Висока самооцінка тут ні до чого. Вчені розповіли про справжню природу нарцисизму

26 березня 2021, 15:30

Всупереч поширеній думці, нарцисизм викликаний почуттям незахищеності, а не завищеним почуттям власної гідності.

Це — результат дослідження, яке провели психологи з Нью-Йоркського університету. Коротко про висновки з нього вони розповіли на сайті університету.

«Довго було неясно, чому нарциси поводяться неприємно, наприклад, вихваляються, адже насправді це змушує інших думати про них менше. Це стало досить поширеним явищем в епоху соціальних мереж — поведінка, яку прозвали «флексом», — пояснює Паскаль Уолліш, клінічний доцент кафедри психології Нью-Йоркського університету.

Відео дня

Психологи пояснюють, що така поведінка обумовлена компенсацією низької самооцінки та спробами її прикрити. Через це нарциси потрапляють в порочне коло — вони вихваляються, через що люди ставляться до них гірше, що ще більше б'є по їхньому самолюбству, змушуючи вихвалятися ще більше.

Дослідники вивчили нарцисичний розлад особистості (НПЛ), що складається з двох підтипів, — грандіозного та вразливого нарцисизму. Також вони хотіли з'ясувати, наскільки ці підтипи пов'язані з психопатією. У дослідженні взяли участь 300 осіб — близько 180 жінок і 120 чоловіків, чий середній вік становив 20 років.

Вони повинні були відповісти на 151 питання. Для своїх оцінок вчені створили нову міру PRISN, яка вимірюється індексом FLEX. Останній фіксує рівень самооцінки і вплив на неї зі сторони почуття незахищеності, через яку людина виявляє схильність до нарцисизму.

Результати показали високу кореляцію між показником FLEX і нарцисизмом, але не з психопатією. Згідно з дослідженням, потреба в схваленні суспільством корелювала із заявленою тенденцією до самопідвищення, що є характеристикою уразливого нарцисизму. До прояву психопатії вчені віднесли тільки грандіозний нарцисизм.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X