Не лінуйся! Вчені порівняли працездатність «сов» і «жайворонків» 🦉🐦
Дослідження показало, що «сови» можуть удвічі частіше стикатися з проблемами на роботі, ніж «жайворонки». Також у любителів пізно прокидатися більша ймовірність раннього виходу на пенсію за станом здоров’я.
Хронотип — це індивідуальні особливості добових ритмів організму людини. Значною мірою його формує генетика, але також можуть вплинути різні чинники — навколишнє середовище, графік роботи і сімейне життя. «Жайворонки», зазвичай, краще працюють рано вранці, а «сови» краще працюють ввечері.
Через те що «сови» пізно засинають, в робочі дні їм важко отримувати стандартні 7−8 годин сну. Недосипання накопичується, через що в неробочі дні людині доводиться «досипати».
Фінські вчені з’ясували, як це відбивається на здоров'ї та працездатності «сов». Результати їх дослідження опубліковані в журналі Occupational & Environmental Medicine, а коротко про них розповіло видання EurekAlert!.
Вчені використовували дані дослідження, яке почалося в 1966 році в Північній Фінляндії (NFBC1966). Спочатку в нього включили 12 058 дітей (6169 хлопчиків та 5889 дівчаток), а в остаточне дослідження потрапили 2672 чоловіків і 3159 жінок, які були офіційно працевлаштовані в 2012 році — коли їм було по 46 років.
Їх опитали про кар'єру та здоров’я, а також про сон, щоб розуміти, до якого хронотіпу їх відносити. Люди повинні були оцінити свої результати на роботі за шкалою від 1 до 10, після чого дослідники пов’язали ці дані з інформацією з національних реєстрів соціального забезпечення та пенсійних виплат.
Після цього за ними спостерігали ще 4 роки, щоб дізнатися, хто припинив працювати і отримав пенсію за станом здоров’я.
У підсумку «сови» мали гірші оцінки за всіма параметрами, пов’язаними зі сном і здоров’ям. Вони менше спали, частіше страждали безсонням, також були менш успішними в роботі і частіше залишалися неодруженими (або незаміжніми).
28% чоловіків і 24% жінок-сов в 46 років погано справлялися зі своєю роботою — «жайворонки» оцінювали свої успіхи в два рази краще. Також недостатня продуктивність виявилася тісно пов’язаною з підвищеним ризиком виходу на пенсію через хворобу.
Дослідники відзначають, що компаніям варто враховувати хронотип людини при побудові робочих графіків, а «сови», в свою чергу, повинні задуматися про майбутнє, вести здоровий спосіб життя і спробувати працювати відповідно до свого хронотипу.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.