3 лютого 2022, 21:00
В Україні змінюють умови продажу антибіотиків. Як тепер українці зможуть отримати лікарські препарати?
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, такі заходи спрямовані на боротьбу зі зловживанням препаратами та запобігання розвитку стійкості до антибіотиків.
Чому це важливо?
Антибіотики — це ліки, що використовуються для профілактики та лікування бактеріальних інфекцій. Стійкість до антибіотиків виникає, коли бактерії змінюються у відповідь використання цих ліків.
Саме бактерії, а не люди чи тварини, стають стійкими до антибіотиків. Внаслідок чого ці патогени становлять небезпеку для людей, а інфекції, які вони викликають, набагато важче вилікувати, на це йде не тільки більше ресурсів, але й набагато більше часу.
У нещодавньому дослідженні вчені зробили приголомшливу заяву, бо, як виявилося, лише за 2019 рік від стійкості до протимікробних препаратів померли 1,2 млн людей у світі. І ця тенденція з кожним роком збільшується, якщо не зупинити поширення стійкості до протимікробних препаратів, багато бактеріальних патогенів у найближчому майбутньому можуть стати набагато більш смертоносними, ніж сьогодні.
Стратегії щодо запобігання цій напасті вимагають глобальної згуртованості. Уряди країн повинні безпосередньо підключатися до цього процесу, аби покращити ситуацію.
Наприклад, з боку лікарів потрібні постійні зусилля, щоб уникнути призначення непотрібних антибіотиків, сільськогосподарським компаніям необхідно мінімізувати використання антибіотиків при вирощуванні тварин, а фармацевтичним компаніям потрібно зосередитися на розробці нових ліків.
Урядам та приватним організаціям також необхідно буде збільшити фінансування досліджень нових антибіотиків, а також виробництво вакцин, які запобігають інфікуванню.
Як в Україні ускладнили процедуру надання антибіотиків?
Спершу розглянемо, які саме випадки вимагають антибіотиків, щоб ви теж могли оцінювати ситуацію, якщо раптом лікар недоцільно радить вам пити ці препарати.
Найголовніше, що слід пам’ятати — антибіотики призначають для лікування бактеріальної інфекції, вони не є ефективними проти вірусів. Знання того, чи є інфекція бактеріальною чи вірусною, допомагає ефективно її лікувати.
Віруси спричиняють більшість інфекцій верхніх дихальних шляхів, такі як застуда або грип, у цих випадках антибіотики будуть неефективними.
У деяких випадках медичний працівник може призначити антибіотики для запобігання, а не лікування інфекції, як це може бути у випадку перед операцією. Такі профілактичні заходи, зазвичай, застосовують перед операціями на кишківнику та ортопедичними операціями.
Починаючи із січня 2022 року, в Україні вже ускладнилася процедура виписки антибіотиків, а саме МОЗ запровадив облік вживання протимікробних препаратів.
Це зроблено з метою відстежувати кількість антибіотиків, що призначають лікарі пацієнтам, і щоб оцінити доцільність таких призначень.
Також МОЗ продовжує роботу над зміною процедури відпуску медичних препаратів.
Хто призначатиме антибіотики?
Зараз світ активно бореться зі зміною процедури призначення на використання антибіотиків. Навіть якщо будуть розроблені нові ліки без зміни поведінки, стійкість до антибіотиків залишиться серйозною загрозою.
Перше, що уточнили у відомстві, це звести самолікування антибіотиками в Україні до мінімуму, а отже, призначити антибіотик зможе тільки лікар. В електронному рецепті ліки призначатимуться за діючою речовиною, також вказуватиметься його лікарська форма та дозування. Лікар також зобов’язаний прописати період та тривалість прийому.
Після того як пацієнт отримає електронний рецепт, він зможе погасити його в аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоров’я. Оскільки згадувалося, що антибіотик приписується по діючій речовині, людина має право вибрати будь-який з наявних лікарських засобів, який його містить.
Також вам не обов’язково відвідувати саме свого сімейного лікаря, достатньо отримати електронний рецепт у будь-якого лікаря.
Не менш важливо бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я, щоб отримати рецепт. Також це стосується як аптек, так і медичних закладів.
Протягом наступних місяців, до початку цієї ініціативи, МОЗ обіцяє докладніше роз’яснити всі деталі.
І за словами голови МОЗ, після запуску електронного рецепту на антибіотики, наступними етапами планується запуск подібної ініціативи, яка стосується наркотичних засобів, а пізніше і всіх рецептурних препаратів.