Тільки спокій. Вчені з’ясували, як стрес впливає на фізіологічний вік, і як з ним боротися

13 серпня 2019, 04:00

Дослідники в університеті Мічигану довели, що стресова робота може передчасно зістарити людину. Ми зібрали кілька простих порад, які допоможуть подолати стрес.

Що таке стрес? Стрес - це стан підвищеної напруги організму, що є захисною реакцією на різні несприятливі чинники (голод, холод, фізичні або психічні травми). Вчені найчастіше поділяють стрес на два типи: позитивний, так званий еустресс, і негативний - дистрес.

Відео дня

Еустресс мотивує людину і стимулює його рухатися до нових вершин. Він також не шкодить фізичному здоров'ю людини. Дистрес ж навпаки сприймається як щось негативне, що давить на мозок. Саме від цієї форми стресу і страждає людський організм.

Christian Erfurt / Unsplash
Фото: Christian Erfurt / Unsplash

Як стрес впливає на фізіологічний вік

Недавнє дослідження в Університеті Мічигану показує, як багато часу роботи, порушений сон і постійний стрес можуть завдати біологічної шкоди молодим людям. Так, вчені з Мічиганського університету перевірили ДНК 250 першокурсників-медиків по всій країні. Вони взяли зразки слини, щоб перевірити довжину їх теломер - захисних ковпачків на кінцях хромосом, які запобігають пошкодженню ДНК - до і після першого року проживання. Виснаження теломер також грає роль в процесі старіння і пов'язане з багатьма віковими захворюваннями, включаючи діабет, рак і хвороби серця.

Так, дослідження показали, що недосипання і малорухливий спосіб життя впливають на самопочуття і настрій людини. Короткий сон призводить до погіршення настрою на наступний день, що, в свою чергу, ускладнює сон вночі, що призводить до хронічного депресивного стану і, відповідно, передчасного старіння. Стресовий стан негативно впливає на мозок людини і його поведінку.

Як побороти стрес

Radu Florin / Unsplash
Фото: Radu Florin / Unsplash

Сприйняття і рівень впливу стресу на нас часто залежать не від самої ситуації, а від нашої інтерпретації. Те, наскільки важлива інтерпретація стресової ситуації самою людиною, було продемонстровано в американському дослідженні, проведеному вченими Університету Вісконсіна. Стрес, безсумнівно, впливає на тривалість життя: люди, які постійно відчувають на собі тиск і стреси, дійсно часто помирають набагато раніше. Тоді ж учені з'ясували, що люди, які розглядають стрес як неминучу і навіть корисну реакцію організму на певні ситуації, в середньому навіть переживають більшість людей.

Під час експерименту людей попросили сприймати стрес як допоміжний засіб. Було з'ясовано, що учасники дослідження, яким радилося розглядати стрес як щось сприятливе (еустресс), відчували менше страху і відчували себе впевненіше і расслабленнее.

Як зняти стрес?

1. Почніть виконувати невеликі щоденні ритуали. Ранковий душ, чашка чаю ввечері, читання 20 сторінок книги перед сном - все, що буде заспокоювати організм.

2. Прислухайтеся до тіла і заохочуйте його вимоги. Якщо ви захотіли відвідати сеанс масажу або сходити в басейн - краще не відкладайте.

3. Не переїдайте. Великою кількістю солодкого не можна "заїсти" стрес. Краще попийте воду або ромашковий чай.

4. Складіть плейлист з улюблених пісень і слухайте його по дорозі на роботу або за покупками.

5. Знайдіть час на релаксацію - зосередьтеся на внутрішніх відчуттях і глибоко дихайте. Дихальні практики заспокоюють нерви.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X