Медицина

27 листопада 2022, 07:21

Як не допустити переохолодження і що робити, якщо воно вже настало — п’ять простих порад

Тривале перебування на вулиці при мінусовій температурі може збільшити ризик переохолодження, що може стати причиною гіпотермії. Подивімося, як безпечно проводити час на свіжому повітрі.

Гіпотермія визначається як ненавмисне падіння внутрішньої температури тіла до 35 градусів Цельсія або нижче. Як відомо, цей стан може статися будь-якої пори року і в більшості кліматичних умов, при цьому найбільший ризик становить холодне і вологе середовище.

Людське тіло намагається підтримувати внутрішню температуру на рівні 37 градусів за Цельсієм або. Це може здатися не таким великим падінням для досягнення гіпотермії, але всього кілька градусів можуть мати величезне значення.

Можливо ви мерзнете, перебуваючи в бомбосховищі або в окопі, а можливо ви просто знаходитесь у себе вдома і мерзнете від відсутності опалення, де б ви не були вам потрібно протистояти небезпечному зниженню температури.

У холодну погоду ваше тіло намагається підтримувати теплу внутрішню температуру, щоб захистити життєво важливі органи. Це досягається за рахунок уповільнення кровообігу на обличчі, руках, кистях, ногах та ступнях. Шкіра та тканини в цих областях холодніють. Це наражає вас на ризик обмороження.

Якщо температура вашого тіла впаде лише на кілька градусів, настане гіпотермія. Навіть за легкої гіпотермії ваш мозок і тіло не працюють так само добре, важка гіпотермія може призвести до смерті.

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

1 Носіть багатошаровий одяг

Носіть багато шарів вільного одягу, щоб не замерзнути. Тримайте голову та шию закритими шапкою та шарфом. Носіння товстих шкарпеток допоможе зберегти ноги у теплі.

Ідея полягає в тому, щоб утримувати повітря на корпусі для ізоляції та захисту від зовнішніх елементів вітру та опадів.

Носіння кількох шарів одягу знижує ймовірність застуди. Повітря затримується в різних шарах, тому не може проникнути до нашого тіла. Тому ви зігрієтеся і будете менш сприйнятливими до застуди, якщо одягнете кілька шарів одягу.

Якщо вам потрібно вийти на вулицю, ви повинні зробити все можливе, щоб обмежити вплив на шкіру не більше ніж на 30 хвилин.

При цьому людина може відчувати переохолодження та обмороження в набагато теплішу погоду, особливо якщо вітряно або людина мокра. З цієї причини важливо вживати наступних запобіжних заходів кожного разу, коли ви виходите на вулицю в холодну погоду. Надягніть на голову теплу шапку і захистіть кінцівки утепленими рукавичками та теплими шкарпетками.

Носіть тепле, відповідне погоді взуття, яке не промокне, якщо ви наступите на воду чи сніг. Якщо ваша шкіра чи одяг намокли, зайдіть усередину якнайшвидше, щоб витертися.

Також важливо негайно звернутися за медичною допомогою, якщо у вас з'являться ознаки переохолодження або обмороження.

2 Знайте симптоми

Гіпотермія виникає внаслідок падіння внутрішньої температури тіла, яке ви можете компенсувати власним теплом тіла.

Розпізнавання симптомів є першим кроком у діагностиці гіпотермії.

При переохолодженні температура тіла може впасти нижче 35 °C, тоді як нормальна температура тіла становить близько 37 °C. Гіпотермія може швидко стати небезпечною для життя, тому важливо негайно почати надавати допомогу.

Спеціалізований термометр, доступний у більшості лікарняних відділень невідкладної допомоги, може визначати дуже низькі температури тіла та підтвердити діагноз.

Симптоми гіпотермії включають тремтіння, холод, бліду і суху шкіру, надзвичайна втома, дезорієнтованість, уповільнене та поверхневе дихання, ослаблений пульс.

3 Перша допомога

Щоб допомогти людині з переохолодженням і врятувати їй життя, ви повинні дотримуватися певного алгоритму дій. Завжди є ймовірність того, що неправильне надання допомоги може підвищити ризик зупинки серця у людини.

Для того, щоб надати постраждалому першу допомогу, варто спочатку обережно його зігріти. Весь мокрий одяг слід негайно зняти та укутати його теплими ковдрами.

Слід застосовувати тепло, щоб допомогти людині повернутися до нормальної температури тіла, прикладаючи пляшки з гарячою водою або грілки до грудей, пахв і паху. Якщо гаряча вода або грілки недоступні, використання тепла власного тіла може допомогти зігріти людину, яка страждає на переохолодження.

Якщо людина з гіпотермією все ще перебуває у свідомості, давайте їй теплі рідини, такі як чай, кава чи суп, вони  можуть допомогти підвищити температуру тіла.

4 Не забувайте про їжу та питво

Їжа, яку ви їсте, значно впливає на ваше тіло, а деякі навіть підвищують або знижують температуру тіла.

Ваше тіло під час зимової погоди намагається зберегти тепло та енергію, що призводить до уповільнення обміну речовин. В результаті ви можете зіткнутися з проблемами травлення.

Коли ви перетравлюєте їжу та воду, виділяється тепло, яке зігріває вас всередині. Зазвичай виробляється більше тепла, ніж вам потрібно.

Здорова альтернатива цукру, мед багатий вітамінами, мінералами та кількома необхідними поживними речовинами. Він не тільки допомагає зігрітися, але також сприяє травленню та обміну речовин.

Також ви можете додати мед в один з кращих гарячих напоїв, щоб зігрітися в ці холодні дні, в імбирний чай - це чудовий вибір, щоб допомогти своєму кровообігу, він гарантує, що ваші пальці ніг і рук залишаться теплими. Крім усього іншого, він може допомогти вашому травленню і є потогінним, що означає, що він зігріє ваше тіло зсередини.

Якщо ви не є шанувальником імбирного чаю, не забудьте додати до страви трохи імбиру.

5 Не намагайтеся зігрітися за допомогою алкоголю

Випийте алкоголь і він вас відразу зігріє - це старий міф, який досі переслідує багатьох, але він може коштувати життя.

Згідно з Клівлендською клінікою, цей процес дійсно запобігає обмороженню на деякий час, але ця мізерна перевага значно переважується падінням внутрішньої температури тіла.

Важливо пам'ятати про відповідальність коли ви п'єте алкоголь, з вами нічого не трапиться, якщо ви питимете помірно, також необхідно бути в теплому одязі, уникати пияцтва і підтримувати водний баланс.

Також алкоголь спрямовує кров до поверхні шкіри, тому температура тіла падає різко, підвищуючи ризик гіпотермії. Також було виявлено, що алкоголь пригнічує природну реакцію тремтіння, а також сприйняття холоду.

І якщо вам абсолютно необхідно швидко зігрітися холодного дня, гарячий напій, такий як кава або какао, вам дійсно допоможе.

Другие новости

Всі новини