Любити себе, щоб любити дитину. Як бути хорошими батьками і не впасти в депресію

1 серпня 2020, 06:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Турбота про себе просто необхідна, щоб батьківство приносило задоволення, а не стрес. Експерти дали п’ять порад, які допоможуть зберегти позитивний настрій під час проведення часу з дітьми.

Очевидно, що батьківство - це дуже непроста робота, тому не дивно, що часто воно призводить до вигоряння особистості. За статистикою депресія є одним з найбільш поширених психічних розладів, і вона часто зустрічається у молодих батьків. Американські підрахунки запевняють, що приблизно 15,6 мільйонів дітей у США, тобто кожен п'ятий, живуть з одним із батьків, який знаходиться у важкій депресії.

Відео дня

Депресія - симптоми того, що ви втомилися від батьківства

Депресія - це психічний розлад, основними ознаками якого є пригнічений настрій і втрата здатності отримувати задоволення. Можуть бути присутніми й такі симптоми, як занижена самооцінка, неадекватне почуття провини, песимізм, порушення концентрації уваги, втома або відсутність енергії, розлади сну й апетиту, суїцидальні тенденції.

Причини депресії в батьків часто виникають на тлі постійного стресу через відповідальність, на тлі почуття провини через недостатньо хороше виховання дітей, або через вигоряння й повну віддачу себе дитині.

У будь-якому випадку батьки, які страждають від депресії, часто знають, що їх настрій впливає на дітей, але їм важко внести зміни, які покращать ситуацію. Окрім того, негативні шаблони мислення, які супроводжують депресію, можуть змусити батьків припустити, що їх виховання набагато гірше, ніж воно є насправді. Ці фактори створюють цикл провини та самокритики, що ще більше підриває впевненість батьків у своїх здібностях.

Зазвичай батьки стикаються з таким типом депресії, як дистимія. Вона проявляється менш вираженими симптомами, ніж депресивні епізоди, які тривають від двох тижнів до кількох місяців, але при цьому вона набагато триваліша та може супроводжувати людину до 10 років. Батьки частіше страждають саме цією «хронічною депресією», зазвичай навіть не усвідомлюючи свого пригніченого стану.

Незалежно від того, що робить дитина, саме ваша реакція визначає погоду в будинку. Якщо ви часто відчуваєте себе ображеним чи виснаженим, якщо у вашому мовленні часто бувають негативні думки про вашу дитину або якщо ви регулярно кричите на неї, ви можете страждати від того, що називають пожертвуванням себе на вівтар батьківства. А це вбиває нашу природну радість. І це погано для дітей, у яких врешті ображені, негативні, нетерплячі батьки.

ben white / unsplash
Фото: ben white / unsplash

Щоб допомогти батькам не вигорати під час тривалого проведення часу з дітьми, експерти дали кілька порад із турботи про себе. Адже діти тонко відчувають стан своїх батьків і стають більш щасливими та схильними до комунікації, коли їхні батьки наповнені енергією.

Як полегшити та наповнити життя батьків, щоб уникнути депресії

Стати тими батьками, якими хочеться, можна, якщо помічати свої бажання та задовольняти їх. Це означає, що нам потрібно навчитися виховувати не тільки дітей, а й себе. Тому моніторинг нашого власного настрою та повернення себе в стан гарного самопочуття - або, принаймні, спокою - є одним із найважливіших обов'язків батьків.

Навіть в умовах пандемії ви повинні бути для себе в пріоритеті. Адже якщо ви не дбаєте про себе, ви не можете бути мамою чи татом, яких потребує ваша дитина.

Рішення полягає в тому, щоб повернути себе в список пріоритетів і піклуватися про себе не менше, ніж про дітей. Ось як це можна зробити:

1 Візьміть за звичку відстежувати свій стан якомога частіше протягом дня. Для цього просто зробіть глибокий вдих, і нехай він наповнить ваше тіло спокоєм і здоров'ям. Дихайте спокійно, видихайте стрес. Дослідження показують, що поклавши руку на груди й уявляючи, що вдихаєте в серце, ви заспокоюєте всю нервову систему. Увага на диханні акцентує й увагу на собі.  Кожен раз, коли ви свідомо це робите, ви знешкоджуєте підсвідомі патерни занепокоєння, які в більшості діють на автопілоті.

alexander dummer / unsplash
Фото: alexander dummer / unsplash

2 Кожен раз, коли ви помічаєте, що стаєте ображеними чи дратівливими, зупиніться. Запитайте себе: «Що мені потрібно зараз, щоб залишатися в рівновазі?», - а потім дайте собі це, в незалежності від того, ваша дитина поруч чи ні. П'ять хвилин сидіти на лавці та слухати спів птахів? Склянка води? Десять хвилин танців? Що завгодно. Якщо ви не можете зробити це прямо зараз, відкладіть собі щось приємне на потім. Наприклад, ванна після того, як діти ляжуть спати, або сеанс масажу завтра вранці.

3 Зверніть увагу на повторювані складні періоди дня та знайдіть спосіб піклуватися про себе в ці моменти. Дозвіл відчувати себе жертвою не допоможе ні вашим дітям, ні вам.

Наприклад, перед сном ви втрачаєте голову? Складіть план, щоб зробити цей час приємнішим, чи то поділивши відповідальність із вашим партнером, чи то насолоджуючись улюбленим напоєм під час читання книги дітям.

samuel cesar / unsplash
Фото: samuel cesar / unsplash

4 Будьте батьками для самих себе. Якщо ви достатньо дорослі, щоб мати дитину, ваші батьки вже більше не будуть доглядати за вами. Тепер це ваша відповідальність. Говоріть із собою, як із тим, кого любите, оберігайте себе в складні моменти, заохочуйте свої правильні дії та ніколи не коріть себе. Звичайно, ви не ідеальні, але вам і не потрібно такими бути. Ви заслуговуєте всієї ніжності, яку ви б дали новонародженій дитині. Якщо ви дасте цю любов собі, це відкриє ваше серце та змінить виховання ваших дітей у тому числі. 

5 Будьте більш щирими та не відкладайте радості на потім. Пориньте в красу та щастя кожного моменту поруч із дітьми. Перестаньте поспішати та насолоджуйтеся сміхом вашої дитини, солодким запахом її волосся, її радістю від освоєння чогось нового. Це одночасно і наповнить вас, і надихне ваших дітей на спілкування. І ця насолода моментом забирає вас із «вівтаря» батьківства, на який ви випадково поклали себе, коли ваш малюк з'явився на світ.

liana mikah / unsplash
Фото: liana mikah / unsplash

Ці прості кроки, які дадуть вам енергію та нагадають про власну цінність і любов до себе, будуть дієвими та цілющими не тільки для батьків, але й для дітей. Адже немає нічого кращого, ніж щасливі мама й тато, відкриті до радісної комунікації зі своєю дитиною.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X