Люди хочуть бути і здаватися більше, ніж є.

Головна проблема «феномена самозванця»

Якщо ви намагаєтеся показати світу і навіть переконати себе в тому, що ви більше, на глибинному рівні ви розумієте свої реальні «масштаби». І це загрожує наслідками. Вся розплата крутиться навколо одного почуття — сорому. Коли ви підпускаєте людей трохи ближче, вони починають пізнавати вас краще. І ось-ось доберуться до рівня, коли зрозуміють, що ви насправді набагато менше, ніж хочете здаватися. Тут і відбувається великий виплеск сорому.

Найпоширеніший спосіб боротьби з ним — різко припинити контакт з цими людьми. Ви потрапляєте в безпечну зону. Ніхто не може вас викрити. Але потім приходять нові люди. І відбувається те ж саме.

Ви захищаєте себе. Але потрібно розуміти, що найближча людина для вас — це ви самі. Тому почуття сорому все одно залишається. Іноді ви з ним справляєтеся. Наприклад, ставите перед собою цілі і досягаєте їх. Тривога поступово спадає. Після цього ви ще більше роздуваєтесь, ставите нову, ще амбітнішу мету, щоб реалізуватися, і так по колу. І це відбуватиметься нескінченно.

Фотоархів гештальт-терапевта І. Погодіна
Фото: Фотоархів гештальт-терапевта І. Погодіна

Як правильно поводитися з роздутою зарозумілістю

Є теза «Про цілющу силу приниження». Щоб вирости, потрібно стати менше. Всі моменти зростання людини пов’язані з місцем, де вона приймає власний розмір. Ви роздмухуєте себе до величезних розмірів, але в якийсь момент зупиняєтеся і бачите різницю з реальністю.

У цей момент вам потрібно зменшитися до реального розміру. Прийняти його. Тому що вирости можна тільки з цієї позиції. Ви не можете реально збільшитися з ілюзорного розміру. Ви можете досягати грандіозних цілей, переконувати себе в чому завгодно, але думка про те, що ви не той, за кого себе видаєте, завжди з вами. Відповідно, ваш реальний розмір залишається колишнім.

Найгірше, коли людина замислюється про свій справжній розмір у старості. У 60−70 років цю кризу вже практично неможливо купірувати. Формально у людини все добре. Вона стала успішною. У нєї є дружина, діти.

Але ось тільки дружину цю чоловік ніколи не кохав. Дітям не приділяв уваги, тому що це було неважливо для нього. І оточення його в цілому йому не цікаве. І ось у якийсь момент життя змушує цю людину озирнутися на свій шлях. І бачить вона там порожнечу. Усвідомлює, що насправді вона жила взагалі не так, як хотіла. І навіть не знає, чого хотіла насправді. Уявіть обсяг кризи, з якою стикається така людина.

Задумайтеся про це якомога раніше. Почніть сприймати себе і навколишній світ по-новому. Це дозволить жити в моменті. Отримувати задоволення від кожної хвилини життя, а не відкладати її на потім.

Автор: гештальт-терапевт Ігор Погодін

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X