10 січня, 21:00
Усі хвороби від нервів. Сім несподіваних проблем зі здоров’ям, які можуть бути спричинені страхом
Люди з тривожними розладами зазвичай мають нав’язливі думки, що повторюються, або побоювання. Вони можуть уникати певних ситуацій через занепокоєння.
У них також можуть бути фізичні симптоми, такі як пітливість, тремтіння, запаморочення або прискорене серцебиття. У перспективі постійна та часта тривога може стати причиною поганого самопочуття і навіть спровокувати хворобливий стан.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
1 Задишка
Загальне занепокоєння збільшує частоту дихання, змушуючи вас дихати частіше, ніж зазвичай.
Задишка відчувається як тиск у грудях і часто супроводжується утрудненим диханням. Це не звичайний симптом загального занепокоєння.
Однак подібно до відчуття болю в грудях, задишка пов’язана з нападами паніки та панічним розладом, специфічним типом тривожного розладу.
Оскільки це може бути ознакою серцевого нападу або іншого небезпечного для життя стану, незрозуміла задишка потребує невідкладної медичної допомоги. Незалежно від того, чи були у вас панічні атаки чи ні, вам слід звернутися у відділення невідкладної допомоги, якщо ви відчуваєте раптову чи сильну задишку.
2 Головний біль
Головні болі поширені самі собою, і вони необов’язково є поширеним симптомом загального занепокоєння.
Однак головний біль, зокрема мігрені, може бути ускладненням тривожних розладів, зокрема генералізованого тривожного розладу (ГТР), воно характеризується постійним, надмірним занепокоєнням, яке порушує повсякденне життя людини.
Дослідження виявило вищий рівень депресії та тривоги у людей, які страждають на мігрень.
Згідно з дослідженнями, головний біль, занепокоєння та депресія можуть бути безпосередньо пов’язані із загальною неврологічною проблемою або побічно пов’язані з ненавмисними побічними ефектами, якщо людина з тривогою або депресією вживає відповідні ліки.
Тривога також може спровокувати вашу реакцію «бий» або «біжи». Ця реакція може призвести до підвищеної напруженості м’язів (особливо м’язів обличчя, голови та шиї), що може викликати головний біль.
3 Нудота
Більшості з нас знайоме те нудотне почуття, яке виникає перед важливою подією, навіть якщо це щаслива ситуація.
Дослідники виявили, що ви можете бути чутливішими до шлунково-кишкових симптомів, коли відчуваєте стрес або тривогу. Наприклад, люди з кислотним рефлюксом можуть відчувати більш виражені симптоми печії під час стресу, навіть якщо кількість кислоти не змінилася.
Це означає, що ви можете відчувати ще більш виражені симптоми, як-от стрес, нудота, блювання, печія, розлад шлунка, діарея, закреп і біль у животі.
Кожна людина страждає від занепокоєння у якийсь момент свого життя. Діти часто відчувають тривогу перед важливим іспитом у школі. Таке занепокоєння є нормальним і триває лише кілька днів.
Останнім часом світ захлеснула тривога щодо війни в Україні та коронавірусу. Тому для деяких людей тривога — постійно знайоме почуття. Вона може залишатися в пам’яті тижнями, навіть місяцями та роками.
Якщо у вас сильна тривога або ви особливо емоційно перенапружені, наприклад, через активні бойові дії у вас можуть бути серйозніші шлунково-кишкові симптоми.
4 Високий кров’яний тиск
Чи може тривога спричинити високий кров’яний тиск? Зрештою, коли ви турбуєтеся чи відчуваєте стрес, ваш кров’яний тиск і частота серцевих скорочень можуть тимчасово підвищуватися. Багато людей думають, що хронічна тривога може спричинити тривалий високий кров’яний тиск (гіпертонію), але насправді це не простий причинно-наслідковий зв’язок.
Вчені виявили потенційний зв’язок між тривогою та високим кров’яним тиском. Дослідження показало, що люди, які страждають на тривожність, також можуть піддаватися підвищеному ризику гіпертонії.
Це означає, що до щоденного занепокоєння слід ставитися серйозно, воно не тільки викликає негайний дистрес, але й може призвести до серйозніших проблем із серцем, якщо його не лікувати.
5 Грипоподібний стан
Занепокоєння, дратівливість, страх викликає реакцію організму на стрес. Реакція на стрес виділяє гормони стресу в кровотік, де вони переміщаються до певних ділянок тіла, щоб викликати фізіологічні, психологічні та емоційні зміни, які підвищують здатність організму справлятися з загрозою — або боротися з нею, або тікати від неї.
Багато змін, викликаних реакцією на стрес, можуть викликати симптоми, подібні до грипу, такі як м’язова напруга, яка може викликати ломоту і біль, прискорене дихання, потовиділення, запаморочення, підвищена активність нервової системи, тремтіння, слабкість тощо.
До того ж стрес також може послабити імунну систему організму, що ускладнює захист організму від вірусів грипу та інфекції. Як наслідок, ви можете реально захворіти на ГРВІ.
6 Безсоння
Серйозні порушення сну, зокрема безсоння, давно визнані поширеним симптомом тривожних розладів. Люди, які страждають на занепокоєння, часто розмірковують про свої проблеми в ліжку, і ця тривога вночі може заважати їхньому сну.
За даними Sleep Foundation, занепокоєння часто пов’язане з проблемами сну. Позбавлення сну може посилити занепокоєння, спровокувавши негативний цикл, що включає безсоння та тривожні розлади.
Фактично стан психічного гіперзбудження, що часто супроводжується занепокоєнням, було визначено як ключовий фактор безсоння. Люди з тривожними розладами схильні до вищої реактивності сну, а це означає, що вони мають набагато більше шансів мати проблеми зі сном, коли вони стикаються зі стресом.
Проблеми зі сном були виявлені у людей з різними типами тривоги, зокрема генералізований тривожний розлад, ДКР і посттравматичний стресовий розлад. У кількох дослідженнях понад 90% людей із посттравматичним стресовим розладом були пов’язані з бойовими діями.
Стрес через засинання може сам по собі ускладнити ситуацію, створюючи тривогу уві сні, яка посилює почуття страху та стурбованості людини. Ці негативні думки про те, як лягати спати, є своєрідним тривожним очікуванням і можуть створювати проблеми для здорового графіка та режиму сну.
7 Хронічний біль
Напруження м’язів, болючість тіла, головний біль. Для людей з тривожними розладами такий біль може бути дуже знайомим.
Біль може бути поширеним симптомом, а іноді й добрим індикатором тривожного розладу, особливо генералізованого тривожного розладу (ГТР).
Тривожний хронічний біль може здаватися сильнішим і неспокійнішим, коли ви намагаєтеся відпочити або заснути, це також може порушити відпочинок і сон.
Причина у тому, що біль є сигналом небезпеки. Функція болю полягає в тому, щоб сигналізувати про небезпеку, що в організмі щось не так і потребує уваги. Тривога змушує м’язи напружуватися, що може призвести до болю та скутості практично у будь-якій ділянці тіла.
Постійний стрес і занепокоєння також можуть перешкоджати нормальній роботі імунної системи, що призводить до зниження стійкості до інфекцій та хвороб. Інфекція посилює запалення в організмі, що може спричинити низку симптомів, зокрема біль у суглобах.