Не просто флірт. Чому люди грають у недоторку і кого це приваблює

15 жовтня 2020, 20:15
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Учені з’ясували, хто й чому імітує складнодоступність, а також кому і чому це подобається.

Деяким людям подобається грати в недоступність з новими партнерами, мотивуючи їх проявляти увагу, і лише іноді демонструючи свій інтерес у відповідь. Вважається, що позиціонуючи себе як «складну мішень», можна стати більш бажаною або бажаним. І якщо кілька століть назад, коли культура залицянь і флірту полягала в тому, що чоловік «добивався» уваги жінки, зараз ця стратегія менш виправдана, хоча все ще популярна.

Відео дня

Джеффрі Боуен з Університету Джона Хопкінса й Омрі Гіллат з Канзаського університету досліджували цю тему і припускають, що ігри в недоступність пов'язані з особливим стилем прихильності.

frankie cordoba / unsplash
Фото: frankie cordoba / unsplash

Чому люди так фліртують

Обмежений доступ часто викликає більше інтересу, ніж щось постійно доступне. Наприклад, ви з більшою ймовірністю купите пару взуття, якщо вона буде з лімітованої колекції або зі знижкою «тільки сьогодні!», ніж ту, що постійно знаходиться на вітрині. Та ж ідея може стосуватися й цінності партнера: чим менше уваги він приділяє, тим вона цінніша. Окрім того, людина, у якої багато шанувальників, зазвичай цінується більше, ніж та, у котрої їх нема.

Однак дівчата користуються цією стратегією частіше чоловіків і справа тут не в підвищенні самоцінності. Найчастіше жінки поводяться подібним чином, щоб випробувати нареченого і дізнатися більше про його особистість і поведінку.

Інша причина полягає в тому, що з точки зору еволюції подібна поведінка обходиться чоловікам надто дорого. Граючи в складнодоступність, чоловіки втрачають сексуальні можливості, а відповідно - і шанси передати свої гени.

Нарешті, на цю поведінку також впливають культурні та соціальні норми, які можуть спонукати саме жінок, а не чоловіків, грати в недоторк.

kinga cichewicz / unsplash
Фото: kinga cichewicz / unsplash

Чотири дослідження гри в недоступність

Вік учасників усіх досліджень варіювався від 18 до 60 років, хоча більшості було близько 20 років.

Перше дослідження стосувалося в основному взаємин між статтю, недоступністю та стилем прив'язаності.

Аналіз дозволив виділити п'ять причин такої поведінки:

  • зосередженість на інших (тестування та знайомство з партнером)
  • зосередженість на собі (почуття особливості та контролю)
  • гра (насолода грою та відтермінування зобов'язань)
  • самозахист (уникнення відмови та запобігання близькості)
  • соціальне положення (ведення соціально прийнятної поведінки та захист своєї репутації)

Друге розслідування було зосереджено на причинах привабливості такої поведінки. Загальний аналіз виділив три фактори:

  • виклик (задоволення від перемог у цій грі)
  • почуття власної гідності (наприклад, підвищення самооцінки при змаганні з іншими претендентами)
  • переслідування «цінного» партнера

Останні два дослідження були зосереджені на стилях прив'язаності, які виникають у подібних стосунках. Учасники відповідали на питання, пов'язані з безпекою, тривогою та униканням.

Флірт через недотсупність найбільш притаманний людям з життєвою стратегією уникання. Чим тривожніша людина, тим більш імовірно, що її приваблюватимуть подібні ігри.

austin distel / unsplash
Фото: austin distel / unsplash

Уникаючі люди (зокрема, жінки) з більшою ймовірністю будуть грати в складнодоступність. Вони роблять це з різних причин: щоб маніпулювати, визначати сумісність, підтримувати соціальний статус і захищати себе від почуття вразливості. Для забезпечених людей складнодоступність - менш поширене явище.

Дані також показали, що гра в складнодоступність - це не просто флірт і прагнення до романтичних пригод. Зокрема, гра в недоторку побічно повідомляє про те, які стосунки людина хотіла би підтримувати.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X