Медицина

13 червня 2022, 21:00

Генетика проти ЗСЖ. Чи є у вас шанси перемогти спадковість у боротьбі за довголіття?

Можливо, ви коли-небудь чули історію людини, яка багато курила, ніколи не займалася спортом і при цьому дожила до глибокої старості. Водночас існує і зовсім інша історія, коли у молодого спортсмена, який на сніданок їв виключно смузі зі шпинату, трапився серцевий напад.

Подібні історії можуть траплятися набагато частіше, ніж ви думаєте, тоді невже наше здоров'я і справді залежить виключно від генів, а фокусування на спорті та правильному харчуванні не має сенсу?

Почекай списувати з рахунків силу ЗОЖ, вчені стверджують, що він може суттєво вплинути на вікові проблеми зі здоров'ям, такі як хвороби серця, діабет 2 типу, злоякісні утворення в організмі та хвороба Альцгеймера.

Давайте розглянемо детальніше, як саме гени та ваш щоденний вибір може вплинути на якість вашого життя.

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

Яку роль ваші гени грають у вашому способі життя?

Наука вже неодноразово довела, що гени можуть підвищувати ризик багатьох захворювань, але зазвичай це має бути певний набір генів, які роблять ваш організм більш схильним до того, занедужаєте ви чи ні.

Майже все у вас, включаючи вашу сприйнятливість до деяких захворювань, визначається тим, що ви успадкували від батьків.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Frontiers in Neuroscience, навіть ваше бажання бути вегетаріанцем або м'ясоїдом може залежати від того, що ви успадкували від своїх батьків.

Існує область досліджень, звана нутрігенетикою, яка вивчає, як генетичний код впливає на вживання та засвоєння певних компонентів їжі. Вивчення цього спровокувало появи персоналізованої програми харчування, що базується на результатах аналізу ДНК.

При цьому генетичні характеристики можуть ніяк не проявлятися, якщо немає впливу певних аспектів вашого оточення, фактори навколишнього середовища або вашим способом життя.

Так, наявність певних генів ще означає, що вони “включаться”. З'являється все більше доказів того, що наші гени «слухають» довкілля, таким чином впливаючи на здоров'я і поведінку. Дієти, багато повторюваних захворювань, ліків, токсини, стрес, наш спосіб життя і місце, де ми живемо, можуть змінити ДНК наших клітин.

За даними вчених з Гарварду, епігенетичні «маркери» контролюють, де і скільки білка виробляється геном, ефективно включаючи чи вимикаючи ген. Така епігенетична модифікація зазвичай відбувається у клітинах, що становлять системи органів, тим самим впливаючи на те, як ці структури розвиваються та функціонують.

У зв'язку з тим, що гени підвладні модифікації у відповідь на стрес, проблеми з харчуванням та інші негативні впливи, наголошується на важливості відсутності або хоча б мінімізація таких факторів способу життя, як неправильне харчування, куріння та малорухливість.

Вони грають настільки велику роль у так званих «хворобах старіння», таких як діабет та серцеві захворювання, що їх можна визначити як «хвороби токсичного способу життя з плином часу».

Який вплив має здоровий спосіб життя на ДНК?

За останнє десятиліття кількість знань про те, як спосіб життя впливає на наші гени, в галузі досліджень, званої епігенетикою, виросла в геометричній прогресії.

Наприклад, існує понад 300 генетичних варіантів, які можуть збільшити ризик високого кров'яного тиску. Але навіть із генами, які пов'язані високим ризиком, ви часто можете істотно зменшити ймовірність виникнення серцевих захворювань за допомогою здорового харчування та регулярних фізичних вправ.

За рекомендаціями британського дієтолога Вікторії Тейлор, для оптимального здоров'я серця експерти рекомендують рослинну дієту. Це не обов'язково означає, що ви повинні стати веганом, мета такого харчування полягає в тому, щоб замінити деякі оброблені продукти, фруктами, овочами та цільнозерновими.

Не дивно, що дієта відіграє таку важливу роль, адже якщо у вашому раціоні занадто багато рафінованих вуглеводів це підвищить рівень глюкози в крові, яка ушкоджує вашу ДНК.

Недостатній сон також порушує генетичну активність. Згідно з дослідженням групи експертів, які вивчали вплив сну на функцію генів, лише один тиждень недосипу змінив активність понад 700 генів.

Також існують незаперечні докази вчених Копенгагенського університету, що фізичні вправи є одним із кращих способів покращення загального стану здоров'я, оскільки вони можуть позитивно впливати на експресію генів.

Вченим ще належить розкрити складну взаємодію між вашими генами та навколишнім середовищем. Але на цей час найкраще, що ви можете зробити спробувати змінити фактори, які можуть знаходитись під вашим контролем, такі як дієта, фізичні вправи, регулярні медичні огляди та прийом ліків відповідно до приписів.

Другие новости

Всі новини