Сім ознак того, що у вас депресія, про яку ви навіть не підозрюєте

15 березня 2021, 20:20
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Прийнято вважати, що депресія — стан дуже явний і помітний. Але це далеко не завжди так.

Небезпека депресії як клінічного стану часто полягає не в тому, що з нею важко боротися, а якраз у тому, що її важко виявити.

Адже для того, щоб лікувати щось, потрібно розуміти, що саме вам потрібно лікувати.

Відео дня

А депресія — досить підступний ворог. І на думку багатьох медиків, основну небезпеку становить той факт, що люди не помічають ранніх симптомів депресії.

У цій статті ми спробуємо розібратися з тим, якими бувають ці ранні симптоми і як їх вчасно розпізнати.

Ранні ознаки депресії, які ви можете не помітити

Основна проблема в тому, що деякі симптоми депресії легко сплутати з ситуаційними проблемами або списати на зовнішні чинники. І таким чином депресія продовжить тихенько «тліти» всередині вас, поки ви вважаєте, що просто втомилися або вам набридла ваша робота.

Поговоримо про деякі з таких ситуацій.

Раптова пристрасть до роботи

Не варто дивуватися. Це — дійсно може бути симптомом депресії. Багато людей з віком стають трудоголіками, особливо, якщо успіхи в кар'єрі цьому сприяють.

Однак, якщо ви раптово без видимої причини стали проводити всі вечори на роботі, це може бути бути проявом прихованої депресії, відзначає американський психолог Заміра Кастро в інтерв'ю виданню Huffington Post.

Є тонка грань між роботоголіком і людиною, яка використовує роботу, щоб захиститися від внутрішніх проблем, пояснює вона.

Суспільство вкрай сприяє саме такій формі прояви депресії, оскільки ми звикли цінувати відданість роботі. Тому ви самі та оточення можуть просто не зрозуміти, що відбувається насправді.

В реальності ж ви можете перевантажувати себе роботою спеціально, щоб не залишатися наодинці зі своїми проблемами.

Різке зниження лібідо

Для дорослої людини зміни в лібідо і рівні сексуальних устремлінь в цілому нормальні. Ніхто не може підтримувати свої «хотілки» на одному рівні 24/7.

Однак, якщо ви стали помічати, що ваше лібідо зовсім опускається, це може бути ознакою більш серйозних проблем.

Як свідчить дослідження Центру з дослідження психологічних розладів Університету Джона Гопкінса, зниження рівня лібідо є однією з найпоширеніших ознак депресії у жінок.

Надмірний перфекціонізм

Про зв'язок між перфекціонізмом, як особистісною рисою, і схильністю до депресії, дослідники здогадувалися давно. Недавні дослідження лише підкреслюють такий зв'язок.

«Прагнення отримувати все або нічого, завищені очікування і вимоги до різних процесів можуть бути симптомами депресії», — говорить психолог і автор декількох книг про депресію Шеннон Колаковський в інтерв'ю американському виданню Forbes.

Вам здається, що інші візьмуть і полюблять тільки щось абсолютно ідеальне, пояснює він. Люди, схильні до депресії, часто думають, що оточення їх не прийме, якщо вони не будуть «ідеальними».

Таким людям важко прийняти простий факт, що помилки властиві людині та її природі. Страх невдачі і звичка звинувачувати себе у всьому змушує таку людину, що переживає депресію, ставати перфекціоністом. Вона просто не бачить іншого способу примирення з навколишнім світом.

Сильна зміна апетиту

Тут можливі два варіанти. Ви або починаєте їсти набагато більше, ніж раніше, або навпаки все частіше помічаєте, що у вас немає апетиту.

За словами Кастро, ці симптоми легко прогледіти в сучасному суспільстві, враховуючи наш культ дієт і обмежень у харчуванні.

Принаймні, в тому випадку, коли через приховану депресію ви раптом починаєте менше їсти. Оточення навіть почне робити вам компліменти, дивлячись, як ефективно ви худнете.

Різке зростання апетиту може бути пов'язане з падінням рівня серотоніну через депресію. Ви просто шукаєте розради в їжі, констатує Кастро.

Агресія і роздратування

Незважаючи на те, що дратівливість і схильність до агресії є досить типовими ознаками депресії, якраз їх найчастіше не помічають.

За словами Кастро, тут найважливішу роль відіграють соціальні стереотипи.

Для чоловіків підвищена агресивність є типовим симптомом депресії, але в суспільстві агресивна чоловіча поведінка вважається своєрідною нормою. Тому сплутати депресію з типовим «альфацтвом» дуже легко.

У випадку з жінками ситуація насправді майже така ж. Існують стереотипи про схильність жінок до емоційності, сліз та істерик. Саме такими часто бувають прояви депресії, але їх часто списують на «типово жіночу поведінку».

Порушення сну і синдром хронічної втоми

Якщо ви помічаєте, що змінилися ваші звички щодо сну, а вранці ви почуваєтесь «вже втомленим», цілком можливо, у вас розвивається депресія, каже британський психолог Кетрін Муеба.

Проблеми зі сном можуть проявляти себе по-різному. Якщо вам складно заснути, а вранці ви прокидаєтеся незвично рано для себе, це може бути симптомом депресії, наголошує вона.

Хронічна втома також — частий супутник депресії. І привід для консультації з лікарем. Навіть якщо ви не відчуваєте інших ознак депресії.

Труднощі з концентрацією уваги

Кожен з нас час від часу відчував цей стан, коли складно зосередитися на чомусь. Дехто називає це «розібраним станом».

Але якщо ви стали помічати, що це відбувається часто і починає впливати на роботу або відносини з близькими, це привід задуматися.

«Проблеми з концентрацією уваги — один з поширених симптомів депресії, — говорить Джон Роттенберг, американський психолог, автор книг про депресію.

За його словами, на відміну від багатьох інших прихованих симптомів депресії, порушення концентрації помітити простіше, адже це безпосередньо впливає на ваші здібності справлятися з повсякденними обов'язками.

Ви забуваєте, куди поклали ключі, пропускаєте зустрічі, не можете згадати зміст розмов тощо.

Таке важко не помітити, але людям все одно властиво приписувати це різним зовнішнім факторам, наприклад, втомі, погоді. Насправді, варто звернутися до фахівця з депресій.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X