Краще вітамінів. Домашні тварини можуть поліпшити наш імунітет — дослідження

16 вересня 2020, 06:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нове дослідження показує, наскільки позитивно домашні улюбленці впливають на наше здоров’я.

Цей рік став рекламною кампанією зміцнення імунітету, адже на тлі того, що відбувається в світі, люди нарешті зрозуміли, наскільки важливо про нього піклуватися. Тепер багато хто робить все можливе, щоб поліпшити імунну функцію будь-якими способами. А вчені надали докази того, що захисники імунітету весь цей час перебували у нас під боком, адже це домашні улюбленці.

Відео дня

Сучасні люди проводять більшу частину свого життя з тваринами. За різними даними в Україні близько 57% сімей мають хоча б одного улюбленця, а близько 25% з них мають кота або собаку. У США відсоток сімей, які мають вдома тварин ще вищий - близько 65%. Тому не дивно, що дослідники хочуть знати, чи впливає час, проведений з тваринами, на наше здоров'я. Хоча наукові дані все ще досить неоднозначні, останні дослідження підтвердили позитивний вплив домашніх улюбленців на здоров'я їх власників.

alvan nee / unsplash
Фото: alvan nee / unsplash

Один із основних зв'язків між нашим здоров'ям і нашими тваринами - це психологічна вигода, адже, згідно з дослідженнями, наявність домашнього улюбленця сприяє психологічному благополуччю для людей з розладами. З двох тисяч опитаних власників домашніх тварин 74% повідомили про поліпшення психічного здоров'я в результаті володіння домашніми тваринами. Інші дослідження показують, що домашні тварини можуть навіть запобігти смерті. Огляд даних більш ніж трьох мільйонів людей за 2019 рік показав, що володіння собакою знизило ризик смерті протягом 10-річного періоду на 24%.

Але якщо говорити конкретно про імунітет, то один з головних впливів домашніх тварин на наше здоров'я - зниження ризику розвитку алергічних захворювань. Хоча загальні дані, знову-таки, неоднозначні, більш чітка картина вимальовується при вивченні імунних ефектів конкретних домашніх тварин. Наприклад, метааналіз 2012 року показав, що контакт з будь-яким домашнім тваринам в ранньому віці знижує ризик розвитку екземи - алергічного стану шкіри. Цей ефект більшою мірою був пов'язаний із собаками, хоча коти теж позитивно впливали на імунітет людей.

Також є дані, що свідчать про те, що контакт з тваринами може впливати на певні аспекти імунної системи. Після того, як добровольці гладили собаку, рівень імунних антитіл IgA в слині, які грають ключову роль в нашому імунному захисті, сильно збільшувався. При впливі імуноактивуючого сигналу клітини дітей, які контактували з кішками, виробляли імунні молекули, які відрізнялися від тих, хто контактував з собаками.

Окрім прямого впливу на імунні маркери, одним з найзначніших впливів улюбленців на наш імунітет є реакція на стрес. Гарно відомо, що хронічний психологічний стрес пошкоджує нашу імунну функцію, ставлячи під загрозу здатність боротися з інфекціями. Домашні тварини можуть допомогти запобігти цьому руйнівному ефекту, послаблюючи стрес і зменшуючи рівень кортизолу (гормону стресу) в процесі спілкування з ними. В іншому експерименті, покликаному викликати стрес, діти, які перебували поруч зі своїми собаками, відчували меншу психологічну напругу.

brianna santellan / unsplash
Фото: brianna santellan / unsplash

Нарешті, варто відзначити, що імунні ефекти від володіння домашніми тваринами можуть бути частково викликані змінами в наших мікробах. Учені все частіше звертають увагу на те, як мікроорганізми, які живуть серед та всередині нас, впливають на наше здоров'я та імунітет. Виявляється, у власників собак і в їх улюбленців є спільні риси мікроорганізмів шкіри. І хоча це дослідження перебуває ще на ранніх стадіях, воно вже вказує на те, що на наш імунітет можуть вплинути мікроби наших домашніх тварин.

Загалом цілком ймовірно, що контакти з тваринами впливають на багато аспектів здоров'я. Трапляється, хоча й рідко, що домашні улюбленці підвищують ризик деяких інфекцій, проте дослідження показують, що пухнасті друзі здатні допомогти забезпечити багатьом з нас імунітет. Тому нам варто пам'ятати, що домашні тварини можуть подарувати людині набагато більше, ніж просто компанію.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X