Нічого ти не знаєш, Джон Сноу. Психологи розповіли, як вигадані персонажі впливають на мозок людини

25 березня 2021, 11:52
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені з США показали, які процеси відбуваються в мозку людини, коли він під час читання книги або перегляду фільму уявляє себе вигаданим персонажем.

Виявляється, коли ви сильно ототожнює з вигаданим персонажем, ви активуєте ту ж область мозку, яку можна використовувати, щоб думати про себе і про своїх близьких, повідомляють дослідники.

Відео дня

«Люди дійсно засвоюють цей досвід і спираються на нього, як якщо б вони самі пережили цей досвід. Вони використовують той же нейронний механізм, за допомогою якого вони отримують доступ до автобіографічної інформації», — сказав провідний дослідник Тімоті Брум, докторант психології в Університеті штату Огайо.

Для цього дослідження Брум і його колеги відсканували мізки 19 людей, які назвали себе фанатами «Ігри престолів», в той час як вони думали про себе, дев’ять своїх друзях і дев’ять персонажах з серіалу HBO.

За словами Брума, дослідницька група займалася вивченням феномена, званого «ідентифікація рис».

«Це те місце, де ви дійсно занурюєтеся в історію і розповідь, але справа не тільки в тому, що ви занурюєтеся в неї. Ви занурюєтеся саме в психологічну перспективу персонажа або персонажів в історії», — сказав Брум.

«Ви схильні думати те, про що думає персонаж. Ви відчуваєте те, що вони відчувають. Ви дійсно хочете, щоб вони досягли мети, яку вони намагаються досягти. Це дійсно в деякому сенсі майже так, як якщо б ви ставали персонажем. Ви дійсно занурюєтеся в їх точку зору».

Дослідники сканували частина мозку, яка називається вентральною медіальною префронтальною корою, або vMPFC, яка тісно пов’язана з саморефлексією.

«Якщо у вас є завдання, в якій ви думаєте про себе або про інших людей, ця область мозку надійно проявляється в дослідженні за дослідженням», — сказав Брум.

В цілому учасники дослідження показали більшу реакцію в цій області мозку, коли думали про себе, ніж коли вони думали або про друзів, або про вигаданих персонажів телешоу.

Але деякі учасники були краще за інших в своїй здатності ідентифікувати себе з вигаданими персонажами, і активність в регіоні vMPFC була особливо активною для тих людей, коли вони оцінювали персонажа «Ігри престолів», яким вони найбільше захоплювалися або до якого вони відчували себе найближче, кажуть дослідники.

«Вони дійсно засвоюють досвід цих персонажів, тому що вони сприймають історію з цієї точки зору», — сказав Брум.

«Ці результати показують, що фантастика має владу над поглядами, переконаннями і поведінкою людей», — сказала Ненсі Мремор, медіа-психолог і автор книги «Get Reel: Produce Your Own Life», яка не брала участі в дослідженні.

«Я закликаю глядачів дивитися уважно, щоб вони знали про своїх біологічні і емоційні реакції на що-небудь або на будь-якого героя, якого вони бачать, будь то новини або кримінальне шоу», — додала Мремор.

Раніше НВ писав, що нове дослідження показало, що хлопчики, які регулярно грають у відеоігри у віці 11 років, рідше стикаються з симптомами депресії через три роки.

Дослідження вчених з США, Швеції та Австралії також показало, що у дівчаток, які проводять більше часу в соціальних мережах, з’являються більш депресивні симптоми.

Тобто, результати показують, як різні види екранного часу можуть позитивно або негативно впливати на психічне здоров’я молодих людей, а також можуть по-різному впливати на хлопчиків і дівчаток.

Провідний автор, психіатр Аарон Кандолім сказав: «Комп'ютери дозволяють нам займатися широким спектром дій. Керівництва і рекомендації щодо екранного часу повинні грунтуватися на нашому розумінні того, як ці різні види діяльності можуть впливати на психічне здоров’я і чи має цей вплив значимість».

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X